Vučić za „Avaz“: Ne vidim smisao odbijanja Otvorenog Balkana
SARAJEVO: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je u intervjuu za sarajevski "Dnevni avaz“ da ne shvata da neko može biti protiv projekta „Otvoreni Balkan“.
On kaže da se pita zašto bi bilo ko, a posebno od Bošnjaka, imao bilo šta protiv te ideje.
Mi danas radimo s Albanijom i Severnom Makedonijom na projektu da tokom 2023. godine potpuno izbrišemo granice za ljude koji prelaze preko tih granica. Imate međunarodno ustanovljene granice, dakle, međunarodno priznate zemlje, i BiH i Srbija, itd. Ali vi time olakšavate i Bošnjacima koji bi iz Pazara, Sjenice, Tutina uvek došli u BiH, ili obrnuto, objasnio je Vučić.
Podsetio je da ima veliki broj Srba koji bi iz Bijeljine, Banja Luke da idu za Beograd bez granica, i obrnuto.
To bi sve, kako podvlači, značilo našim ekonomijama.
Vučić kaže da će Srbija sa Albanijom i Severnom Makedonijom imati potpuno otvorene granice za kamione koji će imati jedinstvene radne dozvole, što je važno za tržište Balkana.
A što nemamo s Bosnom i Hercegovinom? Ja moram da pitam, osim činjenice da neko priča gluposti kako je to, kada nas u Srbiji napadaju, velikoalbanski projekat, a svuda drugo je to velikosrpski projekat. Ja samo molim da vi pitate, eto, pitajte ih vi šta im smeta u tom projektu i šta je velikosrpsko u tom projektu, dodao je on.
Vučić je kazao da šta god da uradi Srbija, šta god kaže uvek će biti sve velikosrpsko.
Da li je to jedini argument koji neko ima? Da li neko 30 godina nakon rata ne može da razume da mi moramo da se ekonomski povezujemo i da će to naše izjednačavanje poreza, carina, podsticaja za dolazak investitora doneti mnogo više drugim zemljama u regionu nego Srbiji, podvukao je on.
Ne bih da govorim protiv rukovodstva Srpske
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u intervjuu za sarajevski Avaz da poštuje rukovodstvo Republike Srpske i da "neće i ne želi" da govori protiv srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Poštujem rukovodstvo Republike Srpske, ne bih da govorim ništa protiv njih, ali ne govorim, kao što ste primetili, ništa ni protiv bošnjačkog i hrvatskog rukovodstva. To je moj princip, rekao je Vučić i istakao:
"Ako nešto oni žele da kažu protiv mene, to je uredu, ali ja ne želim ništa da govorim protiv njih".
Vučić je to rekao u odgovoru na pitanje Avaza da prokomentariše Dodikove izjave i njegovo dovođenje harmonikaša u zgradu Predsedništva BiH prošle sedmice.
Predsednik je dodao da može da govori iz ugla regionalne stabilnnosti i o tome šta bi voleo da bude.
Ono što je, prema njegovim rečima, za Srbiju i za njega lično najvažnije jeste da pokušamo da razgovaramo stalno i da nam ne bude jedina politika optužba na račun drugoga.
Rekao je da ne vidi smisao odbijanja „Otvorenog Balkana“, jer je to projekat koji je prilika da svi mogu da zarađuju više.
Sve mogu da shvatim. I borbu za izbore. Borbu za glasove. Sve mogu da shvatim, ali ovo protiv “Otvorenog Balkana”, ova hajka koja se vodi, to zaista ne mogu da razumem. Još nisam čuo ni jedan jedini jasan argument protiv toga. Oni će da kažu, mi imamo Berlinski proces. I neka kažu. Imamo. Berlinski proces je ok. Ali ovo je više od Berlinskog procesa, ukazao je Vučić.
On je istakao da ovaj projekat otvara još bližu saradnju i šire mogućnosti i veće poverenje.
I ovo mi sami pravimo. I sami odlučujemo, podsetio je on.
Kazao je da je za sve u regionu strašno važno da čuvamo mir i da gledamo kako da ekonomski sarađujemo.
Vučić je, na pitanje da li je zabrinut za stanje u Bosni i Hercegovini rekao da je o tome govorio posebno kada je boravio u Sloveniji, ne toliko na samom Samitu o Zapadnom Balkanu, već na partijskom skupu Evropske narodne partije (EPP).
Kada sam slušao razlike i istupe pojedinaca, pošto sam bio jedan od retkih koji su slušali sve govornike iz BiH i svih delova našeg regiona baš sam bio zabrinut, jer sam video potpuno različita viđenja, drugačiji sadržaj suštinskih stvari o kojima su ljudi koji su dolazili iz BiH govorili, objasnio je on.
Vučić je kazao da ne postoji stvar koju bi mogao da uradi, ili bilo ko drugi, a da neko kaže, izvinite, to je dobro, vredno, zarad boljih odnosa.
To sve govori o tome koliko smo daleko otišli u svemu tome, konstatovao je on.
Što se tiče situacije unutar BiH, Vučić kaže da Srbija, u skladu s Dejtonskim sporazumom, ima specijalne veze s Republikom Srpskom.
Poštujem rukovodstvo RS, ne bih da govorim ništa protiv njih, ali ne govorim, kao što ste primetili, ni ništa protiv bošnjačkog i hrvatskog rukovodstva. To je moj princip. Ako nešto oni žele da kažu protiv mene, to je u redu, ali ja ne želim ništa da govorim protiv njih, rekao je on.
