scattered clouds
10°C
01.02.2025.
Нови Сад
eur
117.1203
usd
112.7241
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Одјеци Скупштине ФК Војводина. Управа и ревизори – што пре

10.09.2017. 15:23 15:29
Пише:
Фото: Делегати  Скупштине Фудбалског клуба Војводина

Скупштина која је означена као судбоносна за будућност најстаријег српског фудбалског суперлигаша, прекјуче одржана, није донела ништа ново, јер је избор нове управе пролонгиран за 15. септембар.

Такав сценарио се дао наслутити како се прекјучерашње заседање ближило, јер  нико није био спреман да у руке узме прилично „врућ кромпир“.

Председника треба да прати и јак Управни одбор, састављен од оних који могу и желе финансијски да помогну клубу, или на било који начин да користе интересима Војводине.

Ипак, они се тренутно не назиру. Како је после оставке Душана Мијића (поднете у петак по подне) остало осам дана за избор новог председника и Управног одбора, предстојећи радни дани би требало да изнедре и нове “спасиоце” посрнулог клуба, у коме се управе, тренери и играчи мењају као на траци, клупски рачун је у константној блокади, а квалитет тима дискутабилан. 

Оно што је Војводини такође потребно, због ње саме, армије навијача и целокупне спортске јавности су – ревизори.  Независна ревизорска кућа која ће (напокон) прецизно и до детаља утврдити колики је стварни дуг  клуба и каква је структура дуговања. Време је да се зна коме и колико Војводина дугује, са којим фирмама су склапани (и какви) уговори и пословни аранжмани, каква су и према коме њена потраживања. Председник Скупштине Милан Давидов је најавио да ће затражити долазак ревизора, па остаје да се види да ли ће се то и догодити.

Зашто је то потребно Војводини?

Да би се ствари коначно истерале на чистац. Многи то јавно говоре и прижељкују, али питање је да ли то искрено и мисле. Све управе су се, попут политичара, ишћуђавале пословним потезима prеthodnika, а себе предтстављале као спасиоце који су клуб затекли у тешком стању, па га спасили од банкрота.   На међусобне оптужбе, пребацивања и „фрљање“ дијаметрално супротним подацима и бројкама треба ставити тачку . Обелоданити, напокон, ко је колико дао Војводини, ко од ње узео, како је ко пословао и шта је оставио за собом.  

Клубу је потребан долазак независне ревизорске куће која ће (напокон) прецизно и до детаља утврдити колики је стварни дуг и каква је структура дуговања. Време је да се зна коме и колико Војводина дугује, са којим фирмама су склапани (и какви) уговори и пословни аранжман.     

На прекјучерашњој Скупштини, примера ради, доскорашњи председник Надзорног одбора Драгослав Вуковић, подносећи финансијски извештај ( који је касније једногласно одбијен), дотакао се у prеthodnih управа, конкретно  и оне на чијем је челу био Зоран Шћепановић, рекавши да су потрошиле огроман новац. Касније током заседања, за реч се јавио Шћепановић, те је, како је рекао, „ због  нетачних информација у јавности“ прочитао бројке из времена председниковања Војводином. По том извештају, од 18. септембра 2014. до 2. септембра 2016. године од продаје играча (браћа Милинковић - Савић, Полетановић, Радоја,  Бабић, Гаћиновић....)  приход је био 7.960.000 евра, од УЕФА је  за наступ у квалификацијама за ЛЕ стигло 1.950.000 евра, а са позајмицама и осталим приходима ( милион и 600 хиљада) приход је био 11.310.000 евра.

Шћепановић тврди да је његова управа затекла рачун у блокади 1,2 милиона евра, а да је трошак за функционисање клуба  за 27 месеци владавине тадашњег УО био безмало 4,6 милиона евра. По извештају, враћено је скоро пет милиона евра дуга (4.960.000), а новој управи у каси остављено нешто више од милион. Када се све сабере и одузме, приходи су за 10 хиљада евра били већи од расхода, а добар део дуга је враћен.

Ето још једног повода да ревизори, након детаљно обављеног посла, скину вишедеценијску фаму финансирања ФК Војводина.  Реалност или „санак пусти“?

Д. Кнежић

Пише:
Пошаљите коментар