Kadetkinje Srbije zauzele četvrto mesto na SP za odbojkašice

30.09.2021. 10:54 10:57
Izvor: OSSRB

Ženska kadetska reprezentacija Srbije (2004. imlađe) zauzela je četvrto mesto na Svetskom prvenstvu u Durangu u Meksiku.

SAD su  u meču za treće mesto savladale Srbiju sa 3:1, po setovima 25:23, 25:18, 26:28 i 25:18, posle 116 minuta igre. Zlato je pripalo Rusiji koja je u finalu savladala Italiju sa 3:0 (25:16, 25:17, 25:20).

Srbija je otvorila uvodni set serijom 8:0, ali su Amerikanke uspele da dođu do izjednačenja sredinom ovog perioda, posle čega se igralo poen za poen. U neizvesnoj završnici Srbija je uspela da odbrani dve meč lopte, ali su SAD iskoristile treću i došle su do prednosti – 25:23.

Kadetkinje Srbije su bolje ušle i u drugi set. Vodile su sa 4:0, pa sa 10:8 i 16:13, ali su SAD prvo izjednačile rezultat, a potom i napravile seriju od šest poena, koja im je omogućila mirnu završnicu seta – 25:18.

U trećem setu su se obe ekipe smenjivale u vođstvu sve do sredine seta, kada je Srbija boljom igrom došla do prednosti od 18:12. Amerikanke su i ovog puta uspele da izjednače rezultat (20:20), ali se trud i upornost izabranica Jove Cakovića na kraju isplatila. U neizvesnoj završnici su iskoristile četvrtu set loptu i smanjile su rezultat – 28:26.

Nažalost, Amerikanke su u četvrtom setu bile koncentrisanije i sigurnije. Lako su došle do prednosti, koju su povećavale kako je set odmicao. Na kraju 25:18 za SAD.

Kadetkinje Srbije (Srbije i Crne Gore) igrale su sedam puta na do sada odigranih 15 SP. Na svom prvom učešću u Poljskoj 2003. godine zauzeto je deveto mesto. U Meksiku 2007, Srbija je bila četvrta, 2009. u Tajlandu kadetkinje Srbije su zauzele drugomesto i osvojile srebrnu medalju, a 2011. u Turskoj su zauzele treće mesto i osvojile bronzanu medalju. Na SP 2013. odigranom u Tajlandu, kadetkinje Srbije su zauzele šesto mesto SP 2015. u Peruu peto mesto, a na SP 2017. u Argentini 13. mesto. Na sedam odigranih šampionata odigrale su 52 utakmice i ostvarile 35 pobeda, uz 17 poraza i set količnik 122:57, odnosno 67,31 odsto pobeda.

Hena Kurtagić najbolji bloker

Hena Kurtagić, bloker kadetkinja Srbije, proglašena je za najboljeg blokera. Hena Kurtagić je tako osvojila 4. nagradu za najboljeg blokera na 4 poslednja takmičenja CEV i FIVB. Kurtagićeva je bila najbolji bloker EP 2020. u konkurenciji kadetkinja i juniorki i najbolji bloker SP 2021. u konkurenciji juniorki.

Natalija Suvorova, bloker Rusije, proglašena je najbolju igračicu (MVP) i najboljeg blokera. Najbolji tehničar je Viktorija Kobzar (Rusija), korektor Đulija Višoni (Italija), libero Ema Barbero (Italija), primači Điluja Ituma (Italija) i Mekena Vočerer (SAD).