Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

EP u Vrnjačkoj Banji: Korobov i Kurkulos lideri

10.03.2023. 10:55 10:56
Piše:
Foto: PA/Predsednik Evropske šahovske unije Zubar Azmaiparašvili povlači prvi potez

Odigrano je šest kola na Evropskom prvenstvu u otvorenoj kategoriji u Vrnjačkoj Banji. Nadmetanja su počela u petak, simboličnim povlačenjem prvog poteza od strane predsednika Evropske šahovske unije Zubara Azmaiparašvilija.

Kvalitet igre je na visokom nivou, a uslovi u hotelu “Center” su još bolji. O tome svedoči i izjava člana sudijskog tima i konferencijea Evropskog prvenstva Lene Miladinović.

– Uslovi za igru su vrlo dobri. Organizatori uspevaju da koordiniraju sa preko 450 igrača bez ikakvih problema, makar je tako za sada. Iz sudijskog ugla, nema nikakvih incidenata i sve teče po planu. Nadamo se da će se tako i nastaviti do samog kraja turnira – rekla je Miladinovićeva.

Sve do šestog kola je ukrajinski velemajstor Anton Koborov (2658) imao maksimalan učinak i bio jedini sa takvim skorom. Međutim, onda je remizirao sa češkim velemajstorom Tai Dai Van Ngujenom (2651), pa je grčki intermajstor Stamatis Artidis Kurkulos (2520) uspeo da se izjednači sa njim na tabeli, pobedivši azerbejdžanskog velemajstora Eltaj Safarlija (2608). Zanimljivo je da u prva 32 mesta on jedini ima nižu titulu od velemajstorske, što pokazuje koliko je turnir snažan i ujednačen. U narednom kolu sledi žestoka borba vodećeg tandema. Njih prati grupa od osam šahista sa po pet poena, koju predvode spomenuti Ngujen, i Vitalij Bernadskij (2611) iz Ukrajine.

Najbolje plasirani igrač sa prostora bivše Jugoslavije je crnogorski velemajstor Denis Kadrić (2583) sa 4,5 poena na 14. mestu, odmah iza koga je i prvi nosilac turnira Gabrijel Sargisjan iz Jermenije (2699), sa bodom iza lidera.

Trenutno najbolje plasirana šahistkinja na turniru je i prvi ženski nosilac, velemajstor Aleksandra Gorjačkina (2576) iz Rusije. Ona je uknjižila 4,5 poena, te deli 32. mesto sa mladim intermajstorom iz Slovenije Janom Subeljom (2496).

Kada je reč o učesnicima iz Srbije, najpre treba istaći da je 3. marta kao bomba ođeknula vest iz Šahovskog saveza Srbije da je velemajstor Aleksandr Predke (2684) prešao na srpsku rejting listu i da je dobio naše državljanstvo.  Sam proces je ubrzala odluka Ruskog šahovskog saveza da istupi iz evropske šahovske zajednice, te da pređe u azijsku.

Predke je, veliko pojačanje i za srpski nacionalni sastav. On je i trenutno najbolje plasirani igrač koji se takmiči pod zastavom Srbije. Nalazi se na deobi od 11. do 50. mesta, sa osvojena četiri i po boda iz šest partija. Identičan broj bodova imaju i velemajstori Aleksandar Inđić (2636) i Milan Zajić (2387). Lepo bi bilo kada bi se još neki predstavnik Srbije dokopao jednog od prva 23 mesta, odnosno do vize za Svetski kup naredne godine, na koji se velemajstor Velimir Ivić (2606), aktuelni šampion države, već plasirao. Od igrača iz Srbije se, trenutno, u prvih 150 nalaze i intermajstori Miloš Stanković (2447) i Stefan Tadić (2353) sa po četiri poena, te velemajstor Aleksandar Kovačević (2489).

Naša najbolje plasirana dama je ženski intermajstor Marina Gajčin (2215) na 157. mestu sa prikupljena 3,5 poena. O kvalitetu igre dvostruke vicešampionke države govori i njen rejting performans, koji je iznad 2395! Pored toga, treba istaći da je u prvih šest kola ostvarila dve pobede i jedan remi protiv igrača sa rejtingom većim od 2400 poena. Takođe, trenutno je i četvrta najbolje plasirana žena na turniru. Ispred nje su samo spomenuta Gorjačkina, kao i intermajstori Olga Badelka (2428) iz Rusije, te Ulvija Fatalijeva iz Azerbejyana (2427). Isti broj osvojenih bodova, ali slabije dodatne kriterijume ima naša najbolja šahistkinja, trostruka šampionka Srbije, ženski velemajstor Teodora Injac (2383).

Nažalost, bilo je i nekoliko odustajanja, nakon što je turnir već počeo, ali to je nešto što je sasvim uobičajeno na tako posećenim turnirima. Kada se ima u vidu da je ovo najmasovnije Evropsko prvenstvo do sada, na kojem učestvuje 484 šahista i šahistkinja (prethodni rekord je držala Rijeka 2010), onda bi bilo iznenađujuće da do odustajanja nije došlo. U svakom slučaju, za ponos svih je što se još jedanput pokazalo da je Srbija itekako kadra da organizuje ovako značajan šahovski događaj.

Stefan Kostić

Piše:
Pošaljite komentar