DŽUDISTA STRAHINJA BUNČIĆ NIJE USPEO DA OSVOJI BRONZANU MEDALJU NA OLIMPIJSKIM IGRAMA: Kazahstanac u finišu došao do odličja (VIDEO)

28.07.2024. 14:48 19:14
Izvor: Tanjug (AP Photo/Eugene Hoshiko)

Srpski džudista Strahinja Bunčić nije uspeo da osvoji bronzanu medalju u kategorji do 66 kilograma na Olimpijskim igrama u svom debiju na najvećoj planetarnoj sportskoj smotri.

Bolji od njega u borbi za bronzano odličje bio je Kazahstanac Gusman Kirgizbajev sa 1:0.

Kzahstanac je inače iskusan džudista, svetski vicešampion iy 2021. i peti sa prošlih Igara u Tokiju. No, Bunčić se odlično držao sve do pred kraj borbe, a odlučilo je poslednjih petnaestak sekundi. Naime, devet sekundi pre kraja Kazahstanac je uspeo da našeg džudistu baci na bok, a sudije su to okarakterisale kao vazari i dale bod Kirgizbajevu. Krenuo je Bunčić onda na sve ili ništa, ali Kazahstanac se nije dao. Naš džudista je takmičenje završio na petom mestu.

"Nije trebalo da se ovako završi. Sudije se razmišljale 30-ak sekundi i dosudile su vasari, a nisu trebale. Ostalo je 15 sekundi do kraja borbe, pokušao sam da stignem do pobede ali nisam uspeo. Srbija je 44 godine bez olimpijske medalje u džudou. Želim da poželim sreću ostatku ekipe. Ovo je godina za medalju. Danas je sve išlo lepo, divna atmosfera, u repesažu mi je protivnik predao meč, mislio sam da je to to, da je danas dan za medalju. Ništa idemo u Los Anđeles po medalju. Dao sam maksimum. Idemo dalje. Uzećemo medalju do kraja igara", rekao je Bunčić.

Bunčić je imao priliku da Srbiji donese prvu olimpijsku medalju u veštini Džigora Kana od 1980. Jugoslavija je osvojila dve olimpijske bronze – prvi je to uradio Slavko Obadov (80 kg) 1976. u Montrealu, a Radomiru Kovačeviću ( 95 kg) je to pošlo za rukom četiri godine kasnije u Moskvi.

Inače, Bunčić se direktno  plasirao u polufinale Olimpijskog turnira u džudou u kategoriji do 66 kilograma, jer se njegov rival u repasažu povredio. Tadžikistanac Nurali Emomali se povredio u meču četvrtfinala protiv Japana Ebe Hifumija. On je na tom meču nezgodno pao na levu ruku, i pri tom doživeo povredu. Na početku se spekulisalo da će Emomali morati da preda, a nešto kasnije je to i zvanično potvrđeno, pa se Bunčić plasirao direktno u borbu za bronzanu medalju.

Naš džudista je inače poražen u četvrtfinalu pošto ga je pobedio aktuelni evropski prvak i svetski vicešampion, Denis Vijeru iz Moldavije. Vijeru je savladao  Bunčića posle samo 15 sekundi. Vijeru je ostvario ipon i tako pobedio 10:0 i opravdao ulogu favorita.

Pre toga naš džudista je imao dve odlične borbe. Bunčić je na startu ostvario pobedu protiv Azerbejdžanca Jašara Nadžafova sa 1:0. Bunčić je do pobede stigao u finišu borbe. Istina, bio je Najafov konkretniji, aktivniji, ali je naš džudista odolevao i nije nijednom završio na podu. Kada se očekivalo da će pobednika da odluči zlatni bod, Bunčić je oborio rivala i upisao pobedu. Ali, nije se tu zaustavio. Debitant na Olimpijskim igrama je napravio veliki podvig savladavši iskusnijeg Italijana Matea Pirasa i plasirao se u četvrtfinale. Jedan poen je viđen na meču sa Pirasom, nakon što se naš džudista sjajno snašao (1:0). To je bilo dovoljno.

POBEDA PA PORAZ DŽUDISTKINJE SRBIJE NA OI: Milica Nikolić bez osmine finala, još ima šansu za bronzu

27.07.2024. 11:51 19:46