Vučić: Dijalog sa Prištinom prelazi na predsednički nivo
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je očekivanje će dijalog sa Prištinom preći na predsednički nivo i ocenio da je važno da se razgovor nastavi jer se tako smanjuju tenzije.
On je u ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik rekao rekao da mu nije lako kad pomisli na razgovore u Briselu ali veruje da ni kosovskom predsedniku Tačiju nije prijtno da se sreće sa njim.
"U ponedeljak putujem u Brisel na neformalne razgovore sa albanskom stranom i danas se za njih pripremam. Taj dijalog nikada nije lak, pa kroz sve teme i sve finese moramo da prodemo unapred. Takav pristup je neophodan da bismo uvek mogli da znamo šta su želje Prištine i kako da branimo svoje ciljeve," rekao je on.
On kaže da tokom sutrašnjih razgovora neće imati precizno utvrđene teme.
"Pricaćemo o tome kako vidimo Kosovo i Metohiju za godinu, pet, deset, petnaest godina. Važno je da se dijalog nastavi jer se tako smanjuju tenzije. Sever Kosova ne može da bude ugrožen, ali razgovor je neophodan pre svega zbog našeg naroda na centralnom Kosovu, njegove egzistencije, sigurnosti i bezbednosti. Oni su u velikoj meri prepušteni sebi jer nemamo ni policijsku ni vojnu niti bilo kakvu drugu zaštitu za njih," rekao je Vučih.
Na pitanje šta se može očekivati od tih razgovora kad Priština ne ispunjava dogovoreno, on je rekao da Beograd nastupa jasno i otvoreno i iskreno u skladu sa ograničenjima koja se odnose na državne interese dok su Albanci sve počeli da tretiraju kao svoje unutraašnje pitanje.
"Albanci su u prethodnom periodu promenili ponašanje. Sve su počeli da tretiraju kao svoje unutrašnje pitanje i da nameću tezu da nemaju potrebe ni da pregovaraju sa Beogradom. Ponavljaju: „To je pitanje Kosova, a mi smo nezavisna država". Mi smo odgovorili: „Dobro, ako je tako, nemojte ni da pregovarate", pa da vidimo kako će to da im funkcioniše. A onda su shvatili da to tako ne može da funkcioniše.
Vučić očekuje da će pregovori Beograda i Prištine biti i zvanično podignuti na presednički nivo.
"Mislim da će se to dogoditi. Jer ako Srbi sa KiM moraju da saraduju i razgovaraju sa svima, pa i sa Haradinajem, teško da neko može da natera Beograd da bude srećan i da sedne za sto sa nekim koga gonimo po poternicama za najteže moguće zločine," rekao je on.
Na pitanje da li očekuje da Zapad prihvati Haradinaj ako postane kosovski premijer predsednik Srbije kaže da veruje da bi i za Zapad to bila neprijatna situacija.
"Od zapadnjaka sam više puta cuo da bi to za njih bila neprijatna situacija, ali da bi radili sa svakim koga izaberu Albanci. Srbi će sa tom cinjenicom morati da žive, a Beograd ne može da bude oduševljen ni Haradinajem ni Kurtijem", rekao je on.
Predsednik kaže da između njih ne vidi razliku osim sto se jedan dokazao u borbi protiv Srba, a drugi još nije, pa bi možda da bude "veći Haradinaj i od Haradinaja''''.
U svakom slucaju, to je komplikovan proces, ali bolje da se razgovara nego da nema dijaloga, ocenio je on.
Na pitanje da li ima utisak da su radi zaštite Srba sa Kosova prihvata i ono što se ne želi jer se oni koriste kao taoci, Vučić odgovara potvrdno.
"Šta god da kažete u pravu ste. Istina je, lako je manipulisati tim cinjenicama. Šta god da napravite, pojavi se neko iz centra Beograda i kaže da to nije pametno. A kad ga pitate, hoćeš li ti da odeš u Donju Guštericu, Ugljare, Veliku Hocu, ne bi otišao ni na sedam minuta. Ne znaju ni gde su ta mesta, ali znaju da nam drže pridike svaki dan" kaže predsednik.
Teško do konsenzusa za promenu Ustava, želim diskusiju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da želi otvaranje diskusije o promeni Ustava, napominjući da će biti teško doći do konsenzusa o tome.
U intervjuu za "Sputnjik", Vučić je, na konstataciju da je najavio razgovore o promeni Ustava i da je novi ministar Branko Ružicć pomenuo i mogućnost promene Preambule, upitan da li će se menjati deo Preambule koji se odnosi na Kosovo i Metohiju.
