Istorijski susret lidera dve Koreje: Prekid neprijateljstava
PANMUNDŽOM: Severna i Južna Koreja dogovorile su prekid svih neprijateljskih delovanja "na zemlji, na moru i u vazduhu" koja mogu da uzrokuju vojne tenzije i sukobe nakon današnjeg samita lidera ovih zemalja u pograničnom selu Panmundžom.
Severnokorejski lider Kim Džong Un i predsednik Južne Koreje Mun Džae-in objavili su da će, počevši od 1. maja, obustaviti propagandu putem zvučnika kojom su dve zemlje zasipale jedna drugu preko granične linije duž koje je postavljeno teško naoružanje, kao i da će propagandna oprema biti razmontirana.
AP navodi da su se dve Koreje dogovorile da prestanu da preko granice bacaju propagandne pamflete.Navodi se da su se dve zemlje takođe dogovorile preduzimanje koraka na gušenju relativno čestih sukoba oko zapadne pomorske granice proglašenjem tog područja "zonom mira" i garantovanjem bezbednosti ribara iz obe zemlje.
Koreje planiraju da u maju održe razgovore predstavnika dveju vojski kako bi napetosti bile dodatno smanjene.Severna i Južna Koreja dogovorile su i da na jesen južnokorejski predsednik Mun Džae-in poseti Pjongjang.
U zajedničkoj deklaraciji ne precizira se kada bi to moglo da se desi, već samo stoji da će se Mun sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom sastajati redovno i razgovarati putem nedavno uspostavljene "vruće linije".Severna i Južna Koreja saopštile su da će zajedno nastojati da u razgovorima sa SAD, a potencijalno i Kinom, zvanično okončaju Korejski rat koji je završen primirjem i Koreje tehnicki ostavio u stanju rata.
Korejski rat je trajao od 1950. do 1953. godine.AP navodi da su severnokorejski lider Kim Džong Un i predsednik Južne Koreje Mun Džae-in obavili danas nakon njihovog samita u pograničnom selu Panmundžom da će Koreje nastojati da dođe do razgovora tri strane uključujući Vašington ili četiri strane koji bi uključili i Peking, o pretvaranju primirja u mirovni sporazum i uspostavljanju trajnog mira na Korejskom poluostrvu.
Navodi da su dve Koreje objavile i da se nadaju da će strane biti u stanju da objave zvanični kraj rata do kraja ove godine.AP ocenjuje da, i pored toga što je američki predsednik Donald Tramp dao "blagoslov" dvema Korejama da razgovaraju o okončanju rata, ne može biti pravog rešen ja bez uključivanja Vašingtona i drugih strana koje su učestvovale u tom ratu, zato što Južna Koreja nije bila direktna potpisnica sporazuma kojim su zaustavljene borbe.
Severnokorejski lider Kim i predsednik Južne Koreje Mun potpisali su i deklaraciju kojom su dogovorili rad na "potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva", prenosi Rojters.AP navodi da i pored dogovora oko toga da se poluostrvo oslobodi nuklearnog naoružanja, dve Koreje nisu uspele da ponude bilo kakve nove specifične mere kako bi se to postiglo.
Prethodno je Južna Koreja objavila da su Kim i Mun imali "ozbiljne, iskrene" razgovore o denuklearizaciji Korejskog poluostrva i trajnom miru tokom prve sesije samita u pograničnom selu Panmundžom.