Zakonom o modernom ropstvu u borbi protiv trafikinga
BEOGRAD: Trgovina ljudima je globalni problem i zahteva širok i organizovani odgovor koji podrazumeva regionalnu i međunarodnu saradnju, izjavio je danas predsednik skupstinskog odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović.
On je na Međunarodnoj radionici “Saradnja evropskih parlamentaraca u borbi protiv trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu” izrazio uverenje da će taj skup na kome učestvuju parlamentarci iz Velike Britanije, Rumunije, Hrvatske, Crne Gore, Srbije, BIH otvoriti vrata te saradnje.
Navodeći da se radionica realizuje na predlog i inicijativu Hjuman trafiking fondacije iz Velike Britanije u cilju interparlamentarne sarađe, Omerović je rekao da će učesnici iskoristiti nadležnosti i kapacitete kako bi dali lični doprinos u rešavanju problema koji predstavlja teško kršenje ljudskih prava.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif kaže da rad fondacije “Hjuman trafiking” može da posluži kao model, pošto je njihov rad doprineo da se u Britaniji donese jedan važan krovni zakon - Zakon o modernom ropstvu.
Prema njegovim rečima, taj zakon je omogućio britanskim vlastima da se bore protiv modernog ropstva, da počinioci budu strogo kažnjavani i da se pruži podrška žrtvama.
“Poslanici imaju ključnu ulogu kada neku temu treba predstaviti javnosti i započeti javnu debate - to je jedini način da motivišete vlade da krenu da rešavaju ovaj problem modernog doba”, poručio je Kif parlamentarcima iz regiona.
Predsednik Hjuman trafiking fondacije Antoni Stin izneo je podatak da se godišnje u svetu “proda” više od 20 miliona ljudi.
Pre desetak godina, u Britaniji je, kaže, postojalo mišljenje da nema trafikinga, a danas se zna da se “proda” od 10.000 do 12.000 ljudi. Navodi da mnogi u različitim zemljama smatraju da nema trgovine ljudima samo zato što nisu pronađene žrtve, navodeći je potrebna velika veština da se one identifikuju.
Napominjući da su u 18. i 19. veku postojali robovi jer je to bilo zakonito, Stin kaže da danas 200 godina kasnije to još uvek postoji. Zbog toga se, kaže, slaže sa britanskom premijerom Terezom Mej da je izuzetno važno da se borimo za ljudska prava u svetu.