Vučić bez komentara na kandidaturu Nikolića
Sputnjik i N1 preneli su sinoć kao ekskluzivno vest da je Nikolić odlučio da se kandiduje na predsedničkim izborima.
Do sada 84 odbora SNS-a apsolutno podržalo Vučića
Na svim do sada održanim sednicama odbori Srpske napredne stranke doneli su jednoglasne odluke i uputili apsolutnu podršku predsedniku SNS-a Aleksandru Vučiću, od koga su zahtevali da istraje u borbi za Srbiju i bude kandidat na predstojećim predsedničkim izborima, saopšteno je iz te stranke.
Kako je navedeno, svoje sednice danas do 14 časova održalo je 84 opštinskih i gradskih odbora SNS od ukupno 185.
Sednice su održali opštinski i gradski odbori SNS Bački Petrovac, Bačka Palanka, Čoka, Kula, Bač, Kovin, Novi Pazar, Smederevo, Odžaci, Velika Plana, Opovo, Smederevska Palanka, Sremska Mitrovica, Vrbas, Srbobran, Loznica, Aranđelovac, Ub, Plandište, Bela Crkva, Vršac, Šid, Kanjiža, Temerin, Sremski Karlovci, Bečej, Novi Bečej, Kovačica, Inđija, Apatin, Zrenjanin, Ražanj, Pećinci, Stara Pazova i Novi Sad.
Sednice su održali i odbori SNS Senta, Alibunar, Raška, Žabalj, Nova Crnja, Beočin, Pančevo, Tutin, Irig, Vučitrn, Gnjilane, Novo Brdo, Žitište, Kosovska Vitina, Ruma, Arilje, Subotica, Sjenica, Mali Iđoš, Lajkovac, Bačka Topola, Beograd, Bajina Bašta, Novi Kneževac, Kikinda, Kruševac, Koceljeva, Goraždevac, Kosovska Kamenica, Sečanj, Bojnik, Mionica, Zaječar, Sombor, Varvarin, Zvečan, Ćićevac, Lapovo, Kosovo Polje, Lipljan, Priština, Klina, Istok, Gora, Aleksandrovac, Doljevac, Ada i Gornji Milanovac.
Srpska lista podržava kandidaturu Vučića
Srpska lista saopstila je danas da snažno podržava kandidaturu predsednika SNS Aleksandra Vučića za predsednika Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, ono što je premijer Vučić do sada uradio, trud koji ulaže kako bi stvorio bolje uslove za život dokazuje da je Aleksandar Vučić častan i hrabar čovek koji će se u svakom trenutku zalagati za mir i stabilnost svoje zemlje, pogotovo za bezbednije i bogatije životne uslove naroda na Kosovu i Metohiji.
"Uspešnost se meri rezultatima rada, a zalaganjem Alelsandra Vučića, Srbija je postala jača i stabilnija država i cenjena među ostalim državama," ocenjuje Srpska lista.
Predstavnici Srpske liste i srpski narod sa Kosova i Metohije, žele da Srbija nastavi napred, putem ekonomskog razvoja i reformi, a to je jedino moguće ukoliko na čelu države bude čovek koji ima iskrenu i apsolutnu snagu autoriteta, ističe se u saopštenju.
Dačić: Ako je tačno - sramotno je
Lider SPS Ivica Dačić ocenio je da je, ako je vest o kandidovanju Nikolića tačna, sramotno da se on time pridruzuje plejadi kandidata koji su protiv Aleksandra Vučića.
"Više puta sam isticao da je za Srbiju najbolje da se sačuva politicka stabilnost putem kandidature coveka koji uziva najvecu podrsku naroda, a to je nesumnjivo Vučić", rekao je Dačić za Tanjug.
Dačić je istakao da će, ako se Nikolić zaista kandiduje protiv Vučića, on lično i ceo SPS, kao i ragan Markovic Palma iJS, jos snaznije podrzati Aleksandra Vučića.
"Jedino logicno i racionalno je da kandidat bude onaj koji ce pobediti, sa ili bez Nikolića, svejedno. A sta će uraditi Nikolić bez Vučića, i to je jasno, ništa, samo ce pomoći onima koji su protiv Vučića. i to bezuspešno", zaključio je Dačić.
Mihajlović: Nikoliću, da li to pomažeš opoziciji i deliš SNS?
Potpredsednica Vlade Srbije i članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović izjavila je, povodom pisanja pojedinih medija da će se Tomislav Nikolić kandidovati na predsedničkim izborima, da bi to volela lično da čuje od Nikolića i zapitala da li on to pomaže opoziciji i deli SNS.
"Ako je tačno da će se Tomislav Nikolić kandidovati na izborima, to bih volela da čujem lično od Tomislava Nikolića. Ne želim da verujem da će se Tomislav Nikolić okrenuti protiv Srbije, SNS i Aleksandra Vučića", rekla je ona.
