Kondicioni treneri Voše: Ne može fudbaler da se spremi bez fudbala
NOVI SAD: Korona virus sve nas je stavio u ulogu istraživača, jer se svet nikada ranije nije sreo s ovakvim neprijateljem. Svako od nas zbog toga traži način kako da mu se odupre, suprotstavi i pobedi ga. Neko to čini s manje, neko s više uspeha, a među onima koji traže rešenja, trudeći se da osmisle neke nove, inovativne stvari su i sportisti.
U nemogućnosti da treniraju u kolektivima, samim tim ostajući bez prilika za duele, šuteve, izbačaje ili skokove, njihovi treneri, pre svih, postaju i izumitelji koji pronalaze vežbe koje će doprineti tome da profesionalci barem sačuvaju nivo fizičke pripreme. To bi, pre svega, trebalo da njihovim učenicima omogući da spremno dočekaju željeni nastavak prekinutih takmičenja.
Među onima koji su spremno i za kratko vreme reagovali pred iznenadnim problemom, bili su Aleksandar Janković i Saša Semeredi, kondicioni treneri Fudbalskog kluba Vojvodina. Uvidevši da će neplanirana pauza potrajati, uz veliku pomoć kluba, osmislili su treninge koje sprovode van terena, samo uz pomoć konferencijske internet veze.
U nemogućnosti da igrači imaju specififične, fudbalske treninge, potražili smo način da oni, ipak, ostanu dobro fizički pripremljeni, rekao je Janković.
Namera im je, kako je dodao, da održe njihove funkcionalne i motoričke sposobnosti.
Kroz trčanje na otvorenim prostorima, koje dopunjujemo radom u kućnim uslovima, uspevamo da zadržimo telesnu kompoziciju fudbalera, kako bi ona ostala na optimalnom nivou. Uz to, svakodnevno smo u kontaktu s momcima, pružamo im savete vezane za uravnoteženu i zdravu ishranu, a četiri puta nedeljno Saša Semeredi s njima održava video-treninge, veli naš sagovornik.
Ipak, reč je o načinu vežbanja s kojim se ranije ni igrači, ni vi niste sretali?
Pre svega, važno je naglasiti da se sve ovo radi kako bi se smanjila mogućnost eventualnog povređivanja naših prvotimaca. Nikada pauza nije bila ovako dugačka i znamo da će uvodne nedelje po povratku u normalni trenažni proces predstavljati veliki problem i da će u sebi nositi još veći rizik od povreda. Upravo radimo na tome da spremimo mišiće za ono što će ih tada očekivati. Nismo do sada to činili na ovakav način, ali nas raduje to što sami igrači sve jako dobro prihvataju i što su redovni u vreme kada su treninzi. Neki od njih rade i preko onoga što od njih zahtevamo, pokazuju pravi profesionalizam i sigurni smo da će biti na jako dobrom, možda i boljem fizičkom nivou nego u trenutku kada je prvenstvo prekinuto. Ipak, ne može se fudbaler spremiti bez fudbala, ali sam siguran da će trener Nenad Lalatović i njegovi saradnici imati mogućnost da, radom na elementima same igre i taktike, u nastavak lige uđu onako kako to i planiraju.
Da li će Vojvodina moći da odigra sve preostale susrete na maksimalnom nivou i overi već izvesni plasman u evropsku konkurenciju?
Optimisti smo, naravno, ali sve će zavisiti od broja utakmica, jasan je bio Aleksandar Janković.
Kako kaže, čita to da je trener Lalatović izneo očekivanje da će se odigrati još četiri utakmice, zaključno s 30. kolom, plus kup dueli... To bi zaista bio neki maksimum, a sve preko tog broja drastično bi povećavalo izlede da se neko od fudbalera ozbiljnije povredi. Vidim i da UEFA razmišlja o tome da se do kraja sezone omogući pet izmena trenerima, što, po meni, ne bi bilo loše. Međutim, to bi favorizovalo timove koji imaju duže klupe, a pitanje je za trenere da li bi tu mogućnost, i koliko, uopšte koristili, poručio je Janković.
