Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za svaku klupu 13 kandidata

18.04.2016. 21:19 13:33
Piše:

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji učestvuje 20 izbornih lista, na kojima su imena ukupno 3.270 kandidata. To znači da se za svako mesto u domu

parlamentaraca na Trgu Nikole Pašića nadmeće 13 kandidata.

Građani će u nedelju, 24. aprila, birati 250 poslanika na period od četiri godine. To će biti 11. izbori za Skupštinu Srbije od uspostavljanja višestranačkog sistema 1990. godine, a peti vanredni od promena 2000. godine. Istovremeno, to će biti treći parlamentarni izbori za nešto manje od četiri godine.

Biračka mesta u Srbiji biće otvorena u 7 časova, a zatvorena u 20. Pravo glasa na ovim izborima ima 6.737.808 građana, koji će se izjašnjavati na 8.378 biračkih mesta, od kojih je 29 u zatvorima, a 38 u inostranstvu.

Na biračkim mestima u Austriji, Belgiji, BiH, Italiji, Južnoafričkoj Republici, Makedoniji, Rumuniji, Rusiji, Nemačkoj, Slovačkoj, Sloveniji, Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Češkoj i Švajcarskoj glasaće se 24. aprila od 7 do 20 časova, a u Velikoj Britaniji, Kanadi i SAD 23. aprila od 7 do 20 časova po lokalnom vremenu. Rezultati glasanja na biračkim mestima u inostranstvu ne smeju se javno saopštavati niti isticati na biračkom mestu pre završetka glasanja u Srbiji.

Republička izborna komisija proglasila je za strane posmatrače predstavnike Centralne izborne komisije Rusije, CIK BiH, Delegacije Evropske unije u Srbiji, Misije OEBS-a, ambasade Rumunije i Državne izborne komisija Slovenije. Rok za prijavu domaćih posmatrača istekao je .

Konačne rezultate parlamentarnih izbora RIK treba da objavi u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta, što znači najkasnije 28. aprila u 20 časova. Skupština treba da bude konstituisana u roku od 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora.

Najkasnije u roku od deset dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora, RIK će sve dobijene mandate s izborne liste dodeliti kandidatima po redosledu na izbornoj listi, počev od prvog kandidata s liste.

Poslanički mandati raspodeljuju se primenom sistema najvećeg količnika, tako što se ukupan broj glasova koji je dobila svaka pojedina izborna lista podeli brojevima od jedan do zaključno s brojem 250. Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini, a u obzir se uzima 250 najvećih količnika. Svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko tih količnika otpada na nju.

Za manjinske izborne liste ne važi cenzus od pet odsto glasova ukupnog broja birača izašlih na izbore. Nakon što bude utvrđen konačni odziv birača, taj broj deli se s 250, koliko ima mesta u parlamentu, da bi se dobio broj glasova koji je potreban za osvajanje jednog poslaničkog mandata. Pri prosečnom odzivu – oko četiri miliona – za jedno poslaničko mesto potrebno je između 14.000 i 16.000 glasova, što znači da će u parlament ući one stranke nacionalnih manjina koje budu osvojile najmanje toliko glasova.

Prvu sednicu Narodne skupštine saziva predsednik Narodne skupštine iz prethodnog saziva, u ovom slučaju to će biti Maja Gojković. Potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika prestaje mandat prethodnog saziva Narodne skupštine. Toj sednici do izbora novog predsednika predsedavaće najstariji narodni poslanik. Većinom glasova svih narodnih poslanika, parlament će izabrati predsednika i jednog ili više potpredsednika. 

S. Stanković

 

Nikolić predlaže, Skupština bira

Vladu Srbije bira Narodna skupština posle svakog konstituisanja. Kandidata za predsednika Vlade parlamentu predlaže predsednik republike, pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista. Kandidat za premijera Skupštini iznosi program vlade i predlaže njen sastav. Narodna skupština istovremeno glasa o programu vlade i izboru predsednika i članova vlade. Nova vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.

Kabinet Aleksandra Vučića izabran je 27. aprila 2014. godine.

 

Kako je bilo 2014.

Građani su poslednji put na birališta za poslanike izlazili 16. marta 2014. godine, kada je lista „Aleksandar Vučić – budućnost u koju verujemo“ trijumfovala sa 158 osvojenih poslaničkih mesta. Koalicija okupljena oko SPS-a osvojila je tada 44 mandata, DS 19, SDS 18, SVM šest, SDA Sandžaka tri i Partija za demokratsko delovanje dva.

Piše:
Pošaljite komentar