Vučić: Albanci su spremni da plate svaku cenu, a mi...?
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je njegova borba da izdejstvuje nešto za Srbiju, kad je reč o Kosovu i Metohiji, borba Davida pred Golijatom koji se zove - ceo zapadni svet i Albanci, zajedno.
U intervjuu za RTS na pitanje šta je bio tačno njegov plan za Kosovo, Vučić kaže:
"Kako ste to mogli da čujete do kraja usred razgovora o nečemu, sad ti razgovori i ne postoje, ne znam ni šta bih ponudio narodu.To je bila moja borba kao Davida pred Golijatom koji se zove ceo zapadni svet i Albanci zajedno, da dobijemo nešto za Srbiju i srpski narod."
Na pitanje da li je bio nadomak toga, on odgovara da nije, ali da su neki počeli da slušaju.
"Ali, sam shvatio da to u Srbiji niko nije želeo. Kažem vam da ćemo mnogo više problema imati od toga...Nismo želeli da razumemo svoju poziciju. Danas je naša ekonomska situacija bolja, voda nam je do brade, a ne kao ranije do nosa, a mislimo da možemo sve, pa i ono što ne možemo", kaže on.
Aleksandar Vučić rekao je da su SAD "mama i tata" Albancima, a da su im ostale zapadne zemlje "strine i tetke". Predsednik Srbije je rekao da i on ima tetku, a da su Albancima tetke Engleska, Francuska, Nemačka, dok su im SAD mama i tata.
Kako kaže, Srbija se u tim uslovima bori svim snagama, a ima podršku Rusije i Kine i drugih zemalja, "kojih je sve više".
"Da li je to dovoljno? Nije. Nije jednostavno, teška je naša pozicija, borimo se da održimo poziciju na tabli, da imamo šanse za remi, a da pobedimo - biće teško, jer imamo damu manje", rekao je Vučić.
Kaže da dobro poznaje Srbiju i razume šta narod kaže i poručuje, ali da se ne upravlja time, već onim što vidi i čuje, jer mu je dostupno da vidi i čuje nešto više od drugih.
Kako kaže, postavljalo se i pitanje da li on želi dobro Srbiji, iako je posvećen onom što je najbolje za zemlju i narod.
Aleksandar Vučić kaže da Srbija ima obavezu da zaštiti Srbe na celom Kosovu a da posebna dogovor postoji za sever Kosova i Metohije.
"Želeli - ne želeli, moramo da budemo uz svoj narod. Srbe na KiM, na severu, molim da se bore mirnim načinima, da se bore za sebe i za svoju zemlju makar onoliko koliko se u Beogradu neko bori za njih. Aimaju svu našu podršku. A to nisam samo ja, i li nas desetak, već brojni ljudi koji su dopremali pomoć i mnogo toga drugog", rekao je Vučić.
Kada se radi o rešavanju kosovskog pitanja, posle nekog vremena kada se činilo da se pomaklo sa mrtve tačke, sada ne na početku, već - ispod početka.
"Ništa više ne mogu da vam kažem. Ako neko nije u stanju da poštuje takse, regionalni ekonomski prostor i ono što je potpisao i primenjivao pre 12 godina, a sve to zato što smo bili naterani da se branimo u Interpolu, a bili smo naterani i ništa više od toga", kaže Vučić.
Upitan da li se slaže sa konstatacijom da posle svega što se dešavalo u Interpolu, da je Kosovo samo malo poglavlje knjige koja se piše o Rusiji, kaže:
"Delimično se slažem. Tu ima jedan problem. To se tiče nas, Srba, bar jednako koliko i Albanaca, i što je naš posao da pokušamo da ozbiljnim i odgovornim ponašanjem ne budemo protiv Zapada a da uz sebe imamo Rusiju i Kinu."
Na pitanje o odnosima sa Austrijom, Vučić kaže da i danas imamo dobre odnose sa tom zemljom, da je austrijski kancelar priv osudio takse koje je uvela Priština, a li da se ne može očekivati da rade protiv svoje politike.
"Ne možete očekivati da budu na istim pozicijama kao mi. Nisu i neće biti", rekao je on i podsetio da su Austrougarska i Velika Britanija od druge polovine 19. veka na strani kosovskih Albanaca i da se tu radi o kontinuitetu politike.
