Vučić u Lapljem selu sa više hiljada Srba sa celog KiM
LAPLJE SELO: „Veliko vam hvala što čuvate ognjišta i što čuvate i branite srpsko ime i prezime, rekao je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić Srbima sa celog Kosova i Metohije, koji su, više hiljada njih, došli u Laplje selo kako bi se sreli i razgovarali sa predsednikom Srbije.
Vučić je građanima koji su ga dočekali ispred sale u kojoj će razgovarati sa njima rekao da im je zahvalan što su došli po kijametu, snegu, a on je, kaže, došao u teškim trenucima posle ubistva Olivera Ivanovića da im pokaže da nisu sami.
"Razgovaraćemo večeras kako možete da živite bolje, u miru sa komšijama Albancima, da planirate bolju budućnost za našu decu", rekao je Vučić.
Čestitao je svima koji slave i rekao da je spreman da odgovara na pitanja celo veče.
Potom je ušao u salu, gde je već bilo više od stotinu građana, koji su ustali i pozdravili ga aplauzom.
Dejan Stanković nabaviće džip za socijalne radnike u Prilužju
Fudbaler Dejan Stanković i suvlasnik njegove firme Dragan Ruvarac nabaviće terensko vozilo kakvo je potrebno Centru za socijalni rad iz Prilužja, preneo je predsednik Vučić građanima u Lapljem selu.
Na taj problem predsedniku je ranije večeras ukazala Jelena Božović iz Prilužja, koja je rekla da Centar za socijalni rad funkcioniše izuzetno dobro, ali da je problem što nemaju terensko vozilo, pa sve obavljaju privatnim automobilima.
Predsednika je zanimalo koje bi im vozilo najviše odgovaralo, Lada Niva ili neko drugo, kako bi problem bio rešen, ali je na kraju dodao
"Da vam odmah rešimo taj problem, neću kasnije stići. Naš legendarni fudbaler Dejan Stanković i suvlasnik njegove firme Dragan Ruvarac hoće da vam kupe džip i to bolji do ovih što sam ja predlagao".
Razgovor je, na molbu predsednika Srbije počeo odavanjem pošte ubvijenom političaru iz Kosovske Mitrovice Oliveru Ivanoviću.
"Veliko hvala i spreman sam da slušam večeras i da vidimo šta je to što možemo da pomognemo", rekao je predsednik Srbije i svima kojima je danas slava čestitao praznik.
Rekao je da zna da ih more brige i da govore sve što ih muči.
"Kao što znate, Srbija na različite načine ne samo da pomaže, već i šustinski utiče na vaš život na Kosovu i Metohiji. Taj život je težak, niko od vas nije dovoljno bogat, a, nažlost, ima onih koji primaju i tri do četiri plate. Preispitaćemo sve to, da pomognemo onima koji krpe kraj sa krajem", rekao je Vučić.
Ponovio je da se ne plašimo nikoga, ali da je u našem interesu da dijalogom sa Albancima očuvamo mir i stabilnost.
"Ne plašimo se nikoga, ali mislim da je prošlo vreme kada smo naše ciljeve ostvarivali na drugačiji način", rekao je i dodao da danas ciljeve treba da postižemo znanjem, pameću i marljivošću.
"Moramo da budemo, vi morate da budete dovoljni čvrsti, hrabri i jaki, da ostanete na ognjištima, a mi dovoljno brižni da vam pomognemo da to napravite", rekao je i dodao da je najviši naš interes da Srbi ostanu na KiM.
Svake godine, kaže, sve je manje naših ljudi, u Ranilugu, Partešu...da ne pričamo o centralnom Kosovu.
Pozvao ih je da mu kažu šta im nedostaje, u čemu vlada Srbije može da pomogne, ali da novac "ne ide u bunar", već u ono što će da osetiti u svojim životima i životima svoje dece.
Ostali su, kaže, najtvrđi i najjači:
"I znam da tražimo od vas ono na šta bi malo ko u Beogradu pristao. Srbija će pomoći koliko može, ali, ipak, sve zavisi od vas i vaše volje da ostanete i opstanete", rekao je Vučić.
Rekao je da je i u Kosovskoj Mitrovici razgovarao sa ljudima različitih političkih uverenja, te da je to normalno u situaciji u kojoj moramo da budemo jedinstveni da bismo opstali.
Ne treba nam istovetnost u razmišljanju, ali nam treba jedinstven stav prema opstanku i ostanku naroda na svom ognjištu.
Vučić je pozvao građane da budu otvoreni, i rekao da je uspostavljena direktna linija sa vladom, kako bi sve njihove probleme zabeležili, a čini mu se da će mnoge uspeti i da reše.
