EKSPANZIJA ŠAHA U APATINU: Kvalitet i brojnost zaštitni znak Velemajstora
Apatin, gradić na levoj obali Dunava, poslednjih godina na sportskoj šahovskoj mapi Vojvodine i Srbije vidno je obeležen, a šah je postao jedan od najpopularnijih sportova tamošnje omladine.
Zasluge za ekspanziju drevne igre u uglavnom pripadaju Apatinki Marini Gajčin, članici ženske šahovske reprezentacije Srbije, koja je ove godine stekla i titulu ženskog velemajstora.
Na krilima Marininih uspeha, njen otac Siniša, operativni trener šaha i šahovski entuzijasta pre četiri godine osnovao je šahovsku školu iz koje se izrodio Šah klub Velemajstor.
Apatinska škola šaha Velemajstor trenutno ima pedesetak aktivnih polaznika, a kroz školu je od njenog osnivanja do danas prošlo više od 200 dece koja su ovladala osnovnim šahovskim znanjima. Zanimljivo je da je Velemajstor osnovan 8. marta, na Međunarodni dan žena, pa je shodno tome poseban akcenat stavljen na razvoju ženskog šaha.
Ove godine formirana je i ženska seniorska ekipa sa prosekom godina – 12. Ona će se takmičiti na ekipnom Prvenstvu Vojvodine i verovatno će biti najmlađa ekipa koja se takmiči u seniorskoj konkurenciji. Škola šaha Velemajstor ima formiranu i seniorsku, odnosno juniorsku ekipu (obe imaju prosek godina 12) sa kojom učestvuje u Međuopštinskoj ligi i na Juniorskoj ligi Vojvodine.
Članovi škole šaha Velemajstor redovno učestvuju na kadetskim prvenstvima Vojvodine, gde su prepoznati po brojnosti i kvalitetu. Svake godine nekoliko šahista se nađe na pobedničkom postolju. Prošle godine troje je ponelo titulu kadetskog prvaka Vojvodine (Dunja Srbljanin – do 14 godina, Anđelija Radišić (10) i Milan Grozdanić (12). U 2023. talentovani Dušan Stojaković prvak je Vojvodine u konkurenciji do 12 godina.
Trenerski rad u školi šaha Velemajstor obavlja operativni trener Siniša Gajčin, čiji su prvi učenici bili upravo troje njegove dece: Jasmina, Marina i Aleksa. Treba napomenuti da se najstarija Jasmina, ženski majstorski kandidat, pored osvojenih odličja na kadetskim prvenstvima Vojvodine i Srbije, okitila i titulom evropskog prvaka u ubrzanom šahu.
Treninzi se odvijaju dva do četiri puta sedmično u trajanju između sat i sat i po. Radi se u manjim grupama, formiranim uglavnom po stepenu usvojenog znanja. Obavezne su sveske na časovima gde se zapisuju šahovske partije i varijante. Zabranjenjo je korišćenje mobilnih telefona za vreme trajanja treninga.
Računari se koriste za sticanje šahovskog znanja, ali je prioritet učenje iz kvalitetnih knjiga. Rad sa izrazito talentovanim i zaintresovanim šahistima odvija se i individualno. Takvi treninzi brzo donose rezultate.
S. G.