Kaže i da nije čuo za predlog austrijskog vicekancelara Štrahea o međuanrodnoj konferenciji o Kosovu.
"Nisam čuo za taj predlog, ali to zavisi od velikih sila", dodao je on.
"Ko mi je verovao da ćemo imati rast, ekonomiju koju hvali MMF? Da li je tada neko stavrno mislio da penzionerima želim zlo? Ne, mislio sam dobro, da imamo jaču zemlju koja može da zastupa nacionalne interse, koja može da se bori za KiM, da traži nešto nešto za narod, a ne samo da čekaju da formalno priznamo nezavisnost.“
Aleksandar Vučić izrazio je veliku zabrinutost što građani Srbije ne žele rešavanje kosovskog problema i ne znaju s čim se suočavamo, a Albanci su, kaže, spremni da u potpunosti zaokruže svoju državnost i spremni su da plate svaku cenu, da to urade na svaki način.
„Da su ubili Milana Radoičića pre dva dana, ko bi dokazao da on nije ubio Olivera Ivanovića“, upitao je Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanje u vezi sa slučajem Milana Radoičića.
Vučić je naveo da je Radoičić, koji je od strane nekih stranih služni i od strane nekih medija označen kao ubica, prihvatio poligrafsko ispitivanje, za razliku od nekih u Srbiji koji u pojedinim ranijim slučajevima to nisu želeli, i da je prošao poligraf.
Milan Radoičić nije ubio Olivera Ivanovića i srpska policija, dodao je, od danas može sa sigurnošću to da tvrdi.
"Ne samo da ga nije ubio, nego nije učestvovao ni u organizovanju, logistici, pomaganju, podstrekavanju. I šta ćemo sad?", upitao je predsednik.
Kako je rekao, kada ne bi više bilo Radočića, onda bi mogli da nađu nekog ko će da prizna da je povukao oroz, pošto Radoičih nije mogao.
"A, onda zakačićemo zvaničnom Beogradu, imaćemo dovoljno podrške od protivnika vlasti u Beogradu... Poput Đilasa, koji kaže da su isti Beograd i Priština. Na takve oni računaju, da mogu u svakom trenutku da kažu - on je, Radoičić ubio... Ko bi nas tu oprao...", rekao je Vučić.
Govoreći o ubistvu Olivera Ivanovića, predsednik Vučić je rekao da je on ubijen na isti dan kada su raspisani izbori u Beogradu i da je neko birao poseban momenat i trenutak i da će se ustanoviti zašto.
Podsetio je i da je Radoičić već ispitan, još 21. februara ove godine, u Kosovskoj Mitrovici.
Pre dva dana su hteli da ga ubiju, došli su, kaže, sa 52 čoveka na glavni ulaz i sa još 25 u garaži i dvadesetak njih u logistici.
Dodaje i da je ucenjivan i drugi čovek, pripadnik narko-klana koji je uhapšen po poternici Crne Gore i da je njemu nuđeno da optuži Radoičića kako bi upakovali celu priču i optužili zvanični Beograd.
Ukazao je da je Milan Radoičić bio uvek prvi na braniku severne Mitrovice i da je bio čovek broj jedan za odbranu severne Mitrovice.
Sad kada, kako je primetio, "nema" Radoičića, onda je tu Ivanovićeva sekretarica, kojoj je, inače, određeno policijsko zadržavanje do 48 sati, uz obrazloženje da je osumnjičena za "pomaganje u izvršenju krivičnog dela teško ubistvo".
"Zamislite da je sekretarica htela da ubije svog šefa... Je l'' vi verujte.. da je ona učestvovala u zaveri i sve su lepo upakovali...", primetio je.
Na pitanje zašto je izabran ovaj tajmnig za krizu na Kosovu i Metohiji, Vučić je istakao da je to zato što u Prištini vide da Srbije neće da odustane, a oni bi želelil da po svaku cenu dobiju priznanje.
"Neće ga dobiti nikada", ponovio je predsednik.
„To je nemoguće. Mi se suočavamo sa željom Albanasca da u potpunosti zaokruže svoju državnost. Spremni su da plate svaku cenu, da to urade na svaki način. Da li se upitamo svi, da li smo mi spremni da i mi to platimo“, upitao je on.
