Istorija – treći golman: Velikan do velikana – Šilton, Zenga, Bufon...
Golmani su ti koji su najmanje voleli broj 22 na leđima, jer je to automatski značilo da su treći u ekipi. Broj 1 je bio rezervisan za najboljeg, 12 je bila rezervisana za njegovog prvog zamenika, a 22 je uglavnom značilo da nisi u protokolu za utakmicu.
Ni na treninzima za trećeg golmana nije bilo mesto, mogao je da uskoči jedino ako se neko povredi.
Na Svetskom prvenstvu u Urugvaju 1950. prvi put su se na dresovima pojavili brojevi, nije bilo broja 22. kao ni četiri godine kasnije u Švajcarskoj. Tek na SP Švedskoj 1958. taj broj bio je na leđima golmana Čehoslovačke Vilijama Šrojfa, koji je četiri godine kasnije nosio jedinicu i bio jedan od najboljih pojedinaca u polufinalnom meču protiv Jugoslavije (3:1). Potom su taj broj dobijali perspektivni golmani, koji su kasnije izgradili velike karijere. Tako je 1966. godine rezerva Tilkovskom u reprezentaciji Nemačke bio Sep Majer, u Španiji 1982. broj 22 nosio je možda i najbolji golman svih vremena Engleske Piter Šilton, a četiri godine kasnije u Meksiku Italijan Valtera Zenge, ali nije dobio priliku da brani, kao ni Nemac Oliver Kan u SAD.
Na Mundijalu u Francuskoj broj 22 bio je na leđima dvojice golmana, koji su ispisali kasnije fudbalsku istoriju,Italijanu Đanluiđiju Bufonu i Brazilcu Didi. Bufon je ponikao u Parmi, sa 16 godina postao je prvi golman ekipe, a potom je čak 18 godine stajao na golu najboljeg italijanskog kluba Juventusa i osvojio 11 titula. Prošle godine je na kratko skoknuo do Pariza i stao na gol PSŽ- a, da bi se zatim vratio u Torino. Bufon je osvojio mnoge trofeje, bio je svetski prvak sa reprezentacijom, a sa Parmom je osvojio Kup UEFA. Međutim, u riznici mu nedostaju evropska titula i trofeje u Ligi šampiona iako je tri puta igrao u finalu.
Čak 176 puta branio je gol reprezentacije Italije. Žan Luk Etori je na Svetskom prvenstvu u Španiji bio prva opcija Francuza, kao i Šveđanima Tomas Raveli, koji je naročito blistaona SP u SAD .
Ali, nisu samo golmani nosili broj 22 ,kod Argentinaca na mundijalima nosili su ga Hektor Jazalde i Rikardo Vilja. Amerikanac Aleksi Lalas ga je imao na leđima u SAD, kao i Francuz Frank Riberi na Mundijalu 2006. godine. U Realu broj 22 nosio je Anhel di Marija, u Barseloni Erik Abidal i Deni Alves,u Milanu Kaka, u Čelsiji Vilijam. Na Mundijalu u Rusiji 22 je bio omiljeni broj, nosio ga je centarfor domaće reprezentacije Artjom Dzjuba, Urugvajac Martin Kaseras, Španac Isko, Mendi (Francuska), Pavon (Argentina)., Mark ter Štegen (Nemačka), Harving Lozano (Meksiko), Naser Čadli (Belgija), Trent Aleksandar Arnold (Engleska)…
Što se naše reprezentacije tiče, na Mundijalu u Nemačke broj 22 bio je na leđim rezervnog golmana Rize Meškovića(Sloboda), osam godine kasnije u Španiji Ratka Svilara (Vojvodina), u Italiji 1990. Dragoja Lekovića (Budućnost). U Južnoj Africi 2010. godine broj 22 dobio je Zdravko Kuzmanović, a u Rusiji Adem Ljajić. I na evropskim prvenstvima broj 22 je bio uglavnom rezervisan za golmane, međutim bilo je i izuzetaka. U Italiji 1968. godine nosio je Idriz Hošić(Partizan).Međutim on nije otputovao na Apenine, ali kada se u meču sa Engleskom (1:0) povredio Ivica Osim pozvan je Hošić, koji je igrao u oba finalna meča sa “azurima”.Osam godine kasnije u Beogradu Ratko Svilar je nosio broj 22, dok u Francuskoj 1984. godine nismo prijavili fudbalera sa tim brojem. U Belgiji i Holandiji 2000. godine broj 22 bio je na leđima tada našeg prvog golmana Ivice Kralja.
G. Kovač