Vučić predao predlog za sastav nove vlade
Nova vlada biće vlada napretka i prosperiteta, u njoj će biti šest ili sedam novih ministara, a poslanici, a pre svega građani sutra će moći da čuju odgovoran i ozbiljan
i sveobuhvatan plan i program te nove vlade, poručio je danas mandatar Aleksandar Vučić.
Nova imena u Vladi
Prema njegovim rečima nova ministarka državne uprave i lokalne samouprave trebalo bi da bude Ana Brnabić iz NALED-a, ministar privrede Goran Knežević, pravde Nela Kuburović, prosvete Mladen Šarčević, kulture Vladan Vukosavljević, dok će ministri bez portfelja, pored Jadranke Joksimović zadužene za evropske integracije, biti i Slavica Đukić Dejanović i Milan Krkobabić.
Na pres konfenerciji u Skupštini Srbije, nakon što je predsednici tog telo predao predlog za sastav nove vlade, Vučić je rekao da će vlada zvanično biti predstavljena na sutrašnjem zasedanju parlamenta, ali da je mnogo važnije od toga da će narodni poslanici i građani moći da čuju odgovoran, ozbiljan i sveobuhvatan plan i program nove vlade.
Pre svega se taj plan i program , kako je rekao, odnose na stvaranje uslova za bolji standard, za bolji život građana Srbije u narendom periodu.
"Taj plan ne može sam da se ispuni, iza njega mora da stoji itekako posvećna grupa ljudi koja je to punim srcem i koja želi da građani Srbije žive bolje", rekao je Vučić dodajući da je predao listu ministara u skladu sa odlukama političkih stranaka.
Rekao je i da ne zna tačno broj novih ljudi, ali da će ih biti šest ili sedam, te da dosta ima onih koji ne pripadaju nijednoj stranci, ali su poznati kao stručni u oblastima iz kojih dolaze.
"Ovo će biti vlada uspeha, iskustva i svežine", poručio je premijer objašnjavajući kakva će kombinacija biti zastupjena u njegovom novom kabinetu.
Gojković: Sutra sednica Skupštine, krajem nedelje vlada
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković saopstila je danas da je za sutra posle podne zakazala sednicu parlamenta na kojoj će biti raspravljano o novoj vladi, koju predlaže mandatar Aleksandar Vučić.
„Pošto je predlog pre nekoliko minuta službeno predati na pisarnici saopštavam da sam sazvala prvu posebnu sednicu u ovom sazivu za 9.avgust u 14 časova, sa dnevnom redom izbora vlade. Na ovoj sednici, koja počinje sutra u 14 časova, mandatar će izneti svoj ekspoze i usmeno obrazložiti sastav vlade“, objasnila je ona.
Nakon toga očekuje da će uslediti sadržajna i ozbiljan rasprava, posle čeka očekuje polaganej zakletve članova vlade, koja će, prema njenom uverenju, biti izabrana velikom većinom.
Gojković je izrazila uverenje da će Srbija krajem nedelje dobiti novu vladu.
Ona se zahvalila mandataru što je ispoštovao zakonske rokove i predao svoj predlog odluke o izboru Vlade, sa predlogom da se u skladu sa poslovnikom Skupštine sazove što pre posebna sednica.
Nova vlada - gotovo mesec dana pre isteka roka
Nova Vlada Srbije, čiji je sastav danas predložio mandatar Aleksandar Vučić, biće formirana za manje od mesec dana od isteka zakonskog roka.
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će mandatar obrazložiti predlog za članove svog kabineta i izneti plan i program nove vlade zakazana je za sutra, a prema Poslovniku o radu parlamenta, nakon toga se otvara rasprava.
Mandatar je najavio da će sutra govoriti "onoliko koliko bude trebalo, a biće više sati", dodajući da se za to veoma marljivo i ozbiljno spremao te da je uveren je "to naša obaveza zbog građana".
"Lično imam obavezu prema istoriji, hoću da ostane zapisano u stenogramima da je neko pristupio ozbiljno programu vlade", rekao je Vučić na današnjoj pres konferenciji nakon što je predsednici parlamenta predao predlog za sastav nove vlade.