Vučić je naglasio da se ne može držati zamrznuti konflikt ni između Rusije i Ukrajine, da može samo do sledećeg broda, stradalog u Lugansku, Donjecku ili nekom drugom kraju.
„Ko vam garantuje da ćete držati status kvo. Niko to ne želi, Evropa, a ni svet, ne žele ni Albanci, kojih je trenutno na KiM 91 do 92 odsto, a već imaju potvrđenu državnost od starne stranog zapadnog sveta“, rekao je on.
Aleksandar Vučić poručio je da neće pristati na ucene i pritiske po pitanju dijaloga sa Prištinom. On je rekao da je danas razgovarao sa nekim državnicima Evropske unije koji su mu predložili da treba svi zajedno da razgovaraju, kako bi se postigao kompromis, ali da im je poručio da "nema dalje".
"Imaju brojne ideje o nekim kompromisima, ali ne i kako da smire Albance. Prepuni su ideja, a ja nisam više spreman da slušam. Uopšte me ne zanima cena, čuo sam da će neki da me smrve, ali me ne zanima. Amerika je Albancima i mama i tata, a ostalo su im strine i tetke", rekao je Vučić.
Kaže da se ne može nekome dozvoliti da u trci na sto metara istrči pre svih deset metara, već da se beskompromisno moraju vratiti na početak.
"Vrati ga na start ili izbaci iz igre, bez toga nema nastavka", rekao je Vučić.
Objasnio je da time ne želi da kaže da će takse biti ukinute, već da neće da pristane na ucene i pritiske.
"Oni imaju mnogo ideja o kompromisu, ali nemaju ideje kako da spuste takse", rekao je Vučić i dodao da je jedna od njihovih ideja i da iznude nešto, da ponovo "vrate struju", da bi spustili takse.
Vučić je upitao šta bi trebalo da radimo, ukoiko dođe do bilo kakvog sukoba.
„Da se radujemo što će srpska vojska ući i rizikovati sukob sa NATO, ili da kažemo uđite pobijte naš narod. Zato sam sve vreme govorio „ajmo da pronađemo kompromisno rešenje“, bez rešenja ulazimo u ogrome probleme za naš narod“, poručio je on.
Odgovarajući na pitanje da li je loša politika u proteklom veku kriva za problem sa Kosovom, Vučić je odgovorio da szaboravljamo da smo prvi put, posle Prvog balkanskog rata preuzeli ono što nam je pripadalo - kosovski vilajet stavljamo pod svoju kontrolu.
Aleksandar Vučić istakao je da nije srećan zbog neodgovornosti Albanaca, koji odavno rade na prisajedinjenju Kosova Albaniji, dodajući da imaju samo jednu zastavu, albansku, a svi u Evropi se na to prave blesavi.
Vučić je prokomentarisao fotografiju nakon današnje sednice vlade Kosova i Albanije, na kojoj članovi pokazuju dvoglavog orla, rekavši da mu više to liči na „kokoši, nego na orlove“.
„Za ovako nešto, mi bismo išli u Hag, svi“, podvukao je on.
„Nisam mnogo fasciniran time, niti vidim mnogo pameti, znanja i ideja. Kokoši da izigravate možete uvek. Nisam srećan zbog njihove neodgovornosti“, poručio je Vučić.
On je naglasio da je proces prisajedinjenja Kosova sa Albanijom počeo odavno, upitavši da li se na Kosovu može videti druga od albanske zastave.
„Na samitu EPP sam čuo od jednog velikog evropskog lidera da je u Evropi jedino Albancima sve dozvoljeno“, preneo je Vučić.
Upitan kako objašnjava bahato ponašanje Ramuša Haradinaja u poslednje vreme, Vučić je ukazao da se zaboravlja da je Hašim Tači podneo prigovor ustavnom sudu da se Srbima ponovo uzme imovina.
„Ne pravim razliku među njima, ne pada mi na pamet“, rekao je on.
Naveo je da Srpska lista odavno nije u vladi, ali nema druge vlade u Prištini, jer nemaju većinu.
„Oni sada traže da uzmu neke nove Srbe, u Petroviću i drugima“, rekao je on.
