Novosađanin Laslo Ratgeber pomera košarkaške granice u Pečuju
Pre nedelju dana navršilo se 30 godina od kako je 57-godišnji Novosađanin Laslo Ratgeber održao prvi trening sa košarkašicama mađarskog Pečuja, o čemu je celu stranu posvetio list sa 120 godina dugom tradicijom, “Nemzeti sport”.
U Pečuj je Lacika tada stigao kao talentovani stručnjak, o čemu su svedočili dvogodišnji rezultati sa ženskom ekipom novosadske Vojvodine.
- Potičem iz košarkaške porodice - u kratkoj retrospektivi podsetio nas je Lacika pod svodovima lepe i funkcionalne košarkaške akademije u Pečuju, koja nosi upravo njegovo prezime, a u koju je Mađarska uložila mnogo, poverivši mu ozbiljnu misiju. - Moja majka Julija Pavlik Ratgeber je, opraštajući se od aktivnog igranja, kao dvostruka prvakinja Jugoslavije, 1971. godine pobedila Crvenu zvezdu, da bi se na sledeću pobedu Vojvodine nad velikim rivalom čekalo pune dve decenije, a to je Novosađankama uspelo upravo kada sam ja seo na klupu ovog tima. O ocu Laslu, čija se igračko-trenerska karijera vezuje za telepski Partizan i Eđšeg poznavaoci košarke takođe mnogo toga znaju, ali podatak da je s Eđšegom 1950. bio prvak kao igrač, a da je trenirajući Telepčanke u jednom periodu imao čak osam reprezentativki, podaci su koji me zaista čine ponosnim, ali su i svakako opredelili moj životni put.
Da njegovo profesionalno opredeljenje ima čvrste osnove, pokazao je već u debiju s Vojvodinom, kada je sa 24 godine pobedio Partizan u prvom kolu u gostima!
- Bile su to dve divne sezone na klupi novosadskih crveno-belih, uz učešće u finalu plej-ofa i zauzimanju trećeg mesta, ali sam se već 1993. godine, posredstvom menayera Geze Pastora obreo u Pečuju - podseća naš sagovornik. - U 15 sezona ženska ekipa bila je devet puta šampion, osvojila je isto toliko kupova, uz četiri osvojena druga i dva treća mesta, ali i učešća u tri evropska fajnal fora. Sve to je doprinelo da postanem i selektor mađarske ženske reprezentacije sa kojom sam osvajao jedno četvrto i dva sedma mesta na Evropskim šampionatima, uz jedno 10. mesto na Svetskom prvenstvu. Ipak, osvojen Kup šampiona sa moskovskim Spartakom i Superkup 2009. godine, kao i osvajanje duple krune 2011. s turskim Fenerbahčeom, definitivno su me pozicionirali u svetu košarke, pa sam godinu dana kasnije dobio poverenje i da budem selektor muške reprezentacije Mađarske.
Ipak, da nisu samo takmičarski rezultati Lacikina zvezda vodilja, dokaz je i osnivanje Košarkaške akademije “Ratgeber”, 2014. godine.
- U taj projekat uloženo je mnogo volje, truda i novca i svakako bez podrške mađarske države u ovoj nameri ne bismo uspeli - ističe naš sagovornik. - Sve je malo zastalo posle otvaranja 11. oktobra 2018. godine zbog epidemije kovida, ali je i ta pošast iza nas i sada mogu potpuno da se posvetim projektu koji mi je poveren. Kao neko ko je maksimalno posvećen nauci i ko pažljivo prati svetske košarkaške trendove, uložio sam dodatni napor da posle doktorata 2013, šest godina kasnije i habilitiram, što mi je omogućilo da vodim katedru za košarku na pečujskom fakultetu, dok mi je u Budimpešti povereno da vodim master studije sportske nauke, ali i da budem profesor po pozivu na novosadskom TIMS-u. Sve to zaokružio sam 2020. godine osnivajući Centar za košarkašku metodologiju i edukaciju, u okviru “Ratgeber” akademije u Pečuju.
Neka od imena koja su dala svoj doprinos na brojnim stručnim seminarima koje “Ratgeber” akademija povremeno organizuje, poput Etorea Mesine, Nika Norsa, Krisa Filča ili Boba Mek Kilopa, dovoljno govore o rejtingu ove sportske ustanove. Ko je imao priliku da izvesno vreme provede u ovom lepo uređenom i osmišljenom zdanju, lako se uverio kako sve funkcioniše besprekorno. Na tri košarkaška terena u novoizgrađenoj hali trenira oko 300 polaznika različitih uzrasta kako u ženskoj tako i u muškoj kategoriji, a na stalnim i povremenim poslovima angažovano je oko 180 zaposlenih, od kojih njih 40 u trenerskom radu, a ostalih u medicinskoj struci, marketingu, restoransko-apartmanskom delu...
- Ženska ekipa je peta u najjačoj ligi Mađarske, dok je muška stasala da se u finalu plej-ofa bori s gradskim rivalom PVŠK-om za ulazak u elitnu diviziju - ističe Laslo. - Pokazali smo u prvoj utakmici, pobedom od 90:64, da naša nadanja nisu bez osnova, ali će do elite stići ekipa koja ostvari tri pobede. Verujemo da ćemo to biti mi, ali i ako se desi suprotno, neće to biti smak sveta. Naprotiv. I ukoliko uđemo u najjaču ligu, imaće ovaj mlad tim ozbiljnih poteškoća da izbori opstanak. Naravno, ukoliko bismo doveli brojna iskusna pojačanja, sve bi bilo lakše, ali Akademija “Ratgeber” zamišljena je na potpuno drugačijim osnovama. Moja misija je da širim košarkašku kulturu u zemlji koja je posle dugotrajnog sovjetskog nasleđa negovala pre svega pojedinačne sportove poput veslanja ili mačevanja recimo, a sada je trend da se velika pažnja posvećuje ekipnim sportovima i to onim najpopularnijim kao što su fudbal, košarka, rukomet, odbojka i hokej na ledu, a rezultati su i te kako vidljivi.
Sava Savić