Po završetku rasprave o izboru nove vlade, predsednik parlamenta zakazuje dan za glasanje o programu nove Vlade, izboru predsednika i članova njegovog kabineta.
Skupština Srbije odlučuje o izboru Vlade u celini, tajnim glasanjem, osim ako se ne odluči da se glasa javno, a Vlada je izabrana većinom glasova od ukupnog broja narodnih poslanika.
Mandat Vlade teče od polaganja zakletve pred Narodnom skupštinom, a zakletva glasi:
"Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom scašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije".
Posle položene zakletve, predsednik i članovi Vlade potpisuju tekst zakletve i predaju ga predsedniku Narodne skupštine.
Novi saziv republičkog parlamenta konstituisan je 3. juna, nakon vanrednih parlamentarnih izbora održanih 24. aprila, a po zakonu, nova vlada treba da bude izabrana najkasnije do 3. septembra.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić dao je mandat za formiranje vlade Aleksandru Vučiću, a njegova kandidatura je stigla u parlament 9. juna.
Nova Vučićeva vlada biće 14. od obnove višestranačka
Nova vlada Aleksandra Vučića biće 14. po redu od obnavljanja višestranačka u Srbiji.
Kandidat za premijera Aleksandar Vučić danas je predsednici parlamenta predao predlog za sastav nove vlade, za koju je rekao da će biti vlada napretka i prosperiteta.
I ova vlada biće, kao i prethodna, najmanja po broju ministarstava i članova od 1991. godine, s obzirom da neće biti predložene izmene zakona o vladi i o ministarstvima.
Buduća vlada će, naime, imati 16 ministarstava, kao i prethodna.
Pre prve Vučićeve vlade, formirane krajem aprila 2014. godine, premijer je bio Ivica Dačić, a ta vlada, iz jula 2012. godine, imala je 17 ministarstava.
Njegov rekonstruisani kabinet, formiran u septembru naredne godine, imao je 18 ministarstava.
Prva vlada Srbije posle raspada SfRJ, na čijem je čelu bio Dragutin Zelenović, formirana je januara 1991. godine, a imala je 20 ministarstava, potom je iste godine izabrana vlada Radomana Božovića, dok je naredna vlada Nikole Šainovića, koja je oformljena februara 1993. godine, imala 23 ministarstva.
Vlada Mirka Marjanovića, koja je usledila 1994. godine, imala je čak 27 članova, a sledeća Marjanovićeva vlada, koja je funkcionisala od 1998. do 2000, imala je 23 resorna ministra i sedam ministara bez portfelja.
Krajem 2000. godine, posle petooktobarskih promena, Srbija dobija prelaznu republičku vladu na čelu sa Milomirom Minićem, koja je bila veoma glomazna zbog uvođenja koministarskih funkcija u pojedine resore, tako da je SPS imala 15 potpredsednika i ministara, SPO devet, dok je DOS imao 10.
Posle petooktobarskih promena 2000. godine srpske vlade imale su od 19 do 27 članova.
U vladi izabranoj 25. januara 2001, pored predsednika Zorana Đinđića bilo je šest potpredsednika i 16 ministara, ukupno 23 člana.
Posle ubistva premijera Đinđića, parlament je za predsednika vlade, 18. marta 2003., izabrao Zorana Živkovića, a njegova vlada je imala jednog člana više (24).
Sledeća republička vlada, na čijem čelu je bio Vojislav Koštunica, izabrana je 3. marta 2004. godine, imala je jednog potpredsednika i 17 ministara, odnosno 19 članova.
Pre izbora druge Koštuničine vlade, 15. maja 2007. godine, parlament je doneo Zakon o ministarstvima, kojim su formirana 22 ministarstva, a ukupan broj članova je bio 25.
Vlada Mirka Cvetkovića izabrana je 7. jula 2008. godine i imala je ukupno 24 ministarstava i 27 članova.
Ona je 14. marta 2011. godine rekonstruisana, tako da je imala 17 ministarstava i 21 člana.
Cvetkovićeva vlada bila je pored prve Marjanovićeve vlade jedina koja je potrajala ceo mandat, odnosno četiri godine.
Najbrojnija vlada u Srbiji od 1991. godine bila je druga vlada Marjanovića, koja je imala rekordnih 35 članova.
(Tanjug)