few clouds
15°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Захарова: НАТО је наметљив

18.02.2016. 09:49 13:33
Пише:

Прашина која се дигла око усвајања Споразума с НАТО-ом у Скупштини Србије још се није стишала. Мишљења су подељена: власт тврди да Србија остаје војно неутрална, а део

опозиције тврди да је Београд отворио врата НАТО-у па траже да председник Томислав Николић не потпише тај документ који је добио већинску подршку посланика.

Однос Србије и НАТО-а коментаришу и у руском МИП-у, а српски премијер Александар Вучић  је разговарао с амбасадором Русије у Београду Александром Чепурином. Премијер је поручио да је званични став Србије да остаје војно неутрална земља, као и то да, уз остварење спољнополитичког циља – чланства у Европској унији – жели да очува и унапреди традиционално пријатељство и добре односе са званичном Москвом.

Како је саопштила Владина Канцеларија за сарадњу с медијима, Вучић и Чепурин су констатовали да су политички односи двеју држава на високом нивоу и да одражавају традиционално пријатељство двају народа.

Амбасадор Чепурин је, како се наводи, потврдио да, у складу с раније постигнутим договором, председник Владе Руске Федерације Дмитриј Медведев планира да, на позив премијера Вучића, посети Србију и да се тренутно усаглашава конкретан датум посете. Саговорници су се сагласили у томе да је та посета важна и за Србију и за Русију и да ће бити прилика да се сагледа шта је све урађено у унапређењу економске сарадње, као и да се утврде нове пословне могућности.

Портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова истакла је , на редовном седмичном брифингу, приврженост Србије војној неутралности, оценивши да је НАТО наметљив у тежњи да што више земаља увуче у своју орбиту.

– Наш став према тежњи Алијансе ка развоју и проширивању веза с државама-партнерима је добро познат – сматрамо да је та тежња веома наметљива – рекла је Захарова, а преноси „Спутњик”.

Коментаришући споразум Србије и Алијансе у области логистичке подршке, који је ових дана ратификован у Скупштини Србије, она је истакла да Русија у томе, пре свега, види покушај НАТО-а да на било који начин увуче што већи број земаља у орбиту свог геополитичког утицаја. Захарова је у том контексту посебно истакла непромењен став Србије о привржености војној неутралности, што је, како је нагласила, потврдио и премијер Србије Александар Вучић.

– Србија неће аплицирати за чланство у НАТО-у – рекао је  и министар спољних послова Ивица Дачић поводом критика због усвајања споразума Србије и Северноатлантске алијансе, додајући да Србија неће приступити ниједном војном свезу. – Србија не иде у НАТО, то сви знају.

Он је казао да су све владе Србије после 2000. градиле ближе односе с НАТО-ом, који допиру до нивоа где престаје сарадња, а почиње чланство.

– Србија је дошла до тог највишег нивоа сарадње с НАТО-ом који не подразумева чланство – рекао је Дачић, који тврди да су напади део изборне кампање, а да се заправо ништа ново није десило и да сличне споразуме имају и друге земље партнери с НАТО-ом, укључујући Русију.

– Немамо никаквих проблема у односима с Русијом, Европском унијом и НАТО-ом – казао је Дачић.

Е. Д.

 

Јањић: Војна неутралност и војно-техничка сарадња

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић изјавио је  да је недавно ратификовани споразум с НАТО-ом добар јер ствара услове за више сарадње. Он је додао и да су многи до 2014. године, можда и до 2015. године, на војну неутралност гледали као основ за сарадњу с Москвом, а против НАТО-а.

– Ја мислим да се сада то балансира и да ће војна неутралност још неко време остати као политика, али да ће бити све више војно-техничке сарадње с НАТО-ом, која је неопходна јер је наша војска од 2000. године структурирана по НАТО-овим правилима, а наравно да ће остати војно-техничка сарадња која је већ уговорена у стотину пројеката – рекао је Јањић.

Поводом критика на рачун ратификованог споразума, Јањић је приметио да се опет дешава да се, када се нешто не ради јавно и када се на парче даје јавности, увек јаве негативне реакције. Такође, како је додао, постоји и оно што се зове странчарење, па су они који су потписивали споразуме сада најгласнији у критикама.

Пише:
Пошаљите коментар