Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zanimljive fudbalske ideje Subotičanina Tomislava Taušana: Dvogol, dvojica sudija, teren od četiri četvrtine

28.11.2019. 10:07 10:10
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Stariji ljubitelji fudbala sećaju se imena Tomislava Taušana, golmana koji je nekada čuvao mrežu, kasnije bio i trener u subotičkom Spartaku.

Posle karijere aktivnog sportiste, diplomirao je na novosadskom Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje, a u diplomskom radu izneo je prilično radikalne novine, koje bi, iz njegove vizure, mogle i morale da doprinesu razvoju i unapređenju fudbala.

- Prva novina odnosi se na dimenzije terena, koje bi morale da budu apsolutno jednake na svim igralištima - počeo je priču Taušan (81). - On bi bio podeljen na četiri dela, o čemu bi odlučila ozbiljna i kvalifikovana grupa ljudi. Mogla bi ta, da je tako nazovem - prva linija, da se nalazi na 20 ili 25 metara od svakog gola i kada bi tim izneo loptu iz prve četvrtine, više ne bi imao pravo da je u nju vrati. Ukoliko bi se to ipak dogodilo, uvele bi se i sankcije za taj prekršaj, pa bi se šutirao penal sa 20 metara.

Taušan je nastavio da razvija sopstvenu viziju budućeg fudbala.

- Zamislio sam da se u pravila uvede i takozvani dvogol, koji sam inovirao još pre nego što je u košarku uvedena “trojka”. Dakle, “dvogol” bi bio svaki pogodak koji je postignut van prve četvrtine, s daljine veće od 20 ili 25 metara. To bi, ubeđen sam, doprinelo zanimljivosti, jer ekipi koja vodi s golom prednosti, praktično do isteka utakmice, ništa ne bi bilo zagrantovano i mogla bi čak i da izgubi susret u poslednjim sekundama. U slučaju nerešenog rezultata, igrali bi se produžeci od najviše pet minuta, u kojim bi važilo pravilo “zlatnog gola”, odnosno da se u slučaju pogotka ta utakmica istog trenutka završava. Međutim, ako bi taj pogodak bio postignut odmah po polasku sa centra, i druga ekipa bi dobila šansu da isto učini, a kraj bi usledio kada bi taj tim izgubio posed lopte. Ukoliko bi, ipak, rezultat ostao nerešen i posle produžtka, izvodili bi se šok-penali. To znači da bi svaki tim šutirao sa 11 metara, sve do trenutka dok neka od ekipa ne promaši penal, a nekakve serije jedanaesteraca bi otišle u prošlost.


Skraćeni korner

Tomislav Taušan je izneo predlog i o uvođenju skraćenog kornera.

- Uvelo bi se to pravilo posle izbacivanja lopte iz igre unutar šesnaesterca, a u ostalim slučajevima ostalo bi isto pravilo koje i danas važi za udarac s ugla. Međutim, prilikom izvođenja kornera, bilo bi važno da se lopta u igru vrati unutar terena, odnosno ne bi bilo bitno to da li je ona na tom putu u jednom trenutku prešla zamišljeni gol-aut-liniju. Imam još puno ideja koje bi, ubeđen sam, doprinele razvoju fudbala, ali je za ovaj put i ovo dovoljno, zar ne?


Naš sagovornik ima ideje i o ulozi sudija.

- Dvojica sudija delila bi pravdu u svakom duelu - jedan na jednoj, a drugi na drugoj strani. Uz to, dvojica aut-sudija bi imala pravo da ulaze na teren sve do bliže stative. Time bi imali mnogo bolji pregled igre i na terenu bi praktično bila četvorica arbitara koji bi, uz to, vodili utakmicu bez sata. Znači, jedan od njih dao bi znak za početak susreta, a drugi za nastavak, uz zadržavanje ekskluzivnog prava da produže utakmicu i tu svoju odluku saopštili bi delegatu, a on bi ih obavestio kada je vreme isteklo. Ne bi više mogli da se ponove slučajevi kada su sudije dozvoljavale da se igra dok jedan od timova ne postigne gol. 

Uvek je ljubiteljima fudbala zanimljivo pravilo nedozvoljene pozicije u igri, takozvanog ofsajda. I o tome je Taušan ramišljao i smislio sledeće:

- Ofsajd bi se pomerio s polovine na 75. metara terena, dakle do prve četvrtine, sve ostalo bilo bi dozvoljeno kada je ovaj segment u pitanju. Igrač koji bi, bez dozvole sudije, napustio teren, više ne bi imao pravo da se na njega vrati. Znači, recimo kod proslave pogotka, kada jedan igrač istrči s terena, ne bi više mogao da ostane u igri. Ako istrči više njih, isto bi važilo i tim koji je u tom trenutku vodio s 5:0 - izgubio bi susret. Tvrdim da posle prvog takvog slučaja, više niko ne bi izlazio s terena bez dozvole.

O ponašanju publike na stadionima Tomislav Taušan je rekao sledeće:

- Više od 40 godina predlažem da se skinu ograde oko terena, baš kao što je to učinjeno u Velikoj Britaniji. Onaj gledalac koji utrči na igralište, bio bi na licu mesta žestoko kažnjen zatvorom i to bez prava pomilovanja. Kada sam to osmislio, ovakvo pravilo nije postojalo u Engleskoj, ali se potvrdilo kao potpuno opravdano. Dalje, igrači ne bi imali pravo da prilaze sudijama i da razgoavaraju s njima, jer bi odmah bili kažnjeni žutim kartonom, ali ni arbitar ne bi imao pravo da prilazi igračima i objašnjava im svoje odluke - rekao je na kraju Tomislav Taušan.

Tekst i foto: A. Predojević

Piše:
Pošaljite komentar