Dodao je da ne treba sva događanja tumačiti izborima, već da treba imati na umu da sve ovo Albanci ne bi radili bez strane pomoći, što pokazuje i činjenica da se u stranim centrima o svemu tome ćuti.
„Ljudi misle da je bilo naše od pamtiveka, ali to ne odgovara istini. Imali smo probleme od Berlinskog kongresa, uspostavljanje prve Prizrenske lige, borili smo se uvek za ovaj prostor, a iz decenije u decieniju smo gubili“, rekao je Vučić.
Već 1991. smo imali svega 17 odsto stanovnika na KiM, ukazao je on.
Naveo je da su Albanci bili veoma disciplonovani i sve davali za svoju kosovsku državu, a mi Srbi smo mnogo bili skloni kompromisima, mnogo napuštali KiM.
„Mi moramo da vodimo pametnu politiku, da budemo tvrdi, da ne izgubimo ništa što već nismo izgubili odavno, a nešto da vratimo, a tu ne mislim na teritoriju“, rekao je Vučić.
On je izjavio da u Srbiji imamo problem da definišemo šta je to realno što možemo da dobijemo po pitanju Kosova i Metohije. Rekao je da s druge strane imamo i problem jer o rešenju za Kosovo razgovaramo sa neodgovornim i neozbiljnim ljudima, koji ne poštuju nikakav dogovor.
Aleksandar Vučić istakao je da je naš najveći problem u ekonomiji Kosovo i dodao da će prosečna plata do kraja godine biti oko 486 evra, što nije 500, kaže, koliko je rekao ranije, ali je svakako mnogo više nego što je bila pre šest godina.
Vučić je rekao da ljudi teško žive i da će još teško živeti, mada im je bolje nego ranije.
Podsetio je da je minimalna zarada 2011.bila 162 evra, a u januaru ove godine 228 evra, što je za 48 odsto više za tako malo godina.
Najavio je da će i sledeće godine minimalna zarada biti ponovo veća.
Što se prosčne plate tiče podsetio je da je 406 evra, u decembru će biti 445 evra, realno 420 evra.
„Sa povećanjem ona će dostići 486 evra. Nije 500 koliko sam govorio ranije, ali je mnogo više nego što je nekada bila. Mi smo išli na zapošljavanje ljudi čak i sa malim platama posebno u ruralnim sredinama, ne da bismo dizali prosek, već da imamo više plata u porodici i gradimo stabilniju osnovu za budućnost“, objasnio je Vučić.
Penzionerima se ponovo zahvalio na podršci reformama, dodajući da su one morale biti sprovedene, jer nije bilo iz čega platiti penzije.
Na molbu da prokomentariše rast uvoza Vučić je kazao da to znači da bolje živimo.
On je rekao da je pokrivenost izvoza uvozom veća i da nam raste izvoz, iako ne u tom procentu kao uvoz.
Takođe, ozbiljan problem je i to što EU nije uvek pravična prema Beogradu i što se ne ponaša neutralno po pitanju dijaloga Beograda i Prištine, što dovodi do najniže podrške EU ikada u našoj zemlji, rekao je Vučić.
"To je za nas najveća opasnost. Bez obzira na bezobrazluk Albanaca, neodgovornost, drskost, pretnje i pritske, mi moramo da se borimo da ostanemo na evropskom putu, jer ako sami izađemo iz šina, ne može voz da ide po njima", rekao je Vučić.
On navodi da je EU trebalo da reaguje kada je Priština za deset odsto povećala carine, ali da nisu, te upitao da li je rešenje da kažemo da nećemo u Evropu zbog toga.
Vučić je naveo i da Albanci imaju podršku EU, ali i upitao da li mi, nakon što su danas Albanci najavili veliku Albaniju, treba da najavljujemo veliku Srbiju.
"Molim ljude da vodimo pametnu politiku. Podrazumeva se da budemo tvrdi, da ne izgubimo ništa što već nismo izgubili odavno, a nešto da vratimo, tu ne mislim na teritoriju... Da budemo obazrivi i odgovorni, da radimo na ekomomiji, obrazovanju, rastu, našoj kulturi i jeziku", rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić istakao je da ne treba da sanjamo o objedinjavanju svih Srba u jednoj državi, ali možemo i moramo da ih ekonomski i kulturno objedinimo, da svi govorimo istim jezikom, da svi nosimo istu, srpsku košulju...
