Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U REKTORATU UNIVERZITETA U NOVOM SADU OTVORENA IZLOŽBA "PUT PRAVIH VREDNOSTI" (Foto)

28.09.2023. 16:32 16:46
Piše:
Foto: G. Malenović

Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković otvorio je u Izložbenom paviljonu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu izložbu "Put pravih vrednosti". Organizator izložbe čiji su autori Nataša Janković i dr Marija Pavlović, je OKS, a pored Univerziteta suorganizator je i Asocijacija sportskih veratana Novog Sada. Izložba će biti otvorena do 31. oktobra.

Božidar Maljković je podsetio da je Olimpijski komitet Srbije osnovan pre 113 godina i da su ga u hotelu Moskva osniovali general Đukić i nekolicina mladih oficira.

- Osnivači su u svakom segmentu važni i sve što radimo radimo u njihovu slavu. Ovom izložbom "Put pravih vrednosti" želimo da izvedemo decu napolje da se bave sportom. Situacija nije dobra, 68 posto naše dece ima probleme fizičke prirode, 12 posto se bavi sportom, a samo četiri posto pod nadzorom trenera. Ideja o ovom projektu rodila se u mom stanu u Beogradu, a izložba je do sada bila postavljena u nekoliko gradova i veoma je posećena. General Đukić nas je učio da se bavimo sportom, ali učio nas je i viteštvu, koje danas posebno nedostaje. Mi u Olimpijskom komitetu se trudimo da vratimo te vrednosti - kazao je Maljković.

Rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dejan Madić, potiče sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja i ceo život je u sportu.

- Olimpijske igre u antičkoj Grčkoj su održavane u miru, jer su tada prekidani ratovi. Tada je bilo važno da se takmiči i da se pokazuju sposobnosti u nekim važnijim stvarima. Bilo bi dobro da je tako i danas. Sport na našem Univerzitetu ima važnu ulogu, jedna je patriotska, koju vidimo kada nas pozdravljaju košarkaši sa balkona i ostali naši vrhunski sportisti. Oni svojim rezultatima pokazuju da ova zemlja ima šta da prikaže. S druge strane važna je i nauka, kojom se mi bavimo i gde sportski rezultat nije samo vrh jednog ledenog brega i da ka njemu stremimo, već  nam je sport važan i radi zdravlja nacije. Radi pospešivanja biološkog razvoja dece, zatim poboljšanja zdravlja radno aktivne populacije i usporavanja krive opadanja sposobnosti kod starih. To je važna uloga sportske nauke - kazao je Madić.

Zoran Pančić, bivši vrhunski sportista, učesnik Olimpijskih igara i osvajač olimpijskih odličja zahvalio se OKS na izložbi koja je postavljena u Novom Sadu.

- Novi Sad je grad sporta, ima mnogo vrhunskih sportista koji su učestvovali na Olimpijskim igrama, svetskim i evropskim prvenstvi. Imamo priliku da se podsetimo i da evociramo uspomene na neke važne trenutke iz naših karijera, a posetioci da se upozna sa olimpijskim pokretom i olimpijcima. Drago mi je da će ova izložba biti otvorena mesec dana u našem gradu i zamolio bih prosvetne radnike, posebno nastavnike fizčke kulture da što više dece dovedu da pogledaju izložbu. Ovo je prilika da se vidi jedna istorija sportskih uspeha naše zemlje, sa sportistima koji su proneli slavu naše zemlje - kazao je Pančić ispred Asocijacije sportskih veterana Novog Sada.

Izložbi je prisustvovao i Ognjen Cvjetićanin, član Gradskog veća za sport i omladinu, kao i mnoge sportske legende. Cilj izložbe koja je prvi put postavljena 2021. i od tada je predstavljena publici u Beogradu, Zrenjaninu, Požarevcu i Kragujevcu je da upozna sa istorijatom i kontinuitetom olimpijskog pokreta, kao i njegovim značajem u našoj sredini od Kraljevine Srbije do danas.

Na izložbi je predstavljen nastanak olimpizma u našoj zemlji, kao i hronologija učešća naših olimpijaca na Letnjim olimpijskim igrama od 1912 do 2020. godine, sa podacima o samim Igrama, društvenim okolnostima koje su ih pratile i članovima naših delegacija, kao i manje poznate zanimljivosti u vezi sa OI. Posetiocima je omogućeno da vide najznačajnije eksponate  iz fundusa Olimpijskog muzeja, od prvog učešća Srbije na petim Olimpijskim igrama u Stokholmu, prve osvojene medalje u atletici 1948. na Igrama u Londonu, do poslednjeg uspeha naših sportista u Tokiju.

Izložba je sufinansirana sredstvima programa Evropske unije Erazmus i Olimpijske solidarnosti, a izložbu je podržao i Muzej Vojvodina vitrinama za eksponate.

Tekt i foto: G. Malenović

Piše:
Pošaljite komentar
Božidar Maljković: Omogućićemo našim sportistima maksimalne uslove

Božidar Maljković: Omogućićemo našim sportistima maksimalne uslove

04.04.2020. 11:42 11:46