„ČILETOV MEMORIJAL“ – RUKOMETNA SVETKOVINA U CRVENKI: „Vevericama“ trofej

16.09.2024. 13:37 13:41
crvenka
Izvor: Slavlje rukometaša „Crvenka Jafe“ nakon osvajanja „Čiletovog memorijala“, foto: RK Crvenka

U osvit nove prvenstvene sezone Rukometni klub „Crvenka“ tradicionalno organizuje „Memorijal Slobodan Čile Mišković“ u znak sećanja na svoju i jugoslovensku rukometnu legenndu Slobodana Čileta Miškovića, igrača i trenera za kojeg su vezani najveći uspesi crvenačkog rukometa.

Sa „vevericama“ je legendarni Čile osvojio Kup Jugoslavije 1967. i Prvenstvo Jugoslavije 1969. godine, a, takođe, Mišković je sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine.

Na ovogodišnjem „Čiletovom memorijalu“ nastupile su  tri ekipe: Proleter iz Zrenjanina, Kikinda Grindeks iz Kikinde i domaćin „Crvenka Jafa“, igrano je po sistemu trijagonala, odnosno svako sa svakim, a dueli su trajati dva puta po 20 minuta. Već prema tradiciju pre samog turnira predstavnici ekipa učesnica su posetili Čiletov grob i položili cveće, da bi potom bio odigran i prvi susret u kojem su se sastali „Crvenka Jafa“ i Proleter iz Zrenjanina.

Iako su sredinom prvog poluvremena „veverice“ imale prednost od četiri gola (7:3) usledio je pad u igri izabranika trenera Gorana Đurovića, što su gosti iz Zrenjanina, koje sa klupe predvodi Crvenčanin Dragan Kukić su to iskoristili, dostigli i prestigli tu prednost i na odmor se otišlo sa rezultatom 12:10 za Proleter. I početak drugog poluvremena je pripao Zrenjanincima koji su od rezultata 13:12 u svoju korist  serijom od 5:0 otišli ispostavilo se na nedostižnih 18:12 i potom rutinski priveli susret kraju dozvolivši domaćinima da samo ublaže poraz. Slavio je Proleter sa 26:23.

Potom je usledio defile ekipa učesnica i svečano otvaranje turnira, a čast da turnir proglasi otvorenim pripala je još jednoj rukometnoj legendi Momiru Rniću, koji je deo svoje bogate karijere proveo u dresi „veverica“. Rnić je zahvalio Rukometnom klubu „Crvenka Jafa“ što uprkos teškom vremenu za rukometni sport istrajava u organizaciji Memorijala, jer je Čile to i kao igrač i kao trener, a pre svega kao čovek i zaslužio.

U drugom susretu sastali su se „Kikinda Grindeks“ i „Proleter“. U prvom poluvremenu gledaoci su videli izjednačenu borbu što potvrđuje i rezultat nakon dvadeset minuta igre – 7:7. U drugom poluvremenu Kikinđani stižu do tri gola prednosti ( 10:7) i održavaju je praktično do kraja susreta koji rešavaju u svoju korist sa 15:13.

U trećem susretu „Crvenka Jafa“ je odličnom igrom savladala „Kikindu Grindeks“ sa 26:21 ( poluvreme 10:9), a prelomni trenuci susreta su se dogodili u drugoj polovini drugog poluvremena kada je od vođstva 17:16 „Crvenka Jafa“ serijom od 4:0 otišla na 21:16 i tih pet golova je uspela a sačuva i slavi sa 26:21.

Sve ekipe su, dakle, imale po jednu pobedu, ali gol razlikom 2 pobednički pehar je pripao domaćinu „Crvenka Jafi“. Drugo mesto je osvojio „Proleter“, a treće „Kikinda Grindeks“. Pehare kapitenima ekipa je uručio Strahinja Pušica, predsednik Upravnog odbora Rukometnog kluba „Crvenka Jafa“. Na crvenačkom turniru bira se i najbolji srednji bek jer je to pozicija na kojoj je igrao legendarni „Čile“. Pehar je otišao u ruke Milana Panića, srednjeg beka „Kikinde Grindeks“, a pehar mu je uručio bivši igrač Crvenke Vladan Račić, koji je i sam igrao na toj poziciji. Zajedničkim fotografisanjem ekipe su se rastale uz poruku da se vide dogodine na 26. po redu „Čiletovom memorijalu“.