I mlađi stručnjak Saša Semeredi slaže se s razmišljanjima iskusnijeg kolege. Kako izgleda sam proces virtuelnih treninga?
Proces je podeljen na tri osnovne aktivnosti, objasnio je Semeredi. Kako je dodao, prvi je trčanje, s tim da igrači svake nedelje dobijaju zacrtani cilj koji potom sporovode u delo u mestima u kojima se nalaze. Ja to pratim preko GPS-a, imam precizan uvid u njihovo kretanje, brzinu i pređenu distancu, pa na kraju svake sedmice sastavljam izveštaj o učinjenom. Drugi segment čine treninzi kod kuće, prilikom kojih svako radi u svom domu, ali se, piredstvom aplikacije Zum, svi vidimo i komuniciramo. Reč je o vežbama snage i prevencije od povreda, s tim da trening traje između 65 i 70 minuta i to u ponedeljkom, sredom i petkom, u periodu policijskog časa. Utorkom i četvrtkom radimo na spining-biciklovima koje je klub svim prvotimcima obezbedio, što je ujedno i treći deo ukupnog procesa. Sve ovo znači da imamo desetak aktivnosti u periodu od sedam dana, naveo je Semeredi.
Najavljuje se mogućnost da uskoro počnu i „normalni“ treninzi. Da li to znači da će intenzitet rada biti podignut u vremenu koje je do tada ostalo?
Već smo počeli da podižemo intenzitet rada i plan nam je da to činimo pune tri sedmice. Praktično smo ušli u režim treninga kao da smo na pripremama i oduševljen sam načinom na koji su igrači sve ovo prihvatili. Vidim da se dobro osećaju, da im se dopada način treninga i da su veoma motivisani da ga sprovedu u delo. Upravo zbog toga, ubeđen sam da će početkom maja igrači Vojvodine biti u optimalnom stanju kada budu počeli s fudbalskim treninzima. Naravno, jasno nam je da sve ovo što trenutno radimo ne može da zameni treninge s ekipom na otvorenom, ali nam je namera da održimo na najvišem nivou funkcionalne sposobnosti članova takmičarskog pogona. Posebno bih podvukao to da je klub učinio sve da nam omogući najbolje uslove u trenutnoj situaciji.
Zanimljivo je da i mlađe selekcije starijeg novosadskog superligaša rade na identičan način kao i prvotimci.
Omladinci i kadeti takođe koriste aplikaciju Zum, uz pomoć koje trenira i prvi tim, objasnio je Janković.
Njihove treninge, dodao je, vode Stefan Kosec i Marko Bojayija, kondicioni treneri tih ekipa, dok se svega pridržavaju i najmlađi đaci omladinske škole, doduše uz pomoć video zapisa s treninga prvog tima.
Dvojica Vošininih vrhunskih stručnjaka za kondicionu pripremu fudbalera nisu propustili priliku ni da dodaju da međusobno jako dobro sarađuju.
Delujemo kao tim, jer se znamo već nekih 13-14 godina. Trudimo se da podelimo obaveze, a jako je bitno to što Vojvodina sada ima dvojicu kondicionih trenera, baš poput velikih, evropskih timova. Jedan trener ne bi uspeo čitav posao sam da realizuje i mislim da je, dugoročno gledano, veliki pogodak za naš klub to što na ovaj način realizuje ukupan rad. Naravno, šef je trener Nenad Lalatović, s kojim imamo fenomenalnu saradnju, a on i njegovi saradnici zaduženi su za konačne odluke i fudbalski deo izgleda naše ekipe. Mi smo, opet, podrška čitavom tom sistemu, imamo slobodu u radu i to je pokazatelj da saradnja ide u pravom smeru, podvukao je Saša Semeredi.
A. Predojević