ŠOK NA EURU Italija PORAZOM OD ŠVAJCARSKE u prvoj utakmici osmine finala PREDALA KRUNU (VIDEO)

29.06.2024. 20:21 20:35
Izvor: Tanjug (AP Photo/Antonio Calanni)

Italijani su predali evropsku krunu i neće više učestvovati u borbi za tron.

Puno bolja, sigurnija i kvalitetnija od fudbalera sa „Čizme“ bila je Švajcarska, koja je pokazala visok nivo kvaliteta i, potencijalno, mogla bi da bude jedno od iznenađenja Eura 2024.

Nije to bilo ni nalik onoj Italiji koja je slavila na prošlom EP. Od početka je Švajcarska nametnula ritam, terajući „azure“ da se prevashodno posvete defanzivnim obavezama, a da gotovo ni ne razmišljaju da nešto konkretnije urade u napadu. Istina je, pravih šansi nije bilo, sve se svodilo na tek po neku pretnju, koju je odbrana Italije, na čelu sa Điđijem Donamrumom, prilično lako zaustavljala, ali se naslućivalo da više nego bledi Italijani nemaju šta da traže u ovom susretu.

Uz inicijativu tima selektora Murata Jakina, igralo se bez većih uzbuđenja do 37. minuta, kada je, po sredini, Remo Frojler bez lopte pretrčao gotovo pola terena, a da ga čuvari nisu ozbiljno shvatili. Embolo je odvukao jednog štopera u sredinu, a Manćini i družina samo su pogledom ispratili veznog igrača „sajdžija“, Frojler je fino prihvatio loptu u kaznenom  prostoru i onda, čini se – dosta lako, pa i rutinski, doveo Švajcarce u vođstvo.

U prvim trenucima nastavka, na semaforu je već stajao rezultat 2:0. Odbrana „azura“ samo je gledala kako kombinuju njihovi rivali, lopta je stigla do Rubena Vargasa, koji je gađao i fantastično pogodio dalji gornji ugao gola Italije. Tek u 52. minutu četa selektora Lučana Spaletija imala je, ne svojom zaslugom, priliku da smanji prednost protivnika, kada je štoper Švajcaraca Šer nespretno pogodio okvir sopstvenog gola.

Pokušavali su saigrači Donarume da nešto izmene u odnosu snaga, ali gotovo nikakvog uspeha nisu imali. Jednostavno, nedostajalo im je znanja, snage i brzine, odnosno Švajcarci su delovali izuzetno sigurno. Skamaka je, doduše, u 74. minutu još jednom pogodio stativu, preuzeli su Italijani kontrolu igre, ali to im nije pomoglo da izbegnu poraz i oproštaj od Eura.

Švajcarska – Italija 2:0 (1:0)

BERLIN: Olimpijski stadion, gledalaca: 70.000. Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska). Žuti kartoni: Barela, El Šaravi, Manćini (Italija).

STRELCI: 1:0 - Frojler u 37.        2:0 – Vargas u 46. minutu.

ŠVAJCARSKA: Zomer 7 – Šer 6, Akanđi 7, Rodrigez 7 – Ebišer 7 (od 90 2. Štefen -), Frojler 7,5, Džaka 7, Rider 6,5 (od 71. Stergiu 6) – Vargas 7 (od 71. Zuber 6,5), Endoje 6,5 (od 77. Sijero 6), Embolo 6,5 (od 77. Dua 6).

ITALIJA: Donaruma 7 – Di Lorenco 6, Manćini 6, Bastoni 6, Darmian 6 (od 75. Kambiaso 6) – Kristante 6 (od 75. Pelegrini 6), Fađoli 6 (od 86. Fratezi -), Barela 6 (od 64. Retegi 6,5) – Kjeza 6,5, El Šaravi 6 (od 46. Zakanji 6,5), Skamaka 6.

A. Predojević

Cup tree provided by Sofascore
ŠVAJCARSKA I ITALIJA OTVARAJU OSMINU FINALA EURA: Mađarska i Hrvatska ostale ispod crte

26.06.2024. 23:28 23:31