Goranac Kuku prvi se večeras odvažio i obratio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji u Lapljem selu razgovara sa Srbima sa Kosova i Metohije.
Kuka je prvo zahvalio Vučiću na dolasku u ime svih Goranaca kao i njih 50 koji su, kaže, večeras došli u Laplje selo i na podršci koju im pruža, kao i direktoru Kancelarije za KiM Marku Đuriću, koji učestvuje u rešavanju problema koje imaju.
"Zahvaljujemo državi Srbiji i ona nam je jedina nada i pomoć u našem opstanku" rekao je Kuka i dodao da su njihovi najveći problemi nezaposlenost, zdravstvo, prosveta...
Kako je rekao, želja im je da obnove školu.
Predsednik Srbije rekao je da nema problema da se to uradi što se finansija tiče i da je Srbija spremna i ima novca da to uradi, ali da će videti da reši problem dozvole i da će o tome razgovarati i sa Tačijem, ali i sa Evropljanima, uz šalu da su Goranci izgleda "najhrabriji"...
Kako građani Kosova i Metohije vide uslove za opstanak i ostanak u pokrajini i šta predlažu - iznosili su predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, večeras, više od tri sata, u Lapljem selu, kod Prištine, južno od Ibra, gde nedostaje posao, škole, lekari, stanovi...
Tako je Gojković Milan iz Gojbulje zamolio predsednika, u cilju zadržavanja mladih u ovom delu Kosova i Metohije, da se oni zaposle na radna mesta koja postaju slobodna odlaskom u penziju starijih, a radi se pre svega o radnim mestima u elektroprivredi.
Predsednik Vučić je rekao da će država analiziranjem podataka o ljudima koji se vode da žive na Kosovu, a nalaze se u centralnoj Srbiji, otvoriti značajno veći prostor za zapošljavanje, ali, kako podvlači, vodeći računa da se ne napravi neka greška.
Profesor istorije iz Štrpca Čedomir Nikolić upitao je kakva je budućnost našeg obrazovanja na Kosovu i Metohiji i da li će se raditi po nastavnom planu i programu Republike Srbije.
Vučić je odgovorio da se država za to i borila, i da je i kroz ZSO predviđen nadzor da se radi na programu i planovima.
„Mislim da neće biti ugroženi u budućnosti“, kazao je on.
Momirka Portić iz Goraždevca, nastavnica u Osnovnoj školi „Janko Jovičević“ ukazala je da škola ove godine, 14. marta, slavi 120 godina postojanja i da ima dotrajalu fasadu.
Predsednik je rekao da je u obradi zahtev za obnovu fasade i da će ona biti završena do proslave jubileja.
Živko Đorđević iz Starog Gacka, koji je došao sa ćerkom Anđelijom, koja, kako je rekao voli predsednika, zamolio je da se za njegovo selo, gde većina, kao i on, ne radi već živi od socijalne pomoći, omogući da se zaposle.
„Vi nastavite sa decom. Albanci nisu dali ni spomenik da se podigne za poginule žeteoce. Da ne obećama ništa, ali nešto ćemo sigurno uraditi. Vama hvala što ste tako vedri i razmišljate o budućnosti“, rekao je Vučić.
Jedan građanin iz Metohije rekao da bi stambene jedinice koje se grade trebalo dati onima koji žive duže od 10 godina na Kosovu, te predložio i formiranje nacionalnog veća građana Metohije, kako bi se sačuvali srpski toponimi i svetinje u Metohiji. Vučić je odgovorio da se stanovi nigde u Srbiji ne daju besplatno, a da je na Kosovu podeljeno oko 400.
"Videćemo kako da priđemo rešavanju tog problema“, najavio je on.
Vučić je kazao da je za očuvanje srpskih svetinja država izdvajala i izdvaja novac, te s tim u vezi rekao da će ove i sledeće godine značajna sredstva izdvojiti za Pećku patrijaršiju.
Među prisutnima bilo je i mnogih onih koji su imali lične probleme koje su izneli predsedniku, kao Žarko Dijanović iz kosovske Vitine, koji je bio radnik suda, a isključen je iz programa penzionisanja.
Nišlijka udata u Laplje selo Milica Kostić, majka četvoro dece, žalila se predsedniku kako ona i njena porodica već pet godina žive kao podstanari i zamolila za rešenje stambenog pitanja.
Jedan poljoprivrednik iz Klokota zamolio je da im dođe jedan stručni tim, koji bi pomogao kod otkupa poljoprivrednih proizvoda, odnosno kako bi im olakšali prodaju onoga što proizvedu.
