Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Želimo da dostignemo standard članica EU

09.01.2016. 22:21 13:33
Piše:

Piše: Jadranka Joksimović

- Odnos Srbije i Evropske unije, kao i drugih zemalja kandidata, ili onih koji su na putu EU, nije odnos uslovljavanja ili impostiranja zahteva, već proces prihvatanja naše države

veoma jasno uređenih institucionalnih veza i standarda. Dakle, ne radi se o moralnim ili nekim drugim vezama, već o jasnim procedurama i pravilima pridruživanja. Mi smo do sada u procesu pridruživanja ispunjavali sve obaveze koje idu kroz etape, faze samog procesa pridruživanja. I to ćemo činiti i u budućnosti, kako proces bude napredovao, u skladu sa onim što je dogovoreno sa našim evropskim partnerima. Naravno, pre svega vodeći računa o našim državnim i nacionalnim interesima.

Evropska unija dobro poznaje ekonomsku, privrednu i socijalnu situaciju u Srbiji, i sigurna sam da će nam pomoći u reformskom procesu koji smo započeli, i koji bi trebalo da dovede do suštinskog napretka našeg društva - i u ekonomiji, vladavini prava, jačanju institucija, i stvaranju funkcionalne i efikasne države koja je dobar servis građanima. Jer, to je stvarni politički, društveni i ekonomski interes ovog procesa pridruživanja.  

Važno je da građanima približimo sve aspekte članstva u EU. Ne slažem se sa bombastičnim izjavama koje, čini se, neke kolege političari olako daju. U komunikaciji sa javnošću jasno sam istakla da je put u EU pun izazova, ali i koristi za državu i građane. Da bismo na pravi način razumeli proces, potrebno je da znamo šta su objektivno utvrđeni kriterijumi koji su deo akcija, ali i ukupan kontekst međunarodnih odnosa u trenutku kada kandidat započinje ili je u toku pregovora. U procesu integracija jasan je princip uslovljavanja, isti je za sve, to su standardi koji se očekuju da budu primenjeni od kandidata. Niko nas ne primorava da radimo nešto ako nećemo. Ali mi smo rekli da hoćemo u EU zato što je normalno da se reformišemo i dostignemo životni standard država Unije.

Srbija mora da usvoji set reformskih zakona ne zbog EU već da bi naši građani živeli bolje. Efekti se neće videti odmah, ali za 2 -3 godine svi će razumeti koliko je bilo važno ovo što danas radimo. Standardi koji se pred nas postavljaju na putu evrointegracija nisu stvar udovoljavanja željama EU, već način da mi počnemo da živimo u uređenoj zemlji. Reforme su neminovne ukoliko želimo da živimo bolje. Jeste da nam je danas teško ali ukoliko ne promenimo sistemski stvari sutra će nam biti još teže.

Naravno da postoje političke okolnosti koje su olakšavajuće ili otežavajuće. Briselski sporazum je svakako za nas težak za sprovođenje, jer je proizvod loše politike koju su prethodne vlade decenijama sprovodile. Rešili smo da se pokrenemo iz začaranog kruga neaktivne i lamentirajuće politike prema KiM. Uvek ćemo argumentima braniti interes naše zemlje i interes naših građana. Proces evropskih integracija je dinamičan proces, koji nije lak i koji podrazumeva dijalog i rešavanje nesporazuma.

Sve države su prošle neke vrste političkog uslovljavanja. Zato to i jeste zahtevan i višegodišnji proces. Neke zemlje su čak zahvaljujući nekim za njih povoljnijim međunarodnim okolnostima postale članice iako nisu do kraja bile pripremljene. I šta sad? Hoćemo li da se bunimo i ljutimo, ili ćemo da radimo makar ono što je do nas - da reformišemo društvo zbog nas samih, ali i pokušamo da nađemo zajednički jezik sa evropskim partnerima. Naša strateška opredeljenost ka EU najvažniji je spoljnopolitički cilj Srbije, a naravno da se trudimo da održavamo dobre političke i ekonomske odnose i sa drugim partnerima.

Prepoznata je ozbiljnost Srbije ali i evropske vrednosti solidarnosti i tolerancije naših građana tokom aktuelne migrantske krize. Radimo koliko možemo, realizujemo ono što smo obećali, ali nemamo pravo da ignorišemo potrebe građana, pre svega ekonomske.

Otvaranje poglavlja predstavlja novu fazu u procesu pristupanja koja daje dodatnu dinamiku procesu evropskih integracija. U pitanju je važan politički signal i valorizacija onog što građani podržavaju. To je priznanje i Srbiji kao državi i svim njenim građanima. Pregovori po poglavljima podrazumevaju dalji rad na reformama u svim društvenim oblastima, pre svega usklađivanje našeg zakonodavstva sa pravom Evropske unije, ali i efikasnu primenu propisa.

U narednom periodu će se, pored ekonomskih reformi koje ostaju apsolutni prioritet ove Vlade, najviše raditi na reformama u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i daljoj racionalizaciji i profesionalizaciji državne uprave. Otvaranje poglavlja direktno utiče na efikasnije sprovođenje reformi. Međutim, napominjem da ubrzanje pregovora sa Evropskom unijom nije naš primarni motiv za primenu reformi, već želja da Srbija bude pristojno i uređeno evropsko društvo.

(autorka je ministarka Vlade Srbije zadužena za evrointegracije)

 

Piše:
Pošaljite komentar