Besparica zaustavila kotrljanje lopte
Nepisano je pravilo da svako vojvođansko selo da bi bilo pogodno za život mora da ima školu, crkvu i fudbalski klub.Ali nije svuda tako, u nekoliko sela na području Zrenjanina fudbal se više ne igra.
- Fudbalski klub u selu ne postoji od 2000. godine - kaže predsednik Sportskog društva u Jankovom Mostu Bojan Oprin. - Jednostavno, klub je prestao sa radom, zapušteni su i teren i svlačionice. Sada je veoma teško obnoviti rad, jer to mnogo košta. U selu se igra mali fudbal, učestvujemo na turnirima u zemlji i u inostranstvu, ali veliki fudbal se ne igra. U selu još postoji još stonoteniski klub veterana.
Slična situacija je i u Tomaševcu, koji praktično od 2008. godine nema fudbalski klub.- Imali smo jedan od najstarijih fudbalskih klubova na ovom prostoru, formiran je1926. godine - ističe član Saveta Mesne zajednice Aleksandar Rudić. - Ne umem da objasnim zašto je prestao da postoji. Bio je pokušaj da ponovo počne sa radom 2011. ali nije uspelo. Sada je jako teško, praktično bi trebalo krenuti od najmlađih uzrasta koji onda vremenom stignu do seniorske ekipe, ali nema više ni dece koja bi ga igrala, a bogami ni para.
Tomaševac je, inače, slovio za selo fudbala, rukometa, šaha i rvanja. Od svih tih sportova u selu ne postoji nijedan klub. Jedino što se još igra, i to vrlo uspešno, su banatske šore. To je tradicionalni sport militara, a Tomaševčani se diče da su organizatori svetskog prvenstva u banatskim šorama i da već poslovično imaju i svetske prvake.
A selo koje je posle osam godina pauze oformilo fudbalski klub je – Taraš.
- Bilo je jako teško, ali u selu nema ničega, ni kafića ni poslastičarnice, a ima dece i mladih - veli predsednik kluba Radica Mijatov. - Trenutno imamo 32 registrovana igrača, samo trojica su iz Elemira, sve ostalo Tarašani, i takmičimo se u Područnoj B ligi. Doveli smo trenera iz Melenaca, slušaju ga igrači, pa valjda će biti i rezultata.
Taraški fudbaleri ovu sezonu igraju u Elemiru, jer njihov teren još nije za utakmice.
- Može da se trenira, ali ne i da se igra. Sređujemo jedno po jedno, teren, svlačionice, sami radimo ko kad imam vremena i od kuće donesemo šta ko ima, četku, farbu, kreč, pa se nadamo da ćemo naredne sezone moći da na domaćem terenu igramo i utakmice. Mladi vole da igraju, stariji da gledaju, i zato je vredelo pomučiti se i napraviti klub posle tolike pauze – naglasio je Mijatov.
Ž. Balaban