Dobrivoje Antonić, programski direktor asocijacije sportskih veterana Novog Sada
U prizemlju Spensa sportske legende Novog Sada dobile su svoj prostor. Kuća sportskih legendi tako je izbrendirana da predstavlja svojevrstan pregled istorije novosadskog sporta.
Mnogi obavezno tu zastanu da razgladaju fotografije, a roditelji koji dovode decu na klizanje ili plivanje, odvedu ih do ovog prostora da bi im pokazali nekog od slavnih sportista iz njihove generacije; kao što su zlatni olimpijci Vasa Mijić, Andrija Gerić, Žarko Petrović, ili najbolja košarkašica svih vremena Marija Veger, odnosno fudbaleri Vujadin Boškov i Toza Veselinović. Tu su i legendarni veslači Zoran Pančić, džudista Slavko Obadov, bokserska braća Slobodan i Tadija Kačar, karatista Dušan Dačić i mnogi drugi. U Kući se nalazi postavka od 95 postera osvajača medalja na olimpijskim igrama, prvaka sveta i Evrope, najuspešnijih trenera i selektora, sportskih doktora, kao i radnika i novinara, koji su dali izuzetan doprinos razvoju i afirmaciji novosadskog sporta.
Iskoristili smo priliku da o Kući porazgovaramo s programskim direktorom Asocijacije sportskih veterana Novog Sada Dobrivojem Antonićem.
Kako će se koristiti prostorije Kuće legendi?
- Trudićemo se da se najmanje koriste kao kancelarije i za sastnake organa Asocijacije, iako im je i to namena. Pre svega služiće za rad na projektima, istraživačke aktivnosti iz istorije novosadskog sporta, organizovane susrete s razredima učenika osnovnih i srednjih škola, studentima, mladim sportistima, trenerima i sportskim radnicima. Služiće i za prikazivanje dokumentarnih filmova i zapisa, kao i za zajedničko gledanje prenosa ili snimaka sa značajnih takmičenja. Tu ćemo da organizujemo i stručna predavanja, promocije sportskih knjiga i stručne literature, a biće mesta i za javne tribine, okrugle stolove i razmatranje određenih tema značajnih za dalji razvoj sporta – objasnio je za “Dnevnik” Dobrivoje Antonić, koji je i sam profesor sporta i poznati sportski radnik.
Da li će se u Kući održavati i neki posebni programi?
- Hoće i izdvojio bih dva sadržaja koji će se odvijati tokom čitave godine, a to su Olimpijski čas i Otvorena vrata Kuće sportskih legendi. Olimpijski čas je zamišljen tako da bar jednom nedeljno u Kuću dođe jedan razred, odeljenje ili podmladak nekog kluba i da se, kroz razgovor s proslavljenim olimpijcima, prikazivanje dokumentarnih filmova i upoznavanje s biografijama sportista čiji su posteri istaknuti, upozna s istorijom sporta, posebno olimpijskog pokreta i rezultatima novosadskih sportsta na OI. A imamo šta i da pokažemo, jer 121 novosadski sportista imao je 184 nastupa na Igrama, neki i više puta, uz 61 osvojenu medalju, (21 zlato, 11 srebra i 29 bronzi). Času će prisustvovati više olimpijaca, osvajača medalja, pa će sagovornici moći s njima da razgovaraju i, možda i prvi put, da vide originalnu olimpijsku medalju. Zato pozivamo profesore fizičkog vaspitanja da dovedu svoje učenike na Olimpijski čas.
A Otvorena vrata Kuće sportskih legendi?
- Siguran sam da će Kuća sportskih legendi veoma brzo postati i jedna od turističkih atrakcija našeg grada. Zato smo osmislili program sličan prethodnom, s tim da će posetioci u ovom slučaju biti sportske organizacije iz drugih gradova koje dolaze na takmičenja u Novi Sad, omladinske organizacije i grupe mladih, koji raznim povodima dolaze u naš grad. Želimo da Kuću posete i đačke ekskurzije, domaće i strane turističke grupe, te građani Novog Sada koji će dolazati u unapred dogovorenim terminima. Promoteri ovih programa biće proslavljeni olimpijci, a realizatori rukvodioci Asocijacije, profesori sporta i dokazani sportski radnici. Samo u Upravnom odboru Asocijacije, od devet članova, imamo četiri olimpijca, a tri su bili i osvajači medalja, četiri su uzeli svetske i evropske medalje, imamo i šest višestrukih prvaka države, dva doktora nauka iz oblasti sporta i četiri profesora sporta. Verujem da će oni veoma stručno i ubedljivo voditi ove programe – zaključio je Antonić.
G. Malenović