"Ako možemo da pomognemo, zaista ćemo to da učinimo", rekao je Vučić.
Meštanka Goraždevca Olivera Zdravković rekla je večeras predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću kako kosovska policija ne priznaje vozačke dozvole koje su im izdate u Kragujevcu, i tražila od njega pomoć po tom pitanju.
Kako je rekla, iako imaju važeće dozvole, kada ih zaustavi kosovska policija "ne računaju ih", a kazne su od 250 do 500 evra ili oduzimanje vozačke dozvole.
Predsednik Vučić je rekao da je o tom problemu govoreno kroz tehnički dijalog i kroz politički dijalog, ali da on nema načina da nekoga natera na to i da bi se moralo moliti predstavnike evropskih institucija "da ih nateraju da poštuju ono što smo se dogovorili".
Građani su iznosili probleme, za poneki je "otvorenom linijom" s ministrima u Beogradu stigao glas da je rešen, predsednika su zvali da poseti i Ranilug, i druga mesta...
Predsednik Vučić izjavio je večeras da će ubuduće tri puta nedeljno lekar dolaziti u sela Suvo Grlo i Srbicu na KiM, čiji su predstavnici večeras, u Lapljem selu, zatražili od njega pomoć, odnosno lekara za svoju ambulantu.
Oni su to rekli na početku razgovora sa predsednikom Srbije, a posle tridesetak minuta, predsednik ih je obavestio da je dobio odgovor iz Beograda.
Kako je objasnio, sve vreme je na "crvenoj", direktnoj liniji sa Vladom Srbije, odakle su ga i obavestila da će taj problem biti rešen.
Istovremeno, obavestio ih je da će za bolesnog dečaka Vasilija, čiji je otac takođe na početku razgovora zatražio pomoć, biti obezbeđen novac za transplantaciju koštane srži u Bolonji, iz državnog fonda koji je vlada osnovala 2014. godine.
Stanovnica opštine Istok Snežana Dubić, samohrana majka šestoro dece, zatražila je večeras od predsednika Srbije Aleksandra Vučića traktor i zaposlenje za najstarijeg sina, a on je obećao rešenje bar jednog od problema.
Predsednik Vučić sastao se večeras sa stanovnicima KiM u Lapljem selu gde sa njima razgovara o problemima sa kojima se suočavaju, a Snežana Dabić mu se tom prilikom obratila rekavši da ima zemlju koju bi mogla da obrađuje, ali da nema sredstava da kupi poljoprivrednu mehanizaciju.
Ona je predsedniku rekla i da je poljoprivredna mehanizacija od države stizala u Istok, ali da su pojedinci uzimali za sebe.
On se žalila i da sa šestoro dece živi od jedne plate, te zamolila predsednika za zaposlenje najstarijeg sina.
Predsednik Vučić je Snežni Dabić obećao da će njena porodica dobiti traktor, dok, kako kaže, za posao ne može da garantuje, jer onda bi to svi svuda tražili, ali da će učiniti sve što je u njegovoj moći "jer je malo srpskih porodica sa šestoro dece".
U međuvremenu, predsedniku se javio privatnik iz Jagodine koji je samohranoj majci obećao traktor.
Još jedna od stanovnica opštine Istok iznela je predsedniku probleme sa nedostatkom prevoza, rekavši da su od sela iz kojeg dolazi prva ambulanta i pošta udaljene 18 kilometara, a da je sama autobuska stanica šest kilometara, dok do najbliže pijace, koja je u Kosovskoj Mitrovici, moraju da putuju 60 kilometara.
Predsednik Vučić je i na to rekao da će pokušati da učine sve što je moguće da se autobuske linije učestaju.
Ministar prosvete Mladen Šarčević, ili neko drugi u njegovo ime, doći će od 26. januara u Orahovac i pokušati da sa profesorima i direktorima nađe rešenje za srednje škole koje imaju problem da osnuju odeljenja, budući da imaju mali broj učenika, najavio je Vučić.
Profesorka jedne od škola iz Orahovca iznela je predsedniku Vučiću da je u gimnaziji, da bi se osnovalo odeljenje, potrebno da se upiše 15 đaka, a to je kako kaže, previše za taj grad, gde u nekim opštinama neretko samo jedan, dva ili tri đaka završavaju osnovnu školu.
Predsednik Vučić je orahovačkoj profesorki potom obećao da će ministar prosvete Mladen Šarčević 26. januara ili "koji dan posle toga" doći u Orahovac da bi se pronašlo rešenje.
