U NOVOM SADU VEĆ DVE GODINE POSTOJI PETANKA KLUB „ŠTRAND“ Sport koji veoma brzo osvaja planetu
Novosadska plaža Štrand, naročito u večernjim satima u poznom oktobru, naprosto opusti
Tu i tamo, namerni šetači i roditelji s malom decom, promuvaju se ovim prelepim kutkom na obali Dunava, ali je, kada se uporedi s tim kakva gužva na istom mestu vlada tokom letnjih meseci, slika koja se nudi pogledu prava jesenja, a upotpunjuje je sve više žutog lišća koje se, nošeno povetarcem, poigrava na pešačkim stazama i opustelim travnjacima.
Upravo u takvom ambijentu, naravno s povodom, zatekli smo članove Petanka kluba „Štrand“, za koje vremenski uslovi jednostavno ne važe. Na delu zemljišta koje su dobili od „Gradskog zelenila“ na korišćenje, oni „sve u šesnaest“ upražnjavaju omiljeni sport i ostaju na megdanu, kako sami kažu, do kasnih večernjih sati.
- Tokom leta, budemo tu zaista do kasno, jer petanka je sport koji čoveka obuzima i tada vreme prestane za nas da postoji – rekao nam je domaćin, predsednik kluba Leonid Babić. – Zaigramo se, uživamo i družimo s bulinom i kuglama, ali, pre svega, i međusobno, nastojeći da istovremeno još dublje uđemo u sve ono što ovaj sport skriva i može da ponudi čoveku.
Leonid Babić je posebno istakao i sledeće:
- Naš klub učestvuje na međunarodnim turnirima, a sam sam istovremeno postao reprezentativac Srbije i učesnik Svetskog prvenstva u Danskoj 2022. godine. Tamo smo ostvarili solidan plasman i, od 54 zemlje učesnice, našli smo se na deobi od 14. do 22. mesta. Bilo je to prvo pojavljivanje naše zemlje na ovako velikim takmičenjima, a pored toga igramo i na turnirima u okolini, odnosno zemljama regiona. Uz sve, trenutno u Luksemburgu pohađam i trenerski kurs.
Petanka nije baš poznata javnosti u Novom Sadu i Srbiji, pa nas je zanimalo o čemu je tu zapravo reč.
- To je vrsta boćanja, koja je nastala početkom 20. veka u Provansi – objašnjava Babić. – Reč je o igri koja se smatra nacionalnim sportom u Francuskoj, pa se u velikoj meri upražnjava u svim frankofonim, odnsono zemljama francuskog govornog područja. Najbolji igrači zato stižu s Tajlanda, iz Kambodže, Madagaskara, Senegala, Benina, Alžira, Tunisa, Maroka, ali i čitave Evrope, tačnije s područja Mediterana, pa i čitavog sveta. Po mnogim analizama, reč je o najbrže rastućem sportu na planeti, pa Svetska petanka federacija trenutno broji 132 zemlje članice. Ono što je najbitnije je to da potpuno ravnopravno i zajednički mogu da ga igraju i žene i muškarci, ljudi različitog uzrasta, dakle i mladi i stariji. Istina, na zvaničnim prvenstvima se konkurencija ipak deli na mušku i žensku, kao i miks.
Nastavio je Leonid Babić da nam pojašnjava ovu sportsku disciplinu.
- U petanki postoji nekoliko takmičarskih disciplina. To je, pre svega, precizno gađanje, u okviru kojeg takmičari imaju poligon na kojem izvršavaju postavljene zadatke. Pored toga, sportisti se međusobno nadmeću u konkurenciji jedan na jedan, dva na dva i tri na tri. Lično, otkrio sam ovaj sport slučajno, na moru, kada sam jednom počeo da ga igram s nekim Belginacima. Kako to već biva, posle sam u Novom Sadu pronašao kugle u jednoj prodavnici, okupio društvo i tako je to počelo. Ova igra prilično okupira ljude koji je iskuse: u prvom trenutku igrali smo nas četvorica, a danas klub ima preko 20 članova, koji aktivno igraju. Klub smo osnovali u septembru 2021. godine, tako da smo nedavno proslavili dvogodišnjicu delovanja.
Grad Novi Sad i Pokrajina Vojvodina prepoznali su potencijal koji petanka nudi i „Štrandu“ su izašli u susret.
- Gradsko zelenilo nam je ustupilo deo zemljišta na gradskoj plaži i sam klub zbog toga nosi ime Štranda. Tu smo uredili terene i počeli da okupljamo nove članove, ali zahvalnost dugujemo i Novosadskom sajmu, koji nam je ustupio deo hale u zimskom periodu, čime smo obezbedili uslove da se kontinuirano bavimo petankom. Baš tamo ćemo uskoro da organizujemo i zimski turnir, na kojem očekujemo učešće čak 64 ekipe iz svih zemlja u našem okruženju, ali i iz Francuske. Ove godine smo prvi put bili u prilici da konkurišemo za novčana sredstva i to smo učinili na dva mesta – kod Gradske i Pokrajinske uprave za sport i omladinu. Dobili smo s obe adrese određeni novac, koji smo iskoristili za kupovinu opreme za naše igrače, odnosno za to da osvetlimo terene, čime smo stvorili uslove da igramo do kasno uveče – dodao je Leonid Babić.
A. Predojević