Zrenjanin ne razmišlja o imenu grada, već o velikim investicijama
Nacrt novog statuta grada je, kao i do sada, propisao da se na referendumu, kao jednom od oblika neposrednog učešća građana u donošenju odluka važnih za funkcionisanje lokalne zajednice, odlučuje o svim pitanjima koja su od opšteg interesa, što svakako podrazumeva i promenu naziva grada, saopštio je Grad Zrenjanin.
Lokalna samouprava je reagovala na insinuacije koje su se poslednjih dana pojavile na društvenim mrežama i u pojedinim medijima, a u kojima se tvrdi da se novim statutom grada ukida pravo građana na referendum, i to ne samo po pitanju promene imena grada, nego uopšte. To su poslednjih dana tvrdila pojedina udruženja i neke opozicione političke partije, što je iz lokalne samouprave oštro demantovano.
Tim povodom oglasio se i gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić, koji je poručio da trenutno ne razmišlja o promeni imena grada jer je u toku realizacija velikih projekata u zrenjaninskim industrijskim zonama i na obilaznici.
– Zajedno s državom radimo na velikim infrastrukturnim projektima, pre svega na brzom putu do Novog Sada i punom profilu auto-puta do Beograda – naglasio je Janjić. – Rešavamo i višedecenijski problem pijaće vode u našem gradu. Zrenjanin je grad s najvećim porastom procenta broja zaposlenih u državi. Sve prethodno navedeno jasno ukazuje na to da smo posvećeni ozbiljnim stvarima i da nemamo vremena da se bavimo neistinama i insinuacijama koje plasiraju neki lolakni portali i pojedina udruženja.
Iz lokalne samouprave poručuju da je Nacrt statuta grada Zrenjanina još ranije dat na uvid javnosti i da je postavljen na sajtu Grada Zrenjanina. Taj nacrt je na javnoj raspravi do 13. decembra, a novim statutom, između ostalog, regulisani su i načini participiranja građana u donošenju odluka važnih za funkcionisanje grada, odnosno zajednice.
Kako je predviđeno statutom, građani mogu podneti inicijativu za rešavanje nekog od važnih problema. Inicijativa se uzima u razmatranje ukoliko ju je podnelo najmanje pet odsto od ukupnog broja građana s biračkim pravom. Insitutucija učešća građana je svakako i zbor, koji može sazvati najmanje 50 građana s teritorije na kojoj se zbor saziva i najmanje četvrtina odbornika.
„Nakon sprovedenog referenduma, Skupština grada je, u skladu sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji i Statutom grada, nadležna samo da da mišljenje na predlog za promenu naziva grada i da ga, s mišljenjem nadležnog organa Pokrajine, uputi Narodnoj skupštini koja je, saglasno odredbama pomenutog zakona, jedina nadležna da odluči o promeni naziva postojećeg naseljenog mesta”, navodi se u saopštenju Grada Zrenjanina.
Zanimljiva je institucija referenduma. Referendum može raspisati Skupština grada. Inicijativu može podneti najmanje deset odsto od ukupnog broja građana koji imaju biračko pravo. Referendum je uspeo ukoliko na njega izađe više od polovine upisanih birača, a za referendumsko pitanje glasa više od polovine izašlih. Odluke koje se donesu na referendumu, obavezujuće su i ne mogu se menjati u narednu godinu dana.
Referendum se može raspisati i na delu gradske teritorije, ukoliko je u pitanju neki problem koji tišti građane samo u tom delu grada.
Ž. Balaban