Moramo da podižemo našu ekonomiju, naš jezik, da našu prošlost obeležavavo i kroz nju učimo na greškama, da se borimo za poštovanje naših žrtava, da ih ne bude u budućnosti, i da čuvamo šta imamo i polako gradimo poziciju za bogatiju, snažniju i uspešniju Srbiju, kaže predsednik Srbije.
Vučić je upitan ima li danas u Srbiji tako velikih, ostvarivih ideja poput one o Vojvodini u Srbiji od pre više od jednog veka, rekao da Srbija posle dugo vremena ima velike ideje, koje polako uspeva da definiše, iako će, kako je primetio, biti još mnogo otpora tome.
Podsetio je da je o tome govorio i juče u Novom Sadu na svečanosti obeležavanja 100. godišnjice prisajedinjenja Vojvodine Srbije i ponovio da će Srbi teško da objedine sve nacionalne teritorije, odnosno da je to gotovo nemoguće.
"Ne treba o tome da sanjamo, da imamo jednu državu svih Srba, ali možemo i moramo da ih ekonomski i kulturtno objedinimo, da svi govorimo istim jezikom, da svi nosimo uistu, srpsku košulju...", rekao je Vučić.
Kako je rekao, Nemce su, i kada su gubili Keninzberg, današanji Kalinjingrad, i Strazbur, pa i Prag, 1848. godine u jezičkom smislu, držali jezik, Gete, Šiler, braća Grim...
"Moramo da podižemo ekonomiju, naš jezik, kroz našu prošlost da učimo na greškama, da je obelezavamo, da se borimo za poštovanje žrtava iz prošlosti, da ih ne bude u budućnost, da čuvamo šta imamo i polako gradimo poziciju za bogatiju, snažniju i uspešniju Srbiju", poručio je predsednik.
To je jedino što možemo i smemo da uradimo, a sve drugo je put u propast i nestanak Srbije, podvukao je.
"A, ja da vodim Srbe da ratuju za Mostar, Sarajevo i ne znam šta... ne pada mi na pamet, neću u tome da učestvujem nikada", naglasio je Vučić i dodao da danas moramo da sagledamo teške lekcije iz prošlosti.
Srbija je tačka oslonca celom našem narodu
„Srbija jeste tačka oslonca svom našem narodu, ali Srbija danas postaje racionalni oslonac za sve njih“, kaže Aleksandar Vučić.
Na konstataciju da su u novembru 1918. godine oslobođena tri najveća srpska grada - Beograd, Novi Sad i Banjaluka, a da 100 godina kasnije Banjaluka nije u granicama Srbije, iako je blizu i pitanje može li Srbija ponovo da bude tačka oslonca, poput 1918. godine, Vučić je uzvratio - Srbija jeste tačka oslonca.
"Srbija je tačka oslonca celom našem narodu", podvukao je.
Dodao je da se, iako je rođen u Beorgadu, a majka mu je iz Vojvodine, oseća kao prekodrinski Srbin, jer njegov otac vodi poreklo odatle, pa je i mnogo vremena proveo tamo.
"Video sam tamo ljubav tih ljudi prema Srbiji koja je neizmerna, kao ponekad ljubav Srba prema Rusiji. Nije čak ni sasvim racionalna i nije to samo zato što pripadaju istom narodu. Srbija je za naš narod zapadno od Drine, ali i u Crnoj Gori i Makeodniji, nešto najlpeše", rekao je Vučić.
Ali, naglasio je, Srbija danas postaje racionali oslonac za sve ljude, koja želi da pomažen na svaki način.
Na pitanje kakvu saradnju očekuje sa novim Predsedništvom BiH, kaže da će saradnja biti dobra.
"Mi ćemo da sarađujemo dobro, a kako će oni želeti da sarađuju - to ćemo da vidimo. Za Dodika sam siguran da želi dobru saradnju, za ovu drude.. Nemamo ništa protiv i sarađivaćemo", ukazao je.
Dodao je da je i BiH u istom problemu, kada je reč o prištinskim taksama, ali da, kako kaže, samo jedan deo BiH to oseća i toliko je pogođen time, zbog činjenice da na KiM žive Srbi, dok Hrvata nema na KiM, a Bošnjaka je vrlo malo...
