Vučić: Nećemo priznati nezavisnost Kosova, naš odgovor biće mudar
BEOGRAD/STRAZBUR: Nećemo priznati kosovsku nezavisnost, ali naš odgovor mora da bude pametan i mudar, da sačuvmo mir i stabilnost, da budemo čvrsti, snazni i uporni u zaštiti našeg interesa u želji da se kompromisom dođe do resenja i poštuje potpisano, poručio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić povodom informacije da je Priština podnela zahtev za prijem u Savet Evrope.
On je novinarima na Sajmu automobila rekao da će to imati dodatni efekat na odnose u regionu i napraviti probleme i upitao kome je to bilo potrebno i ko je nagovorio kosovske Albance da sada podnose zahtev Savetu Evrope.
Vučić je to rekao odgovarajući na pitanje kako će se Srbija suprotstaviti u SE ako su mentori Prištine zemlje od kojih Srbija ekonomski zavisi, odnosno Nemačka.
Na pitanje da li su tačne tvrdnje Prištine da imaju dve trecine u SE Vučić je rekao da ne zna da li imaju većinu ili ne.
"Ako računam sve zemlje to je na 67, 68 do 70 posto ukoliko bi svi oni koji su priznavači tzv. nezavisnosti glasali
za članstvo", rekao je Vučić.
On je naveo i da to nije sve i da Priština uskoro ulazi u program Partnerstvo za mir, jer su za to dobili podršku Amerikanaca, i objasnio da je to dodatni pritsak na pet zemalja koje nisu priznale nezavisnost, a posebno na onih četiri koje su članice NATO - Grčka, Rumunija, Slovačka, Španija, ne računajući Kipar.
"Postoji i veliki pritisak na Srbiju da to ona učini, jer kako će Srbija da ostane jedna jedina koja ne ide u korak sa budućnosću i svetom, koja ne razume savremen tokove, i trendove koji nedvosmisleno govore da moramo da priznamo kosovsku nezavisnost", primetio je Vučić.
On je međutim ukazao da im to ne vredi previše ukoliko ne dobiju od Beograda i Srbije zeleno svetlo i istakao da su ovim svi oni koji su pričali o međunarodnom pravu još jednom pokazali da nikakve vrednosti nemaju i da nikada nikakve principe nisu poštovali, a da ih je međunarodno pravo interesovalo samo onoliko koliko su mogli da ga iskoriste za svoje potrebe.
Vučić je rekao i da ima kontrapitanje za sve one koji podrzavaju ovaj akt Prištine, a to je zašto Beograd uopšte pozivaju na razgovore o bilo čemu ako imaju Briselski sporazum, koji su potpisali, a suština ZSO ih ne zanima.
"Što ste nas zvali u Vašington na razgovor kada ste prvom prilikom pogazali Vašingtonski sporazum. Što nas uopšte pozivate kada šta god potpšemo sa Albancima oni neće da poštuju ništa", upitao je Vučić i poručio:
"To radite da biste nas naterali da priznamo kosovsku nezavisnost, a nećemo. Zašto nas onda zovete, šta je smisao, hoćete kompromisna rešenja tobože, a onda sve što potpišu suštinski ne važi ili da važi ono što im se sviđa, a ne ono što im se ne sviđa".
Vučić je istakao i da nema problem da to kaže svima u lice, kao i da Kosovo nije samo njegov problem, već problem Srbije i da to 99 posto građana razume.
Vučić sutra predsedava Savetom za nacionalnu bezbednost
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predsedavaće sutra sednicom Saveta za nacionalnu bezbednost.
Sednica počinje u 11.00 časova u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika republike, saopštila je Služba za saradnju s medijima predsednika republike.
Savet Evrope: Kosovo podnelo kandidaturu, razmatra je Komitet
U Savetu Evrope za Tanjug su potvrdili da su primili zahtev prištinskih institucija za prijem u članstvo, ali navode da u ovom trenutku ne mogu da predvide dalju proceduru u konkretnom slučaju.
Možemo da potvrdimo da je zahtev za članstvo primljen i da je prosleđen Komitetu ministara u skladu sa statutom Saveta Evrope, stoji u saopštenju prosleđenom Tanjugu iz Strazbura.
Statut Saveta Evrope predviđa da Komitet ministra može u članstvo pozvati svaku evropsku državu za koju samatra da je ”voljna i sposobna” da prihvati principe ”vladavine prava, ljudskih prava i osnovnih sloboda svih lica u njenoj nadležnosti”, i da ”iskreno i efikasno saradnju u ostvarivanju ciljeva Saveta Evrope na promociji ljudskih prava, vladavine prava i demokratije.
Statut Saveta Evrope predviđa da se odluka o članstvu donosi dvotrećinskom većinom u Komitetu ministara.
Istovremeno, predviđa se ”U posebnim slučajevima” i mogućnost tzv ”pridruženog članstva” gde je pridružena članica zastupljena samo na nivou Konsultativne skupštine.
Savet Evrope je međunarodna organizacija osnovana 1949. godine da bi podržala ljudska prava, demokratiju.
Sedište joj je u Strazburu u Francuskoj, a trenutno ima 46 država članica, sa oko 675 miliona stanovnika, a Srbija je članica od 2003. godine
Za razliku od institucija Evropske unije koje okupljaju samo 27 držva članica Unije, Savet Evrope je panevropsko telo, ali bez mogućnosti da donosi zakone, ali može da podstiče na sprovođenje međunarodnih sporazuma koje su popisale države članice o različitim temama.
Savet Evrope sastavljen je od Komiteta ministraa, koji čine ministri spoljnih poslova država članica, i Parlamentarne skupštine sastavljene od članova nacionalnih parlamenata svake članice.
Među telima Saveta Evrope su i Evropski sud za ljudska prava i GRECO, telo za borbu protiv korupcije, koje obavezuju države članice na postupanje u skladu sa principima vladavine prava i demokratije.