"Kada sam pričao o dijalogu za promenu Ustava, nisam ni razmišljao o Preambuli. Sada vam kažem, teško ćemo doći do konsenzusa za promenu Ustava, ali ja želim da otvorimo diskusiju. Imamo mi dve trećine u parlamentu, nije to problem, ali ja ne želim kao predsednik da menjamo Ustav bez širokog dogovora", rekao je Vučić.
On je naveo da se "Ustav ne donosi na silu, pa da traje godinu, dve ili pet".
"To je dokument koji treba da bude na snazi sledećih 50 ili 100 godina. Užasno je važno da tako svi pristupimo tome. Dakle, ponudio sam dijalog u Srbiji, a onda sam video da malo ko želi stvarni razgovor. Neki misle da će preko noći da dođu na vlast tako što ne razmišljaju o Srbiji nego će da viču ''Vučiću, diktatoru'', što će svi da objavljuju", kazao je predsednik Srbije.
Na stolu predlog da "Turski tok" prolazi do Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavo je večeras da je "na stolu" predlog da "Turski tok" prolazi kroz Bugarsku do Srbije što je, kako je ocenio, najveća razvojna šansa Srbije.
On je u intervjuu za Sputnjik rekao da je nakon neuspeha sa Južnim tokom, za Srbiju od ključnog značaja novi dogovor, o čemu su, kako kaže, razgovarali i sa direktorom Gasproma Aleksejom Milerom i sa bugarskim premijerom Bojkom Borisovim.
"Dakle, Rusi rade „Turski tok" i oni prelome cevovod blizu tursko-bugarske granice i on ide ka Istanbulu i najvećim turskim gradovima. Ranije je bila ideja da se dalje ide kroz Tursku, Grcku, Makedoniju i Srbiju. Danas postoji još realnija ideja pošto Bugari prave Evropski centar za primanje gasa sa razlicitih strana. A najvec´im delom je to ruski gas" rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, Bugari su našli mudro rešenje, za koje, kako veruje, imaju podršku i Nemacke.
"Kada naprave taj centar, negde izmedu Bugarske i Varne, dotle će da dođe gas, ide do Sofije i ulazi u Srbiju.
Reagovanja dokaz da imamo srpsku vladu
Predsednik Srbije Aleksandra Vučić izjavio je u intervjuu za "Sputnjik" da su reagovanja na sastav Vlade dokaz da imamo "srpsku Vladu koja će raditi u interesu Srbije".
Na konstataciju da jedni zameraju da je, zbog premijerke, Vlada Srbije proamerička, a drugi kažu da je zbog pojedinih ministara proruska, Vučić je rekao: Mi imamo srpsku Vladu.
"Građani imaju predsednika koji je Srbin, što nije najvažnije, i koji radi u interesu Srbije. U prvom trenutku su se pobunili jedni zbog kadrova u Vladi, a potom su i drugi skočili iz lonca zbog nekih drugih ministara. To je dokaz da imamo srpsku Vladu koja će raditi u interesu Srbije, istakao je on.
Upitan da li oseća direktne pritiske spolja, kao što je ambasador SAD Kajl Skot rekao, da u Srbiji postoji "maligni uticaj Rusije", odnosno da li mu je neko iz Rusije, na primer, rekao, "mora Dačić da bude premijer", Vučić je rekao:
"Nisam imao priliku da to iko od mene traži. Nije to ni Skot radio. A i njemu smo javno rekli da ne vidimo nikakav maligni uticaj Rusije".
Ulazak u EU više ne zavisi samo od nas
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da ulazak u Evropsku uniju više ne zavisi samo od Srbije i da su iz EU Srbiji tražili institucije koje mnogi nemaju u Uniji, poput zaštitnika građana.
Vučić je u intervjuu za "Sputnjik", odgovarajući na pitanje kako ocenjuje istraživanja da su mladi u Srbiji protiv EU, kazao da je to "jasan trend" i da ga to "ne iznenađuje".
"Srbija želi u EU kao što nećemo da uvodimo sankcije Rusiji i da im zabadamo nož u leđa. Moj sin Danilo mi kaže ''ajde ti i tvoja EU''. Ja mu kažem da sačeka 15 godina pa će razumeti ovu politiku kao što razume i odnos prema Rusiji. Ulazak u EU više ne zavisi samo od nas. Samo jedan manji deo. Nama su tražili da imamo zaštitnika građana, a mnogi u EU ga nemaju, iako su znali da je na toj funkciji u Srbiji politička ličnost", rekao je Vučić.
On je naveo da "mnoge članice EU ne priznaju nacionalne manjine".
"A nama zameraju odnos prema manjinama… Zameraju na medijskoj situaciji. Pa u kojoj zemlji ima da svakog dana mediji vode kampanju protiv predsednika", kazao je Vučić.