Završena 61. međunarodna trka Kroz Srbiju: Slavlje Francuza Žana Gubea

13.09.2021. 09:55 09:59

Francuski biciklista Žan Gube pobednik je 61. međunardne trke „Kroz Srbiju“.

On je žutu majicu, dar gradova domaćina, osvojio u trećoj etapi u Prijepolju i juče je u finalnom okršaju od Mileševe do Čačka, uz pomoć svojih drugova, uspeo da sačuva prednost i upiše se u istoriju. Njegovo ime našlo se na listi pobednika, koje predvodi August Prosinek, koji je slavio u prvoj trci davne 1939.godine i za to bio nagrađen peharom od čistog zlata, poklonom Kralja Petra Drugog.

U generalnom plasmanu, u žestokoj konkurenciji 126 vozača iz 21 ekipe iz Afrike, Amerike, Azije, Australije i Evrope ( čak 25 nacija), među prva tri nema naših vozača, jer je konkurencija bila isuviše jaka. Naš najbolje plasirani vozač bio je Marko Danilović. Ipak, čast srpskog biciklizma, trijumfom u drugoj etapi voženoj od Mionice do Čačka, dvostrukim slavljem odbranili su pobednik etape Jovan Divnić, koji je na cilj stigao prvi i Dušan Kalaba, član ekipe Mlade nade Srbije, koji je kroz cilj prošao kao drugi.

U poslednjoj etapi od Prijepolja do Čačka, dugoj 155,6 kilometara, u gradu koji slavi 75 godina biciklizma (BK  Borac), najbrži je bio Poljak Alan Banašek, u vremenu od 3,15,55 časova. Nagradne majice, pored žute koja je pripalapobedniku u generalnom plasmanu, pripale su još petorici asova. Nacionalnu majicu kao najbolje plasirani srpski vozač osvojio je Danilović. Zelenu, za najboljeg vozača po bodovima - dar Škode. osvojio je Tristan dela Kro, takođe iz Francuske, a crvenu, namenjenu najboljem vozaču na prolaznim ciljevima, dar Vagnera, osvojio je Jelhen Sobal iz Belorusije. Plava majica NIS-a pripala je Žumeru Matiću iz Slovenije, kao najboljem brdskom vozaču. Konačno, belu majicu za najboljeg vozača do 23 godine, osvojio je, kao dar Ministarstva omladine i sporta, Luka Ziherl iz Slovenije.

Trka kroz Srbiju ove godine imala je četiri etape: od Požarevca do,Mionice, zatim do Čačka, da bi poslednja bila vožena od manastira Mileševe do Čačka. Ukupno su biciklosti prevalili 601,4 kilometar.