Vučić se sastaje sa kopredsednikom Srpskog kokusa u Kongresu
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas u Beogradu sa republikanskim kongresmenom iz Teksasa i kopredsedavajućim Srpskog kokusa u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država Tedom Poom.
Visoki gost našao se u žiži naše javnosti ovih dana, kao jedan od 14 potpisnika, članova Predstavničkog doma američkog Kongresa, koji su uputili pismo državnom sekretaru Reksu Tilersonu i pozvali ga na obnavljanje političke pažnje posvećene Balkanu i dodatnu podršku Srbiji.
"Srbija je i najveća zemlja na Balkanu i politička okosnica celog regiona. Značaj regiona Balkana pokazivao se kroz istoriju. Sa izostankom balkanske stabilnosti, biće ugrožena evropska stabilnost", navodi se u pismu čija su prva dva potpisnika kopredsedavajući srpskog kokusa Ted Po i Emanuel Kliver.
Kongresmeni u svom pismu navode da Balkan i dalje opterećuju duhovi sukoba iz prošlosti a da zategnuti i nepotpuni odnosi Srbije i Kosova ostaju ključna prepreka za stabilnost celog regiona. Oni citiraju reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je prošlog meseca, u odnosu na to dugotrajno pitanje naveo da će njegova vlada zauzeti "ozbiljan i odgovoran pristup, hrabar i realističan, okrenut ka budućnosti."
"Verujemo da je u interesu Sjedinjenih Država da podrže taj pristup čiji je cilj promovisanje trajne stabilnosti i uzajamnog poštovanja uz obezbeđivanje spremnosti srpskog rukovodstva da ga sprovede- ocenjuje grupa kongresmena, u pismu, poslatom 3. oktobra. Podvlače da " podrška SAD Srbiji je od posebno vitalnog značaja za Beograd, kako bi ostvario strateški cilj članstva u EU ". Dodaju da odlučno uključivanje Srbije u zapadni tabor takođe će pružiti najbolju odbranu od spoljnih zloćudnih uticaja čiji je cilj da se poremeti evropsko jedinstvo i transatlantsko savezništvo ".
U kancelariji portparola Stejt departmenta već su potvrdili da je pismo stiglo, da se analizira i da će Državni sekretarijat odgovoriti na njega.
" Kao što smo već ranije rekli, SAD i Srbija dele dugogodišnju istoriju prijateljstva i saradnje, kao i posvećenost zajedničkom radu na stvaranju svetlije i još prosperitetnije budućnosti za naše zemlje", naveli su tim povodom u Stejt departmentu.
Predsednik Vučić se tokom juleske posete SAD-u sastao sa koopredsedavajućim Srpskog kongresnog kokusa, a na radnom ručku razgovaralo se i o načinima za promenu imidža Srbije u SAD i jačanju rada kokusa. Ted Po je tom prilikom predočio da je „trgovinska razmena jedan od najvažnijih segmenata u razvoju odnosa dve zemlje, jer tu leži obostrani interes“, ali i istakao da su istorija i ekonomski odnosi dobra baza za unapređenje odnosa Beograda i Vašingtona.
Srpski kokus oformljen je 2004. godine, a nastavio je rad i pod novom američkom administracijom i početkom maja se ponovo konstituisao. U sastavu ove neformalne grupe je 26 članova - 21 iz Predstavničkog doma i petoro senatora.
Članovi srpskog kokusa su, kako su tada naveli u našem MSP, načelno spremni da podrže pitanja od značaja za Srbiju, a koja su na liniji interesa SAD, i to se posebno odnosi na evropske integracije i na ostvarivanja stabilnosti zapadnog Balkana.
Dan kasnije u organizaciji Ambasade Srbije u Vašingtonu i Srpskog kongresnog kokusa u svečanoj sali Predstavničkog doma Kongresa SAD organizovana je izložba fotografija i prijem u čast obeležavanja godišnjice misije „ Halijard “, vojne operacije u kojoj je tokom Drugog svetskog rata spaseno oko 500 američkih pilota.
Poznavaoci dešavanja u američkoj adinistraciji pojašnjavaju da članovi kokusa mogu da utiču na Kongres da donese određene rezolucije ili da se spreči usvajanje onih koje su negativne po nas. Oni su i linija komunikacije sa američkom vladom koja je kreator politike SAD, ali Kongres tu politiku ne može da menja, ali članovi kokusa mogu da nađu pomoć u rešavanju otvorenih pitanja, rekao je Ivan Vujačić, bivši ambasador u Vašingtonu, za vreme čijeg mandata je oformljen srpski kokus 2004. godine.
Stara podrška
Ted Po je poznati teksaški kongresmen, koji je tokom svoje karijere obavljao i funkcije sudije i tužioca, a poznat je još i po inicijativama u korist spoljne politike Srbije. On je sa još trojicom kongresmena pre pet godina, pred odlučivanje Evropske unije o dodeljivanju Srbiji statusa kandidata za članstvo u Uniji, uputio pismo administraciji u Briselu i Vašingtonu, podržavajući pozitivnu odluku.
S. St.