Zaharova: NATO je nametljiv
Prašina koja se digla oko usvajanja Sporazuma s NATO-om u Skupštini Srbije još se nije stišala. Mišljenja su podeljena: vlast tvrdi da Srbija ostaje vojno neutralna, a deo
opozicije tvrdi da je Beograd otvorio vrata NATO-u pa traže da predsednik Tomislav Nikolić ne potpiše taj dokument koji je dobio većinsku podršku poslanika.
Odnos Srbije i NATO-a komentarišu i u ruskom MIP-u, a srpski premijer Aleksandar Vučić je razgovarao s ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Čepurinom. Premijer je poručio da je zvanični stav Srbije da ostaje vojno neutralna zemlja, kao i to da, uz ostvarenje spoljnopolitičkog cilja – članstva u Evropskoj uniji – želi da očuva i unapredi tradicionalno prijateljstvo i dobre odnose sa zvaničnom Moskvom.
Kako je saopštila Vladina Kancelarija za saradnju s medijima, Vučić i Čepurin su konstatovali da su politički odnosi dveju država na visokom nivou i da odražavaju tradicionalno prijateljstvo dvaju naroda.
Ambasador Čepurin je, kako se navodi, potvrdio da, u skladu s ranije postignutim dogovorom, predsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Medvedev planira da, na poziv premijera Vučića, poseti Srbiju i da se trenutno usaglašava konkretan datum posete. Sagovornici su se saglasili u tome da je ta poseta važna i za Srbiju i za Rusiju i da će biti prilika da se sagleda šta je sve urađeno u unapređenju ekonomske saradnje, kao i da se utvrde nove poslovne mogućnosti.
Portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova istakla je , na redovnom sedmičnom brifingu, privrženost Srbije vojnoj neutralnosti, ocenivši da je NATO nametljiv u težnji da što više zemalja uvuče u svoju orbitu.
– Naš stav prema težnji Alijanse ka razvoju i proširivanju veza s državama-partnerima je dobro poznat – smatramo da je ta težnja veoma nametljiva – rekla je Zaharova, a prenosi „Sputnjik”.
Komentarišući sporazum Srbije i Alijanse u oblasti logističke podrške, koji je ovih dana ratifikovan u Skupštini Srbije, ona je istakla da Rusija u tome, pre svega, vidi pokušaj NATO-a da na bilo koji način uvuče što veći broj zemalja u orbitu svog geopolitičkog uticaja. Zaharova je u tom kontekstu posebno istakla nepromenjen stav Srbije o privrženosti vojnoj neutralnosti, što je, kako je naglasila, potvrdio i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
– Srbija neće aplicirati za članstvo u NATO-u – rekao je i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić povodom kritika zbog usvajanja sporazuma Srbije i Severnoatlantske alijanse, dodajući da Srbija neće pristupiti nijednom vojnom svezu. – Srbija ne ide u NATO, to svi znaju.
On je kazao da su sve vlade Srbije posle 2000. gradile bliže odnose s NATO-om, koji dopiru do nivoa gde prestaje saradnja, a počinje članstvo.
– Srbija je došla do tog najvišeg nivoa saradnje s NATO-om koji ne podrazumeva članstvo – rekao je Dačić, koji tvrdi da su napadi deo izborne kampanje, a da se zapravo ništa novo nije desilo i da slične sporazume imaju i druge zemlje partneri s NATO-om, uključujući Rusiju.
– Nemamo nikakvih problema u odnosima s Rusijom, Evropskom unijom i NATO-om – kazao je Dačić.
E. D.
Janjić: Vojna neutralnost i vojno-tehnička saradnja
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić izjavio je da je nedavno ratifikovani sporazum s NATO-om dobar jer stvara uslove za više saradnje. On je dodao i da su mnogi do 2014. godine, možda i do 2015. godine, na vojnu neutralnost gledali kao osnov za saradnju s Moskvom, a protiv NATO-a.
– Ja mislim da se sada to balansira i da će vojna neutralnost još neko vreme ostati kao politika, ali da će biti sve više vojno-tehničke saradnje s NATO-om, koja je neophodna jer je naša vojska od 2000. godine strukturirana po NATO-ovim pravilima, a naravno da će ostati vojno-tehnička saradnja koja je već ugovorena u stotinu projekata – rekao je Janjić.
Povodom kritika na račun ratifikovanog sporazuma, Janjić je primetio da se opet dešava da se, kada se nešto ne radi javno i kada se na parče daje javnosti, uvek jave negativne reakcije. Takođe, kako je dodao, postoji i ono što se zove strančarenje, pa su oni koji su potpisivali sporazume sada najglasniji u kritikama.