Vučić: Na pretnje ratom moramo da odgovaramo mirno
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da je Srbiji, a uveren je i RS očuvanje mira i stabilnosti od suštinskog značaja, te da na pretnje ratom, koje slušamo gotovo svakog dana, moramo da odgovaramo mirno, trpeljivo i srpljivo.
„Ni na koji način u toj igri ne smemo da učestvujemo“, poručio je Vučić na konferencij za štampu posle sastanka sa čelnicima RS u Beogradu.
Vučić je preneo da je razgovarano o dokumentu koji je RS uputila njemu, ukazujući da je dobio više pitanja vezano za status Srpske.
„Ne moram da govorim nikome koliko nam je stalo do dobrih odnosa sa RS. Rekao sam da je stav Srbije apsolutno poštovanje Dejtonskog sporazuma, i odgovorio sam na svako pitanje“, podvukao je on.
Dodao je da Srbija poštuje sporazume koje je potpisala, jer je to ono što nam garantuje da ćemo biti poštovani od svih u međunarodnoj zajednici, ali je i najbolja garancija za sigurnost naroda u Srbiji i RS.
Kaže da su razgovori vođeni nikada konkretnije, bez praznih floskula, izmišljenih rečenica da se dobije u medijima prostor.
BEOGRAD: Srbija i Republika Srpska slaviće ubuduće zajednički praznik - 15. septembar, koji će se obeležavati kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, najavio je danas predsednik Aleksandar Vučić.
"Doneli smo odluku koju ćemo sprovesti u delo. Dogovorili smo i koji datum da predložimo našim drugim organima, to bi bio 15. septembar, dan kada je probijen Solunski front", rekao je Vučić na zajedničkoj pres konferenciji nakon sastanka državnog vrha sa političkim predstavnicima RS.
To bi, kako je rekao, bio zajednički obeležen praznik u RS, Srbiji i svim srpskim sredinama širom sveta, gde bi Srbi, ne smetajući nikome, ne čineći ništa ni protiv koga, pokazali da su isti narod, i da je muka, kao i uspeh, jednih, uvek i muka ili uspeh onih drugih.
"Niko nikada neće moći da sruši jedinstvo srpskog naroda", rekao je Vučić i dodao da se prethodnih godina videla kako to treba da se čini, jer čak i kada ne misle isto sa obe strane Drine, nikada se nije mogla čuti loša reč, a kamoli da jedni drugima zabranjuju ulazak.
To će, dodao je, biti i prilika da se ostvaruju i bolji politički, ekonomski rezultati, a bićemo bliži jedni drugima, i bez ugrožavanja ijednog pravnog akta, ili bilo koga drugog.
Vučić je poručio da je važno da se sačuvaju Srbija i RS od bilo kakvih rizika, ugrožavanja i opasnosti.
"Dosta smo muka i ratova imali u prošlosti. Vreme je mira, za razmišljanje o budućnosti i zato sa drugima moramo da razgovaramo, da pronalazimo zajednički jezik. Ali, oni koji misle da pretnjom sukobima i ratovima, mogu da ostvare ciljeve - to je mnogo opasno i uplašeni smo takvim pretnjema i nadam se da nikome neće pasti na pamet da ih sprovede", zaključio je predsednik Srbije.
Vučić je najavio da je napravljen i plan za formiranje zajedničke industrijske zone u pograničnom delu Srbije i BiH i to posebno između mesta u Srbiji i Republici Srpskoj: Ljubovije i Bratunca, Malog Zvornika i Zvornika, kao i da se vidi šta još može da se uradi na potezu između Sremske Rače, Dvorova i Bijeljine.
On je preneo novinarima posle razgovora sa predstavnicima Republike Srpske, da će Srbija zajedno raditi sa RS na izgradnji 17 kilometara autoputa od mosta preko Save na granici do Bijeljine.
Na sastanku je, dodaje Vučić, razgovarano i od podršci mladima u poljoprivrednoj proizvodnji i da bi ta podrška išla do 12.500 evra, a posebno za razvijanje primarne proizvodnje i prerađivačkih kapaciteta.
Dodaje da je bilo reči o podršci malim preduzećima koja bi dobijala grant sredstva od 45 odsto, koje bi obezbeđivali zajednički Republika Srpska i najvećim delom Srbije, dok bi pet odsto bilo učešće, a 50 odsto bi se obezbedilo preko kreditiranja banaka.
"Takođe, važno je da preduzeća kojima upravlja i čiji je vlasnik država Srbija imaju pravo učešća na tenderima u BiH, a neki su već raspisani. Samo smo zamolili da ta preduzeća mogu da učestvuju u fer ekonomskoj utakmici, pa ko ponudi najbolje i najviše da pobedi".
Jedna od stvari je i tekstilna industrija, dodao je Vučić i podsetio da je u Drvaru otvorena fabrika.
Vučić je istakao da je razgovor sa predstavnicima Srba iz BiH, do sada najsveobuhvatniji sastanak, na kojem je bilo reči o svim aspektima odnosa i saradnje Srbije i Srpske.
Vučić je istakao da je, pored ostalog, na sastanku dogovoren niz stvari iz oblasti obrazovanja i kulture, te da će se raditi na ujednačavanju školskih programa, bukvara, dok će deca iz RS dolaziti u Srbiju, a iz Srbije u Srpsku, na ekskurzije.
Trebalo bi da se usaglase predmeti Priroda i društvo, Istorija, Geografija, likovno i muzičko, što je do sada bilo usporeno zbog koronavirusa, naveo je predsednik i dodao da će se podsticati bratimljenje škola, naročito onih koje nose isto ime.
Najavio je da će u Srbiji biti donet zakon o zaštiti srpskog jezika i ćiliričnog pisma, dok će u Srpskoj, zbog ustavnih ograničenja, to biti za nijansu drugačije formulisano, ali će biti doneta zajednička deklaracija o očuvanju jezika i pisma.
Vučić je podsetio da je Srbija, uz podršku Srpske već investirala u mnoge stvari koje se tiče zajedničkog sećanja na žrtve, te da zajednički obležavamo tragedije i nesreće.
U tom smislu, najavio je da će uskoro biti premijerno biti prikazan prvi srpski igrani film o Jasenovcu, verovatno u oktobru.
Vučić je istakao da je danas dogovreno da se uputi poziv reditelju Emiru Kusturici da snini film na drugu temu, od "fantastičnog interesa" sa srpski narod, koja povezuje Srbiju i BiH i RS.
Taj film bi, kaže, govorio o problemima iz prošlosti i oslikavao bi mnogo toga iz današnjeg vremena.
"Očekujemo da to bude remek delo. Spremni smo da veći deo finansiranja preuzmemo na sebe", rekao je Vučić i dodao da očekuju da se Kustrica izjasni po tom pitanju.
Takođe, donete je odluka o izgradnji spomen kompleksa Donja Gradina - Jasenovac, jer je želja i namera da na teritoriji RS, bez falsifikovanja istorije i skrivanja činjenica, svi Srbi, gde god da žive, mogu uvek da pronađu spomen obeležje gde će biti jasno obeleženo koliko i kako su Srbi teško stradali i kakve su bile razmere jasenovačkog zločina.