Pobeda Srbije u Moldaviji
Reprezentacija Srbije opravdala je ulogu favorita u drugom kolu kvalifikacija za plasman na SP u Kišinjevu. Ostvaren je trijumf protiv Moldavije, autsajdera u našoj “D” grupi,
Moldavija – Srbija 0:3 (0:2)
KIŠINJEV: Stadion: „Zimbru“. Gledalaca: 6.000. Sudija: Kulbakov (Belorusija). Strelci: Kostić u 19. Ivanović u 37. Tadić u 59. minutu, žuti kartoni: Kožokari i Bolohan (Moldavija) a Kolarov, S. Mitrović i Vuković (Srbija).
MOLDAVIJA: Čebanu 6, Racu 6, Karp 6, Epureanu 5, Bolohan 5, Kožokari 6, Gacan 6, Andronik 5 (Mihajlov), Čebotaru 5 (Ginsaru), Dedov 6 (Sidorenko), Bugaev 6.
SRBIJA: Stojković -, Nastasić 6, Ivanović 7, Vuković 7 (S.Mitrović), Rukavina 7, Gudelj 6, Milivojević 6, Kolarov 7, Kostić 7 (Tošić), Tadić 8, Pavlović 6 (Katai 7).
što znači da je osnovni cilj ispunjen. Gorka iskustva iz prethodnog perioda terala su na oprez u uvertiri ovog duela. Izgleda da smo lekciju naučili, pa su važni bodovi na kontu. Rutinski je meč dobijen, uhvaćen pravi zalet za nedelju i daleko veće iskušenje koje nas očekuje protiv Austrije.
Selektor Muslin napravio je određene rokade u sastavu u odnosu na premijeru sa Irskom. Vratio se na gol Stojković, takođe posle suspenzije i Kolarov je zauzeo svoju poziciju, a šansu u špicu napada dobio je Pavlović umesto Mitrovića. Posle ubedljivog poraza od Velsa (4:0) selektor domaćih Dobrvoljski promenio je “pola tima”, pruživši priliku petorici novih fudbalera.
U uvodnim mnutima Srbija je delovala konfuzno,posebno poslednja linija. Agresivni Moldavci zapretili su nekoliko puta, ali bez konkretnog učinka. Dva prekida donela su kakve-takve prilike orlovima, najpre u 7. minutu nakon centaršuta Kolarova pokušao je glavom Vuković. Potom je lukavo sa distance iz “slobodnjaka” šutirao Kolarov ali se dobro snašao golman Čebanu.
U pravom trenutku smo iskoristili poklon Epureanu i u 19. minutu stigli do vođstva. Tadić je oduzeo loptu iskusnom defanzivcu gotovo na sredini terena, krenuo sam ka golu, sve je pratio Kostić koji je dobio lagani pas pa mu nije bilo teško da pogodi nebranjenu mrežu.Bez prave igre stekli smo prednost, što je donelo sampouzdanje u redove orlova dok je energija domaćina osetno pala. Strpljivo smo čekali svoje šanse, a Tadić je još jednom potvrdio dobru formu u 30. minutu kada je asistirao opet Kostiću koji je šutirao snažno ali je stativa bila saveznik Moldavije. Polako je kvalitet Srbije dolazio do izražaja, a krunisan je novim golom u 37. minutu. Uigrana kombinacija posle kornera, raspoloženi Tadić je idealno centrirao a kapiten Ivanović je u svom stilu glavom zakucao loptu u mrežu za 0-2. Prava je šteta što se nadahnuti Tadić nije upisao u listu strelaca u finišu prvog poluvremena, ali njegov udarac iz povoljne pozicije ukrotio je Čebanu.
U nastvaku selektor Muslin povukao je pomalo čudan potez. Ostavio je u svlačionici klasičnog napadača Andriju Pavlovića a u vatru poslao još jednog ofanzivnog vezistu Kataija. Ali, brzo se ispostavilo da je bio u pravu. Kataiji je lucidnom akcijom omogućio i najboljem igraču na utakmici Dušanu Tadiću da u 59. minutu pogodi mrežu sa desetak metara. Trijumf je overen, pa su orlovi u laganom ritmu priveli utakmicu kraju. Bilo je još nekoliko prilika za gol koje nisu iskorišćene. Moldavija je istakla belu zastavu, praktično već nakon prvog poluvremena.
Nisu orlovi blistali, bilo je puno praznog hoda posebno u prvih 45 minuta, ali ovom trijumfu ne treba gledati u zube. Bilo je važno samo uzeti tri boda sa ovog gostovanja, to je urađeno. Sada je na selektoru da osveži ekipu i što bolje je pripremi za okršaj sa neugodnim Austrijancima u nedelju na popularnoj “Marakani”. Svakako hrabri sjajna forma asa Sautemptona DušanaTadića koji izrasta u centralnu figuru našeg nacionalnog tima na startu kvalifikacija za SP.
Z. Rangelov
Rezultati:
Austrija-Vels 2:2
Irska-Gruzija 1:0
Tabela: Vels 4, Srbija 4, Austrija 4, Irska 4, Gruzija 0, Moldavija 0.