Ne mogu da napadam ideju Jugoslavije
Aleksandar Vučić rekao je da sa ove istorijske distance ne može da napada ideju Jugoslavije i naglašava da će nam dugo vremena trebati posle 90-tih da podignemo svoj ugled i poštovanje.
Odgovarajući na pitanje da li je Jugoslavija bila najbolji okvir tada za Srbe ili greška, Vučić je kazao da se trudi za razliku od drugih da ne istrčava i pravi se pametan posle bitke.
„Danas to tako izgleda kao kobna greška. Veoma cenim šta je radio kralj Aleksandar Karađorđević. Reč je o dobrom kralju. Čoveku koji je stradao na užasan način, zaverom u kojoj su učestvovale ustaše, VMRO, i strane službe“, objasnio je on.
Naglasio je da je kalj Aleksandar bio izuzetna istorijska ličnost, a da na našu sramotu nema ni ulicu ni spomenik u Beogradu.
„Imamo ulicu Aleksandra Obrenovića i kneza Aleksandra, ali ne kralja Aleksandra Karađorđevića. Imamo čak ulice dvojice atentatora na kralja Aleksandra. Kao da je bila nekakva zavera nekih krugova da se nikada ne dogodi, kao što je bio slučaj sa spomenikom kralju Petru u Novom Sadu“, kazao je on podsetivši da različite komunističke i DOS-ovske elite nisu dozvolile da se sprovede odluka iz 1934. godine.
Rekao je da narod treba da odluči ko treba da dobije spomenik i ulice, podsećajući da svi znaju da je Milan Stojadinović bio jedan od najboljih vladara, a proglašavali smo ga za okupacionig slugu, a da smo slušali njega spasili bi ko zna koliko glava i imali bismo bolje finansije.
Ocenio je da smo posle Drugog svetskog rata pravili veće greške nego posle Prvog, podsećajući da je kralj Aleksandar dobio široke srpske etničke prostore.
Naveo je da je srpski narod ubedljivo podneo najveće žrtve.
„Nismo izašli kao pobednici iz Drugog svetskog rata, nismo uspeli, niti tražili kako treba da dobijemo ono što su Srbi zaslužili“, kazao je on.
Da pokažemo da smo potrebni Francuskoj kao saveznik
Aleksandar Vučić rekao je da očekuje da će građani Srbije pokazati ne samo srpsko gostoprimstvo predsedniku Francuske Emanuelu Makronu, već i da Francuska razume da je Srbija potrebna kao saveznik i da joj je potreban saveznik.
Vučić je upitan da li će Makrona pitati za raspored sedenja na svečanosti u Parizu, podsetio da je šef francuske države poslao pismo.
„Postavljaći mnogo teža pitanja, kao i on meni. To se podrazumeva. Ne plašim se nikoga, niti sam inferioran što predstavljam malu zemlju. Suvsise sam ponosan što sam predsednik naše lepe Srbije, dobrog naroda, zemlje koja samostalno donosi odluke, pa makar neki kažu „kao ostrvo ste““, rekao je on podvukavši da kod nas naši građani donose odluke.
Aleksandar Vučić izrazio je zabrinutost po budućnost Evrope i sveta posle odlaska nemačke kancelarke Angele Merkel.
Vučić je rekao da može da se potpuno saglasi sa ocenama o negativnim posledicama posle odlaska Merkelove.
„Veoma se plašim za budcuhnost Evrope i sveta posle odlaska Merkelove. Mogao bih to da objašnjavam satima“, rekao je on.
Vučić je kazao da je prisustvovao sastancima milion puta gde ništa bez Merkelove ne bi funkcionisalo.
„Njena reč je najmoćnija i na Zapadnom Balkanu. Ko ima takvu ekonomsku moć i politiku da može da pozove i nešto kaže. Nemačka ima ogroman autoritet, kao što imaju SAD, Kina, Rusija“, objasnio je on.
Kazao je da očekuje da građani pruirede doček na veličanstven način Makronu.
Upitan šta misli o vizijama Makrona i premijera Mađarske Viktora Orbana i kojoj viziji pripada, odgovorio je „ja razmišljam samo o viziji Srbije“.
