Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Milanović 14. na svetu

02.11.2016. 22:39 21:52
Piše:

U gruzijskom gradu Batumiju održano je Prvenstvo sveta za kadete do 12 godina. Srbiju su na ovom velikom takmičenju predstavljali Marko Milanović do 8 godina, Hana Denić

 i Jovan Stevanović do 10,Nevena Đorđević i Luka Budisavljević do 12 godina. Selektor mladih šahista je bio intermajstor Zoran Arsović, a kao član delegacije u Batumiju je bio i velemajstor Miroslav Miljković.

Iako Srbija nije osvojila medalju, možemo biti zadovoljni igrom naših kadeta. Svi su značajno popravili svoj rejting, a najviše Jovan Stevanović koji je zaradio novih 88 poena. Najbliži odličju bio je sjajni Pančevac Marko Milanović. U prvih 6 kola je pobedio 5 partija i izgubio samo od prvog nosioca na turniru. Izgledalo je da ima odlične šanse da se bori za medalju. Međutim, usledio je remi u 7. kolu, a zatim još bolniji poraz u 8. kolu i tu je već bilo jasno da odličje izmiče.

Na kraju se ipak pokazalo da bi sa pobedom u poslednjem kolu Marko izbio na deobu 3. i 4. mesta, što bi bio fenomenalan rezultat, ali ga je poraz od vršnjaka iz Jermenije omeo u tome. I pored toga, možemo biti zadovoljni njegovim nastupom sa osvojenih 7,5 poena iz 11 partija i zauzetim 14. mestom. Marko se ravnopravno nosio sa vršnjacima iz sveta, ali energija koju ima ga je često odvodila do prebrzog donošenja odluka i gubitka već dobijenih partija.



Jovan Stevanović je posle dva poraza na startu turnira ušao u formu i vezao čak 5 uzastopnih pobeda, što ga je dovelo na odličnih 5 iz 7 i dalo mu šansu da se bori za visok plasman. Ipak, umor je učinio svoje, tako da je iz preostale 4 partije osvojio samo pola poena i na kraju sa 5,5 iz 11 zauzeo 71. mesto. Jovan može još mnogo toga da pruži i da njegova igra ide uzlaznom linijom.



Luka Budisavljević je startovao kao 53. nosilac, a na kraju je zauzeo 37. mesto, uz dosta remija i samo 2 poraza. To govori da se snažno suprotstavio svojim vršnjacima i da nije lako gubio. Možda je mogao do još kojeg boda da je svaki put uspeo da realizuje stečenu prednost, ali i ovo je solidan rezultat budući da je zaradio 71 rejting poen i tako se primakao vrlo blizu granici od 2000 poena.



Kod devojčica Nevena Đorđević, koja je nakon odustajanja šampionke Marijane Bilić zauzela njeno mesto, nije se obrukala. Odigrala je dosta čvrsto, na momente i jako dobro kao sredinom turnira kada je vezala 3 pobede, ali na kraju ipak 4,5 iz 11 i osvojeno 71. mesto. Ovaj rezultat je u granicama njenog početnog rejtinga, koji će se nakon ovogo turnira uvećati za 14 poena.



Hana Denić je sa osvojenih 6 poena opravdala, a možda čak i premašila očekivanja. Pre samo mesec dana Hana je debitovala na Evropskom prvenstvu za kadete u Pragu, tako da je ovo njen tek drugi nastup na međunarodnoj sceni. Osvojenim 40. mestom u Batumiju pokazala je da se dobro nosi sa  vršnjakinjama i što je još važnije, sve njene partije su odlučene što govori da je uvek hrabro igrala na pobedu.



Od ukupno 18 medalja SAD je osvojila najviše - dva zlata i srebro, a druga Rusija dva zlata i bronzu. I bivše sovjetske republike su bile uspešne, pa je tako Turkmenistan osvojio po jedno zlato i bronzu, a Kazahstan zlato. Indija je osvojila srebro i tri bronze, a Kina, Mongolija i Vijetnam po jedno srebro. Lista zemalja sa osvojenim odličijma završava se sa Azerbejyanom i Iranom kojima je pripala po jedna bronza.

Ostalo je manje od godinu dana do sledećeg Svetskog prvenstva za mlađe kadete u Braziliji, kao i Svetskog prvenstva za starije kadete u Montevideu. Egzotične destinacije, drugi kraj sveta i mnogo razloga da se neko od naših šahista nađe na smotri najboljih na svetu.



M. Stanković

 

Piše:
Pošaljite komentar