Ona je rekla da je problem u Orahovcu i to što se škola ne obnavlja 20 godina, to što prevoz iz Orahovca u Kosovsku Mitrovicu ide samo tri puta nedeljno, prodaja srpskih kuća, pasoši sa kojima ne može nigde da se putuje, osim ako se ne ode u Prištinu po vizu...
Još jedan građanin Orahovca požalio se predsedniku Vučiću da u tamošnjem privremenom organu postoje ljudi koji su dve godine u penziji a već dve godine primaju i penziju i platu, na šta je Vučić rekao da je istina da je Srbija često plaćala funkcionere tamo gde nisu potrebni, a da se malo davalo "sirotinji koja se bori da opstane".
On je po tom pitnju rekao da je teško da uvek svi budu zadovoljni, ali da će učiniti sve da promene krenu na bolje.
Orahovčanin, koji je inače inženjer poljoprivrede, tražio je pomoć i za dve poljoprivredne zadruge koje postoje u Orahovcu, na šta mu je predsednik Vučić rekao da nije problem naći finansijsku pomoć ali da je potrebno izneti jasan biznis plan u kojem će se videti da je posao održiv.
Predsedniku Vučiću je isti stanovnik Orahovca rekao i da se grad iz kojeg dolazi susreće sa veliki iseljavanjem stanovništa.
Predsednik Vučić kaže da "teško da će se taj problem rešiti i za 50, 60 godina", a Orahovčaninu poručio da je otvoren za sve ideje i projekte koji predlažu rešenja tog problema.
Aleksandar Vučić je poručio je u razgovoru sa građanima u Lapljem Selu da će se država boriti za ski centar Brezovicu i da je potpuno neprihvatljiva argumentacija Prištine da to sada pripada tzv. državi Kosovo.
Na pitanje Dragana Rečića iz Štrpca u vezi sa problem o vlasničkim odnosima kada je reč o Ski centru Brezovica i kako bi ski centar mogao da dobije validnu registraciju i u njemu se pokrenuo investicioni ciklus, Vučić je rekao da je neprihvatljiv stav Prištine da imovina Srbije pripada tzv. državi Kosovo.
On je podsetio da je „Trepča“ bila najveći problem na severu, a da je Priština donela poseban zakon da bi je oduzela, ne pitajući nas ništa.
„Sve vreme su u Briselu izbegavali da se govori o imovini, a mi smo sve vreme tražili i želeli da se razgovara o imovini. Oni smatraju ono što mi nikada nećemo da prihvatimo, da otcepljenem, kako kažu, Kosova od Jugoslavije, sve što je bila državna i društvena imovina, pripada onome što oni nazivaju država Kosovo. To je za nas apsolutno neprihvatljivo“, rekao je predsednik i dodao da to govori i pred brojnim albanskim medijima.
Dodaje da nije bio naročito fasciniram njihovom argumentacijom, te da je ključni argument da vidimo ko je ulagao novac, kome to pripada, ko je upravljao, raspolagao i ko je taj čija je državina.
„Ne možete da upadnete i otmete nešto i kažete - to je naše, jer smo napravili takvu političku odluku“, podvukao je Vučić.
Kako je rekao, plaši se da će, sve dok ne budemo raspravljali o imovini i ne budemo radili na trajnom rešenju kosovsko-metohijskog problema, biti takve vrste pravne nesigurnosti.
„Jer oni nikada neće reći - ''ljudi izvolite, radite, investirajte'', iako u Skijalištima Srbije smatraju da bi najviše mogli da zarade upravo kroz snažan investicioni ciklus na Brezovici“, podvukao je predsednik Srbije.
Na konstataciju Rečića da je prevazilaženje problema u interesu i samih Albanaca i Kosova, koji će dobiti zdravog investitora, jer su vlasnici ski centra Skijališta Srbije, i tu nema ništa sporno, Vučić se nadovezao rečima da to nije sporno za nas, ali da će druga strana da kaže da su od 2008. godine nezavisna država i da to danas pripada njima iako, ističe, to nema veze sa ozbiljnom, a još manje sa pravnom argumentacijom, već je reč o pravnom nasilju.
„U svakom slučaju, mi ćemo da se borimo, ma koliko da smo u teškoj situaciji, uspevali smo da sačuvamo i vaše pravo na rad i da izdržavate porodice. Ne mogu da vam obećam ništa po tom pitanju, osim da ćemo da se borimo, sve drugošto bih vam obećao ne bi bilo fer od mene“, rekao je Vučić.
"Mislim da ćemo i iz te borbe izvući pozitivan rezultat", nadovezao se na kraju na reči predsednika Dragan Rečić iz Štrpca.