Vučić i Makron sat vremena tet a tet
PARIZ: Predesdnik Srbije Aleksandar Vučić završio je kasno večeras u Parizu sastanak "tet-a-tet" s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
Bio je to veoma dobar jednosatni razgovor, kako je zabeležno na Instagram profilu predsednika Srbije budućnostsrbijeav, uz "Armanjak iz 1914. godine"
Sastanak Vučića i Makrona bio je prvi posle svečane večere francuskog predsednika za učesnike sutrašnje konferencije "Pariski fotrum".
Rezultati sastanka za sada nisu poznati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras u Parizu prisustvuje večeri koju je predsednik Francuske Emanuel Makron priredio za šefove država, vlada i predstavnike međunarodnih organizacija, objavljeno je na Instagram profilu "buducnostsrbijeav".
Uz to objavljene su i fotografije predsednika Vucicća sa Makronom kome je zahvalio na srdačnoj dobrodošlici.
Makron je domaćin Drugog Pariskog foruma o miru.
Predsednik Vučić boravi u trodnevnoj poseti Parizu, gde će sutra imati bilateralne razgovore sa Makronom.
On će, takođe, učestvovati u razgovoru o 75 godina Organizacije Ujedinjenih nacija, kao i na panelu "Mišljenja mladih o multilateralizmu", tokom 40. zasedanja Generalne konferencije Uneska.
Učesnicima 40. zasedanja Generalne konferencije Uneska, predsednik Vučić će se obratiti poslednjeg dana posete, kada će imati susret sa generalnom direktorkom Uneska Odri Azule.
Diplomata Vladislav Jovanović očekuje da će francuski predsednik Emanuel Makron na sutrašnjem sastanku sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem dati podršku inicijativi "mini Šengena", tim pre što bi, kako kaze, regionalno povezivanje smanjilo razočarenje zemljama koje nisu dobile datum za počinjanje pregovora sa EU.
Jovanović je za Tanjug ocenio da francuski predsednik nema previše interesa da sve to prati sa većom pažnjom, ali da mu inicijativa ne smeta, i da se podrškom "mini Šengenu" preporučuje kao prijatelj zemaljama na Zapadnom Balkanu, tim pre što sa drugih strana iz EU ne dolaze reči podrške.
On dodaje da je Vučićeva poseta Parizu svakako dobra za Srbiju, jer učesćem na značajnom međunarodnom skupu (Drugi Pariski forum o miru) Srbija na neki način predstavlja zemalja Zapadnog Balkana, govori u njihovo ime, i tako jača svoj značaj u međubalkanskim odnosima.
Govoreći o politici proširenja EU i novim predlozima Makrona, Jovanović ocenjuje da je EU dalek cilj koji sve više bledi, jer od početka nije bio dovoljno realan, budući da nismo nikada od 2000. godine jasno definisali da li želimo da uđemo u EU pod istim uslovima kao i drugi ili prihvatamo oštrije uslove.
On ne očekuje da će u razgovoru sa Makronom doći do nekog konkretnog odgovora u kom pravcu će se dalje kretati rešavanje kosovskog problema, koje, kako ocenjuje, Amerika trenutno drži u svojim rukama.
Ali, kako kaže, SAD neće moći same da reše taj problem i one će u trenutku kada približe stavove dveju strana morati da dobiju podršku i pokriće i drugih i to ne samo u EU, već i Rusije i Kine kao stalnih članova SB UN.
Kada je reč o Francuskoj i eventualnoj ulozi Emanuela Makrona u pokretanju dijaloga, Jovanović kaže da Francuska sada koristi izlazak Velike Britanije iz EU da se na neki način nametne kao prvi glas Unije, jer ostaje jedina zemlja u Uniji koja ima jako nuklearno naoružanje i na taj način više nego kompenzuje relativne ekonomske slabosti u odnosu na Nemačku.
Sa druge strane, smatra Jovanović, Makron voli da povlači i poteze na svetskoj šahovskoj tabli i misli da mu događaji idu na ruku, pa kao energičan, mlad, ambiciozan političar hoće da što više "svoju korpu napuni pozitivnim poenima".
"Mi smo mu bliži posle njegove posete Beogradu, mislim da se i emocionalno približio nama za razliku od drugih Francuza koji su se odaljili i da će imati interesa i da Srbiju zadrži u nekoj vrsti svoje političke orbite", kaže Jovanović.
Prema njegovim rečima, u Parizu na Drugom Pariskom forumu o miru, moramo očekivati svetski debi domaćina - Makrona, kao novog aktuelnog lidera koji će hteti više da se preporuči svetskoj javnosti sa svoja četiri glavna poteza koje je povukao prethodnih nedelja.
Jedan od tih poteza je "proglašavanje NATO-a praktično klinički mrtvim", kaže Jovanović i dodaje da drugi predstavlja Makronov poziv EU da se urazumi ili nikada neće postati super sila i značajan faktor.
Ostali potezi koje će Makron promovisati su, kako je ispričao Jovanović, njegovo zauzimanje za strateško partnerstvo sa Rusijom, odnosno poziv EU "da okrene leđa sankcijama" i njegov put u Kinu koji, dodaje, otvara Francuskoj perspektivu veće vojne i ekonomske saradnje, a istovremeno budućoj reformisanoj EU da igra značajnu ulogu takmaca u geopolitičkoj igri velikih sila.