„Daleko sam da nemam prečih briga od onoga što govore Makron i Orban. Suviše smo mali i imamo manje uspeha od njih. Najviše mi Srbi volimo da se bavimo belosvetskim temama. Ja bih da gledam ovu našu ligu, regionalnu“, poručio je on.
O investitorima, opoziciji, Miškoviću...
Aleksandar Vučić poručio je opoziciji koja optužuje vlast da se strani investori koji dolaze u Srbiju samo bogate - da su to ljudi koji spasavaju Srbiju.
"Ne, nego će da dođu (strani investitori) da izgube profit. Pa, tako stvari funkcionišu, to je kapitalizam, ali od toga najveću korist imamo mi", rekao je on na optužbe Đialsa, Jeremića, Obradovića.
Podseća da je u RTB Boru 2008. godine dug bio milijardu i 300 miliona evra i da je potom rastao i to kad je cena barkra bila dobra.
"Šta ste vi radili, to je vreme kad ste hteli da sadite kikiriki? Mi rešimo problem, molim Šija, Kinezi pobede na otvorenom tenderu, dok se njima niko ne javi ni na jedan od 4 tendera. Mi to uspemo, jer smo popravili ugled, a oni kažu - budzašto ste prodali. kako vas nije sramota?", upitao je on.
Aleksandar Vučić poručio je da se država ponela odgovorno nakon napada na lidera opozicione Levice Srbije Borka Stefanovića i odmah pronašla napadače.
Taj slučaj je, kaže, pokazao razliku između odgovorne i neodgovorne države, budući da su napadači na Stefanovića odmah uhapšeni, a da bivša vlast danima nije čak ni objavila da je u demonstracijama ubijen Ranko Panić.
Vučić je rekao da je incident osudio istog sekunda i da je usledila normalna reakcije države, jer su sprečene ozbiljnije posledice, a policija je uhapsila počinioce.
Kaže da se, s druge strane, bivša vlast ponašala sasvim drugačije, te da ni istragu nije pokrenula.
"Što nisu sproveli istragu ko je ubio Ranka Panića? Što se sprdate sa napadom na Gordanu Uzelac i Maru Dragović, pišete da su novinarke udarene u glavu, sprdate se...", kaže Vučić.
On je upitao šta je još trebalo da uradi po pitanju napada na Stefanovića.
"Najoštrije sam osudio, policija je spasila, uhapsila odmah sve, privedeni odgovaraju, u pritvoru su. Šta još treba da uradimo da budete zadovoljni", kazao je Vučić.
Upitan koga najviše poštuje iz opozicije, on je rekao da ima mnogo ljudi koje poštuje i da će se boriti da oni budu podrška državi i društvu.
On je, komentarišući izjavu Sonje Liht da vlast ne prihvata kritiku lako, rekao da može da prihvati svaku grešku, te da je spreman da se u svakom trenutku u skupštini suoči sa deset lidera opozicije i da bi ih sve u tom dijalogu pobedio.
"Oni su protiv ljudi koji nas spasavaju", kaže Vučić.
On je naveo da Srbija već treću godinu ima suficit u budžetu, da se radi dramatično na smanjenju javnog duga i da je on sada 54 odsto BDP, ad aće 1. januara biti 48 ili 49 odsto.
"Treba da platimo milijardu evra i već smo rezervislai 800 miliona, a to je sve vraćanje starih dugova. Ljudi ne vide (boljitak), ali videće to u budućnosti u boljoj ekonomiji i kroz veće penzije, ali sada ne vide", kaže on, uz podsećanje d aje nezaposlenost pala sa 25,9 na 11,9 odsto i da više nije najveći problem u Srbiji.
Upitan kako komentariše što su se danas sastali "njegov" gradonačlenik Boško Ničić i Miroslav Mišković, on kaže da je Ničiću rekao da radi kako misli da treba i da neće da zaustavlja razvoj.
"Ne mislim dobro ništa o Miškoviću i obrnuto i zna se šta mislim o tajkunskoj hidri koju čine Mišković, Šolak i Đilas", kaže on.
Dodaje da ako Miškovićeva ponuda pobedi na tenderu za Sava centar, grad treba da postupa u skladu sa zakonom, ali prvo moramo da vidimo kakva će biti presuda.
