Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Odjeci Skupštine FK Vojvodina. Uprava i revizori – što pre

10.09.2017. 15:23 15:29
Piše:
Foto: Delegati  Skupštine Fudbalskog kluba Vojvodina

Skupština koja je označena kao sudbonosna za budućnost najstarijeg srpskog fudbalskog superligaša, prekjuče održana, nije donela ništa novo, jer je izbor nove uprave prolongiran za 15. septembar.

Takav scenario se dao naslutiti kako se prekjučerašnje zasedanje bližilo, jer  niko nije bio spreman da u ruke uzme prilično „vruć krompir“.

Predsednika treba da prati i jak Upravni odbor, sastavljen od onih koji mogu i žele finansijski da pomognu klubu, ili na bilo koji način da koriste interesima Vojvodine.

Ipak, oni se trenutno ne naziru. Kako je posle ostavke Dušana Mijića (podnete u petak po podne) ostalo osam dana za izbor novog predsednika i Upravnog odbora, predstojeći radni dani bi trebalo da iznedre i nove “spasioce” posrnulog kluba, u kome se uprave, treneri i igrači menjaju kao na traci, klupski račun je u konstantnoj blokadi, a kvalitet tima diskutabilan. 

Ono što je Vojvodini takođe potrebno, zbog nje same, armije navijača i celokupne sportske javnosti su – revizori.  Nezavisna revizorska kuća koja će (napokon) precizno i do detalja utvrditi koliki je stvarni dug  kluba i kakva je struktura dugovanja. Vreme je da se zna kome i koliko Vojvodina duguje, sa kojim firmama su sklapani (i kakvi) ugovori i poslovni aranžmani, kakva su i prema kome njena potraživanja. Predsednik Skupštine Milan Davidov je najavio da će zatražiti dolazak revizora, pa ostaje da se vidi da li će se to i dogoditi.

Zašto je to potrebno Vojvodini?

Da bi se stvari konačno isterale na čistac. Mnogi to javno govore i priželjkuju, ali pitanje je da li to iskreno i misle. Sve uprave su se, poput političara, išćuđavale poslovnim potezima prethodnika, a sebe predtstavljale kao spasioce koji su klub zatekli u teškom stanju, pa ga spasili od bankrota.   Na međusobne optužbe, prebacivanja i „frljanje“ dijametralno suprotnim podacima i brojkama treba staviti tačku . Obelodaniti, napokon, ko je koliko dao Vojvodini, ko od nje uzeo, kako je ko poslovao i šta je ostavio za sobom.  

Klubu je potreban dolazak nezavisne revizorske kuće koja će (napokon) precizno i do detalja utvrditi koliki je stvarni dug i kakva je struktura dugovanja. Vreme je da se zna kome i koliko Vojvodina duguje, sa kojim firmama su sklapani (i kakvi) ugovori i poslovni aranžman.     

Na prekjučerašnjoj Skupštini, primera radi, doskorašnji predsednik Nadzornog odbora Dragoslav Vuković, podnoseći finansijski izveštaj ( koji je kasnije jednoglasno odbijen), dotakao se u prethodnih uprava, konkretno  i one na čijem je čelu bio Zoran Šćepanović, rekavši da su potrošile ogroman novac. Kasnije tokom zasedanja, za reč se javio Šćepanović, te je, kako je rekao, „ zbog  netačnih informacija u javnosti“ pročitao brojke iz vremena predsednikovanja Vojvodinom. Po tom izveštaju, od 18. septembra 2014. do 2. septembra 2016. godine od prodaje igrača (braća Milinković - Savić, Poletanović, Radoja,  Babić, Gaćinović....)  prihod je bio 7.960.000 evra, od UEFA je  za nastup u kvalifikacijama za LE stiglo 1.950.000 evra, a sa pozajmicama i ostalim prihodima ( milion i 600 hiljada) prihod je bio 11.310.000 evra.

Šćepanović tvrdi da je njegova uprava zatekla račun u blokadi 1,2 miliona evra, a da je trošak za funkcionisanje kluba  za 27 meseci vladavine tadašnjeg UO bio bezmalo 4,6 miliona evra. Po izveštaju, vraćeno je skoro pet miliona evra duga (4.960.000), a novoj upravi u kasi ostavljeno nešto više od milion. Kada se sve sabere i oduzme, prihodi su za 10 hiljada evra bili veći od rashoda, a dobar deo duga je vraćen.

Eto još jednog povoda da revizori, nakon detaljno obavljenog posla, skinu višedecenijsku famu finansiranja FK Vojvodina.  Realnost ili „sanak pusti“?

D. Knežić

Piše:
Pošaljite komentar