Vučić kaže da Srbija tokom sledeće godine završava autoput do Požege.
Odatle možemo da radimo od Kotromana do Višegrada autoput. Odatle je samo 100 kilometara, 97-98 kilometara, zavisi koji pravac uzmete do Sarajeva. Mi time postižemo dve velike stvari. Približićemo time Sarajevo i Beograd da će biti na manje od tri sata, i to normalne vožnje. Ali ne samo Sarajevo i Beograd, jer ima mnogo Sarajlija koji vole Beograd i mnogo Beograđana koji vole Sarajevo, kazao je on.
Vučić je istakao i da će se tim putem približiti i Novi Pazar i Sarajevo, i da će time naši Bošnjaci, Bošnjaci iz Srbije da se osećaju jednako blizu i Beogradu i Sarajevu i nikakvih problema neće biti.
Videćete da njihova država Srbija brine o njima. Mi nemamo problem s tim. Želimo samo da budemo spojeni i da spojimo naše ekonomije. Ako počnemo da radimo, ako se okrenemo ekonomiji, onda će mnoge druge priče postati manje važne, uveren je on.
Puštanje Vranja korak ka većem poverenju
Predsednik Srbije je rekao, komentarišući puštanje iz pritvora državljanina BiH osumnjičenog za ratne zločine Edina Vranja, da je u pitanju "jednostrani akt naše volje" i naglasio da je Srbija to uradila bez očekivanja da Sarajevo postupi na isti način.
On je ocenio i da je takav potez doneo veće poverenje kod Bošnjaka i Hrvata iz BiH.
Istakao je i da odnose između Srbije i BiH, 30 godina nakon ratnih sukoba, opterećuje "činjenica da mnogi Srbi ne znaju da li se nalaze na nekom optužnom aktu BiH, kao što mnogi Bošnjaci nisu znali da li se nalaze na nekoj od krivičnih prijava".
Govoreći o Vranju, Vučić je rekao da ne može da komentariše pojedinačne slučajeve, ali je naglasio da je postojala inicijativa da tužilaštva Srbije i BiH sednu i razgovaraju.
Postoji nešto što i 30 godina nakon ratnih sukoba opterećuje odnose dve strane. Rekao bih, mnogo više što bi neko želeo da prizna. A to je činjenica da mnogi Srbi ne znaju da li se nalaze na nekom optužnom aktu BiH, kao i što mnogi Bošnjaci nisu znali da li se nalaze na nekoj od krivičnih prijava. Za optužnicu su mogli da znaju, ali za neku od krivičnih prijava koju je podneo bilo ko, a koja se nalazi u policiji, po kojima mora da se postupa, nisu, rekao je Vučić.
On je dodao da je ideja srpske strane, koju je izneo i Seržu Bramercu i drugima, bila da se s tim prekine.
Dajte da bude jasno i jednoj i drugoj strani ko se nalazi na optužnicama i krivičnim prijavama i dajte da pokušamo da to uradimo, da, ako za 26 godina i, u nekim slučajevima 30 godina, nismo neka lica procesuirali, dajte da pokažemo poverenje jedni u druge i da prepustimo to bh. tužilaštvu, a naknadno, razume se, i bh. pravosudnim organima, kazao je Vučić.
On je naglasio da je Srbija pustila na slobodu Vranja "bez namere da bilo koga u Sarajevu pitamo i ucenjujemo hoće li oni da urade isto".
Ovo je bio jednostrani akt naše volje, za koji mislim da je važan i da je doneo veće poverenje i kod Bošnjaka i kod Hrvata iz BiH, koji bi trebalo da se slobodno kreću širom Evrope, a, naravno, da se pre toga slobodno kreću regionom i da mogu mirno i normalno da dolaze u Srbiju, rekao je Vučić.
Ocenio je i da je to "važan korak i važna karika u lancu stvaranja većeg poverenja između nas" i da je zato u potpunosti bio za to.
I ne samo da se ne kajem i ne samo da ne morate da tražite reciprocitet, dovoljno je da pokažete svoju dobru volju, a ja se nadam da će dobra volja biti i s druge strane. Ako je i ne bude, ne mislim da je to posebno važno. Važno je da danas možemo da pozovemo svakoga u goste i da svako od Bošnjaka iz Srbije može da pozove svog bošnjačkog prijatelja, rođaka, bilo koga da dođe u Srbiju, poručio je Vučić.
Vučić je odbacio navode da Srbija želi da obelodani, kako je rekao, 28 krivičnih prijava da bi se "izvukli srpski zločinci".
To je toliko besmisleno, jer mi to čak nismo ni tražili. Pitali smo, želite li da na isti način i vi postupite. Ako želite, želite, ako ne želite, onda ne želite.
Ovo samo pokazuje da, šta god uradili, kakvu god dobru stvar uradili za odnose međusobnog poverenja, boljeg razumevanja, ako hoćete, na kraju krajeva, jednostavnijeg i boljeg života za pojedince i u BiH i u Srbiji, opet to ne možete da uradite zato što je medijska fokusiranost i fokusiranost političara uvek na lošim stvarima, kritikovao je Vučić.
Ocenio je i da ne postoji stvar koju bi mogao da uradi, ili bilo ko drugi, a da neko kaže, izvinite, to je dobro, vredno, zarad boljih odnosa.
To sve govori o tome koliko smo daleko otišli u svemu tome, zaključio je Vučić.