NAŠ VELEMAJSTOR NAJVEĆE IZNENAĐENJE: Aleksandar Inđić deveti na Svetskom prvenstvu u brzopoteznom šahu

03.01.2024. 14:12 14:19
Izvor: Šahovski savez Srbije

Srbija je imala sedam predstavnika na Svetskom prvenstvu u ubrzanom i brzopoteznom šahu u uzbekistanskom gradu Samarkandu.

Turnir u ubrzanom šahu, bio je sa tempom igre 15 minuta za celu partiju uz bonifikaciju od 10 sekundi po odigranom potezu, a u brzopoteznom tempo je bio tri minuta po igraču, uz dve sekunde bonifikacije po odigranom potezu.

Sjajan rezultat je postignut u brzopoteznom šahu! Nakon 21. kola, naš reprezentativac iz Stare Pazove, aktuelni prvak države, velemajstor Aleksandar Inđić, bio je jedan od najprijatnijih iznenađenja osvojivši odlično deveto mesto. Pobeđivao je legende kao što su velemajstori Aniš Giri, Vladimir Artemiev i Levon Aronijan, a održao je remi protiv učesnika meča za titulu prvaka sveta Jana Nepomnjaščeg, kao i Fabijana Karuane.

Ovim uspehom Inđić je popravio svoj blic rejting za čak 37 poena, što je izvanredno u onakvoj konkurenciji. Aleksej Sarana je završio na 20. mestu. Aleksandr Predke je bio 63, Velimir Ivić 93, Mihail Brijakin 168, a Siniša Dražić 172. Titulom prvaka planete okitio se čuveni norveški velemanstor Magnus Karlsen. Teodora Injac je osvojila 61. mesto u konkurenciji žena.

Srpski predstavnici su na turniru u ubrzanom šahu postigli rezultate u rangu očekivanja. Najbolje plasiran je bio velemajstor Aleksandr Predke, koji je osvojio 63. mesto. Aleksandar Inđić je takmičenje završio na 80m, a šampion Evrope velemajstor Aleksej Sarana na 86. mestu na tabeli.

S obzirom da je bio 29. nosilac, ovaj rezultat je razočaravajuć, ali je Sarana najuspešniji šahista Evrope za prethodnu godinu! Velemajstori Mihail Brijakin i Velimir Ivić su imali po šest bodova iz 13 odigranih partija, pa su se našli na 125. i 128. mestu. Jedini predstavnik naše zemlje koji je završio na mestu višem od svog startnog broja je iskusni novosadski velemajstor Siniša Dražić, koji je osvojio 140. poziciju sa šest poena. Šampion sveta je postao Magnus Karlsen.

Naša najbolja šahistkinja, intermajstor Teodora Injac je osvojila 32. mesto među 117 najboljih svetskih igračica.