Vučić: Ne razumem zatvaranje granice
Prekid saobraćaja na graničnom prelazu Horgoš-Reske naneće štetu ekonomijama Srbije i Mađarske, ali i ostalih evropskih zemalja, upozorio je danas premijer Aleksandar Vučić.
On je nakon predavanja koje je održao na vašingtonskom Institutu Brukings u razgovoru s prisutnima rekao da će Srbija bez obzira na takve poteze mađarskih vlasti učiniti sve da sačuva dobre odnose s tom zemljom, njenom vladom i njenim narodom.
Dodao je da ne razume najavu mađarskih vlasti da će na 30 dana zatvoriti granični prelaz, jer smatra da se time pored uticaja na ekonomije, onemogućava i sloboda kretanja.
"To će se isto desiti i između Rumunije i Mađarske, između Hrvatske i Mađarske uskoro, kao i drugih zemalja sa Mađarskom. Neko u EU treba da se pozabavi i suoči sa tim problemom", poručio je Vučić i dodao da je on lično uložio velike napore da se uklone barijere u regionu, pre svega između Beograda i Prištine, zbog čega je i uveren da zatvaranje granica ima suprotne efekte.
Govoreći o migrantskoj krizi, Vučić je rekao da Srbija za migrante nije atraktivna, zbog čega je samo tranzitna zemlja na njihovom putu ka članicama EU, ali je naveo da su im u Srbiji obezbeđeni smeštaj, hrana, medicinske usluge, te da im se tu, prvi put, uzimaju otisci prstiju.
Na granici sa Mađarskom, međutim, migranti su, podsetio je, naišli na bodljikavu žicu, a to je kulminiralo jučerašnjim sukobima s policijom, u kojima je pretučena i novinarska ekipa državne televizije, te bačen suzavac na migrante na našoj teritoriji.
Rekao je i da je ponosan što je premijer Srbije, zemlje koja je dobar domaćin migrantima i prema njima se odnosi na human i ljudski način.
Srbija će, prema njegovim rečima, to i dalje činiti, a u planu je, pored ostalog, izgradnja dodatnog prihvatnog centra u Preševu i u Beogradu.
Ukazao je na drugačiji odnos nekih država prema tim ljudima i podsetio na nedavne ružne slike sa mađarsko-srpske granice, kada je mađarska snimateljska saplela čoveka sa detetom u naručju.
"Nisam emotivan tip, ali sam skoro počeo da plačem", rekao je Vučić, navodeći da ga je to podsetilo na lica izbeglica koji su 1995. godine izbegli iz Hrvatske i drugih zemalja u Srbiju.
Premijer je poručio da Srbija želi da ostane na putu evropskih integracija, budući da je EU, pored SAD, najbolje mesto na svetu za život.
"Šta god da se desi ne možete da zaobiđete ideju EU i vrednosti EU i to će biti naše stanovište i ubuduće iako nismo dobili mnogo od fondova EU kao neke druge zemlje koje su napustile evropske vrednosti odmah kada su se suočile sa poteškoćama", naveo je Vučić.
(Tanjug)
Ulažemo mnogo u dobre odnose sa susedima
Srbija ulaže mnogo u izgradnju dobrih odnosa sa svim susedima i pruža ruke svima, bez obzira na političke provokacije sa raznih strana, rekao je Vučić.
"Ni danas neću reći nijednu ružnu reč o našim susedima i kolegama sa raznih strana Zapadnog Balkana, naprotiv, sve ih visoko cenim i smatram da moramo da ostvarimo još bolje odnose u budućnosti", istakao je on na sinoć održanom predavanju.
Podsetivši da je Beograd nastavio dijalog sa Prištinom i da su usaglašena četiri teška sporazuma, Vučić je ukazao da dve strane treba da nastave da postižu napredak i konsenzuse.
"Ne vidim velike probleme između nas, kao ni sa drugima u regionu. Daćemo sve od sebe da učvrstimo stabilnost u regionu, naročito u Bosni i Hercegovini", rekao je on i u tom kontekstu istakao važnost regionalnih infrastrukturnih projekata, koji, smatra, nisu samo ekonomski, već i politički značajni.
Prema njegovim rečima, Srbija je faktor stabilnosti u regionu, mada je situacija još krhka, ali je dobro to što smo, kako je naveo, svesni strašnih posledica ako postupimo neodgovorno.
On je ukazao da je naša zemlja danas veoma pouzdana jer "ako nešto obećamo, držimo reč, iako možda nešto odložimo, ali na kraju uradimo sve - što čini razliku između Srbije danas i Srbije u prošlosti".
Vučić se tokom predavanja osvrnuo i na izbegličku krizu, istakavši da Srbija postupa na najbolji mogući način, "evropskije od nekih država članica EU", pokazujući toleranciju i solidarnost prema izbeglicama koje beže od rata u Siriji.
"Reći ću vam ono što sam rekao i nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i svima drugima - da smo spremni da prihvatimo našu odgovornost i da teret podelimo sa zemljama EU", istakao je Vučić, dodavši da Evropa od početka nije bila spremna za sve poteškoće i naglasivši da je potrebno sveobuhvatno evropsko rešenje za izbeglice.
Kad je reč o jučerašnjim incidentima na granici Mađarske i Srbije, Vučić je rekao da ne želi nikoga da optužuje jer srpske vlasti žele da očuvaju najbolje moguće odnose sa mađarskim kolegama.
"Nadam se da ćemo moći da postupamo smireno i odgovorno i prevaziđemo ovu situaciju", rekao je on.
Vučić je tokom predavanja na vašingtonskom institutu ponovio da je najvažniji strateški cilj Srbije članstvo u EU, ali i da Srbija želi da održi dobre i normalne odnose sa Rusijom.
On je naveo da je o strateškim ciljevima otvoreno razgovarao i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, za razliku od drugih evropskih lidera.
"Ponosan sam i što ovde u Vašingtonu mogu reći da imamo dobre odnose sa Rusijom i, kao što vidite, ništa ne krijem. I mislim da je to dobra pozicija za Srbiju, nikoga ne ugrožavamo, nećemo to raditi ni u budućnosti, i nadam se da ćemo u tome imati razumevanje u SAD i EU", zaključio je Vučić.
(Tanjug)