"Nisam se utalio sa Miškovićem, ja to ne radim nikad, nikad mi nije dao ni dinar i to je sam napisao u knjizi, niti mi treba za bilo šta", zaključio je.
„Telekom nije na prodaju, ta kompanija se širi i treba da bude jedna od najavažnijih u celom regionu, kao i EPS, izjavio je Aleksandar Vučić.
"Ni Telekom, ni EPS nisu na prodaju", podvukao je Vučić.
Dodao je da nisu na prodaju, ni manjinski paketi akcija Telekoma.
"Ne znam šta bi nam to značilo", naveo je.
Upitan o Telekomu i investicijama te kompanije, Vučić je rekao da ta kompanija mora da se ponaša odgovorno na tržištu.
"Telekom ima protivnika koji je prigrabio sve, zahvaljujući činjenici da su potplaćivali i potkupljivali sve u državnom rukovodstvu, sve u rukovodstvu Telekoma nekada, dobijali kablove tamo gde smo mi našu komunalnu infrastrukturu gradili za džabe... Tako je SBB prevladao, preuzeo sve. Pa šta sad, Telekom da umre? Da ugasimo Telekom, da bi bili srećniji Đilas i Šolak...", rekao je Vučić.
Na pitanje šta je ideja sa tom kompanijom, kaže da oni moraju da se bore na tržištu.
"Da se bore na tržištu i valjda je njihova ideja da pobede Đilasa i Šolaka. To bi bilo logično, a ne da sve prepuste njima. Mislim da je to jedina logična, normalna i razumna ideja", rekao je Vučić.
Na pitanje da li Telekom u kratkoročnom, srednjoročnom periodu ne ide na prodaju, odgovorio je - "Sasvim sigurno".
"Telekom se širi. Telekom treba da bude jedna od najvažnijih kompanija u celom regionu, kao i EPS. Ni EPS ni Telekom nisu na prodaju", rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić rekao je da neće biti lako realizovati ideju da Srbija sa Rumunijom, Bugarskom i Grčkom bude domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2030. godine, te da ne zna koliko je to realno, ali da se treba boriti.
Vučić je naveo da je važno izgraditi infrastrukturu, te da je motivisan da se "lepe utakmice" gledaju u Srbiji.
"Posebno sam motivisan protiv Urugvaja, jer su glasali za članstvo Kosova u Interpolu", rekao je on.
Kako kaže, o održavanju Svetskog prvenstva razgovarao je i sa čuvenim fudbalerom Dejanom Stankovićem.
"To je bila Ciprasova ideja, on sada kaže da je moja, nema veze navikao sam da sam za sve odgovoran. Borićemo se za to, da izgradimo stadione u Vranju, Leskovcu, da u međuvremenu izgradimo sedam, osam stadiona, i u Nišu i u Novom Sadu", najavio je Vučić.
Ističe, da je "pravi cilj" izgradnja stadiona da ljudi imaju negde da igraju, da se bave sportom i da Srbija bude još uspešnija u sportu.
Crne liste, poput crnogorske, nedopustive u 21. veku
Aleksandar Vučić kaže da ne može da se saglasi sa onima koji u Crnoj Gori govore "nikad više 1918. godina" i da se duboko protivi tim rečima, ali da ne želi da bude previše glasan, ne zato što je uplašen, nego zato što ne želi da stvara protivnike Srbiji.
"Protivnika imamo mnogo, ne uvek svojom krivicom. Ali, ne možete da igrate na šest tabli protiv ravnopravnih partnera...Možete ako ste velemajstor, pa igrate protiv đaka... Zato izaberite dve table na koje morate da igrate, na šest je nemoguće", rekao je Vučić.
Upitan za "crnu listu" Crne Gore sa osobama iz Srbije kojima je zabranjen ulazak u Crnu Goru, Vučić kaže da je to nedopustivo u 21. veku i da mnogo više govori o njima, nego o ljudima koji su na toj listi.
Ti ljudi su, kaže Vučić, njegovi politički protivnici, ali to mu daje još veću obavezu da zaštiti njihovo pravo da budu slobodni građani i da slobodno misle.
"Ako mislite da mi treba njihovim intelektualcima da zabranjujemo ulazak u Srbiju... Srbija je kosmopolitska, široka i demokratska država da bi to mogla da učini", rekao je Vučić.