Ali, ako je tačno, onda je ovo početak tužnog kraja jedne političke karijere osnivača SNS Tomislava Nikolića, ocenila je Mihajlović.
"Ako je ovo tačno, onda je ovo pokušaj Nikolića da podeli SNS i pomogne opoziciji da pobedi, ali taj pokušaj neće uspeti. Zato predsedniče Nikoliću, izađite i javno kažite", zaključila je Mihajlović.
Mediji u regionu: Nikolić neće s vlasti
Zagrebački "Jutarnji list" piše, povodom vesti da će se i Tomislav Nikolić kandidovati za predsednika Srbije, da je na pomolu veliki politički obrt u Srbiji.
List piše da Nikolić ne želi da siđe s vlasti, da ide u izbornu trku po još jedan mandat, a da je Aleksandar Vučić ostao bez teksta.
Nikolić je odluku, koja nesumnjivo neće naići na dobar ođek kod premijera Aleksandra Vučića, navodno doneo tokom proslave svog 65. rodendana, piše "Jutarnji".
List podseća da je Predsedništvo SNS, čiji član bio Nikolić, u utorak jednoglasno odlučilo da Aleksandar Vučić bude predsednički kandidat te stranke.
Tu odluku još formalno treba da potvrdi Glavni odbor.
"Predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vucic obavezuje se da u najboljoj veri nastavi razgovore sa sadašnjim predsednikom Republike, Tomislavom Nikolicem, i pokuša osigurati puno državno jedinstvo svih odgovornih faktora u Republici Srbiji, u nameri da se Srbija obrani od snaga prošlosti i osigura njen dalji napredak", citira "Jutarnji" saopštenje SNS od pre dva dana.
Nikolic je izjavio posle da nije iznenađen jednoglasnom odlukom Predsedništva SNS-a da Vučić bude predsednički kandidat stranke, ali srpski mediji su javili da je zbog te odluke bio prilicno besan, iako je samo nekoliko sati ranije izjavio da se nema nameru da se kandiduju protiv Vučića.
"Jutarnji" prenosi i informaciju Tanjuga da je Vučić na pitanje za komentar Nikolicevih namera ćutao, kao i izjavu šefa diplomatije Ivice Dačića koji kaže da je, ako je to tacno, Nikolićeva odluka sramotna i da će on i drugi koalicijski partneri samo još žešce stati uz Vučića.
I makedonska agencija MIA piše da Tomislav Nikolić planira da se nadmeće za predsedničku funkciju čak i nakon što je Vučić najavio da će ući u trku.
MIA navodi da srpski mediji izveštavaju da je Nikolić odlučio da izazove lidera SNS jer nije bio zadovoljan načinom na koji je skrajnut u korist Vučiha.
Nikolića je navodno iznerviralo i to što je i njegov sin podržao Vučića.
MIA podseća da se Vučić zahvalio Nikoliću za podršku u prethodnih pet godina i navodi njegovu izjavu da oni koju budu glasali za njega, glasaće u za takođe i za Nikolića, ali da je procenjeno, uzimajući u obzir neophodnost političke stabilnosti, da bi 3-4 odsto glasova moglo da bude presudno.
Takođe se navodi Vučićeva izjava da voli Nikolića, ali da Srbiju voli više.
I hrvataska agencija Hina prenela je vest srpskih medija da će se Nikolić kandidovati.
Navodi se Nikolićeva izjava da nije iznenađen ishodom glasanja na sastanku Predsedništav Srpske napredne stranke.
Na pitanje novinara je li odustao od kandidature, Nikolić je kratko odgovorio: Dogovorićemo se
", navodi Hina.
I agencija Fena je prenela tu vest, podsetivši da je Nikolić tokom obeležavanja Dana državnosti, izjavio da Srbija "nema prava odreći se davno naslijeđenih vrednosti" i istakao da "nema uzmicanja ni povlačenja čak i kada vetrovi hoće da vas slome".
Vulin: Uz Vučića ostaje Srbija
Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin izjavio je danas da ako se Tomislav Nikolić zaista kandiduje za predsednika Srbije onda će biti jasno da Aleksandra Vučića izdaju političari ali da uz njega ostaje Srbija.
Prema Vulinovim rečima, Nikolić će se, ako tako uradi, svrstati na stranu Jankovića i Jeremića.
"Kompromisi koje je pravio, pažnja sa kojom je nastupao prema Nikoliću na žalost pokazace se kao jos jedna Vučićeva dobra namera koja se okrenula protiv njega. Aleksandar Vučić je izbor Srbije, njena odluka da bude stabilna i čvrsta, i Aleksandar Vučić zato neće ostati sam", rekao je Vulin za Tanjug.
Kako je dodao, Vučić i u njemu lično i u PS ima saveznika i saborca.
"Daćemo sve od sebe da njegova pobeda bude jos ubedljivija jer će to biti pobeda Srbije", zaključio je Vulin.