Na Svetskom ITF tekvondo prvenstvu za veterane Marinko Stojaković okitio se srebrnom medaljom

02.10.2019. 12:02 12:05
Izvor: Marinko Stojaković, foto: Privatna arhiva

Na Svetskom ITF tekvondo prvenstvu, održanom u Plovdivu, Marinko Stojaković iz Bačke Topole, u jakoj veteranskoj konkurenciji, osvojio je drugo mesto.

Učestvovalo je više od 1.800 takmičara iz osamedesetak zemalja. Stojaković se borio u disciplini tradicionalnih borbi, u najbrojnijoj kategoriji, do 80 kg.

Stojaković se sjajno borio  do finala sa veoma kvalitetnim borcima, da bi se u borbi za zalto nadmetao sa odličnim Slovencem.U veoma žestokoj i do kraja neizvesnoj borbi izgubio je za poen sudijskom odlukom. Ovo je i najveći uspeh srpskog tekvonda u tradicionalnoj disciplini, izjavio je Dejan Đurasović, predsednik ITF tekvondo reprezentacije Srbije.

- Marinko je jedan od najzaslužnijih ljudi u Srbiji za razvoj ove borilačke veštine. On je kroz dugogodišnji rad sa decom afirmisao ovaj sporti neki od njegovih učenika su osvojili medalje u juniorskoj konkurenciji na međunarodnoj sceni, kao što su Danica Petkov i Ognjen Petrović – rekao je predsednik ITF reprezentacije Dejan Đurasovi.

Dva stila

Tekvondo je drevna korejska borilačka veština koje se vremenom podelila na dva stila – VTF i ITF, koje se međusobno razlikuju po opremi i pravilima  borbe. VTF je vremenom postala olimpijska disciplina, dok ITF važi za izazovniju, jer se koristi manje opreme i u borbi je pun kontakt.

Stojaković je počeo da se bavi tekvondom 1994. godine. U  takmičarskoj karijeri bio je višestruki prvak Jugoslavije i Srbije i Crne Gore. Učestvovao je na mnogim međunarodnim takmičenjima, u Bugarskoj, Italiji, Grčkoj, Rumuniji.., gde je osvajao prva i druga mesta. Bio je vicešampion Balkana, a na Evropskom prvenstvu 2013. godine osvojio je prvo mesto u borbama, a 2018.  drugo u formama.

Više puta je proglašavan za najboljeg sportistu i trenera opštine Opštine Bačka Topola. Od 2000. godine vodi svoj ITF tekvodno klub u Bačkoj Topoli i Bajši gde podučava mlade. Njegovi učenici postižu zapažene rezultate u zemlji i na međunarodnim takmičenjima. Marinko je nameran da se i ubuduće takmiči sa svojim vršnjacima, a prioritet mu je da stvara nove borce u ovoj drevnoj veštini i da ima što više čla nova u svom klubu.