Vučić: Ako bude ono što nazirem, odgovor će biti “ne”
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da ne zna šta bi mogle biti ponude za rešenje pitanja Kosova i Metohije, dodajući da nazire šta bi moglo da bude, i da će, ako to bude tako, njegov odgovor biti „ne“.
Vučić je, upitan da li je dobijao ponude, kao što je razmena teritorija, to jest 17 srpskih sela na severu Kosova za Preševo, Meveđu i Bujanovac, rekao da ponudu takve vrste nije dobio.
Kaže da je juče na sastanku Kvinte pitao da mu kažu šta to vide kao suštinsko rešenje, osim razne priče koje se prodaju novinama, ali da nije dobio odgovor.
"Ne znam šta je to što bi mogli da ponude. Nazirem šta bi moglo da bude, a, ako to bude onda, će odgovor biti “ne”, naglasio je on.
Na navodne ponude, kaže, neće da odgovara, jer su besmislene, poput Tačijeve.
Ne mislim da je Tramp na našoj strani, ali hoće da nas čuje
„Ne mislim da je predsednik SAD Donald Tramp po pitanju KiM na našoj strani, ali ne mislim da je čovek koji ne želi da čuje našu stranu, što je ogromna promena u odnosu na ono sto smo imali ranije, izjavio je Vučić.
Vučić je tako odgovorio na pitanje da li je video pismo organizacija Albanaca u SAD Trampu da je njegova administracija na liniji srpske politike prema Kosovu.
Vučić ističe i da nikad ne potecenjuje inicijative Albanaca u SAD.
"Reč je o izuzetno moćnom faktoru, naročito na istočnoj obali, posebno u Njujorku i Vašingtonu", rekao je Vučić i dodao da nas je više i skuplje koštala treća Prizrenska liga, formirana u Njujorku 1946, nego prva i druga, te da moramo da vodimo računa o tome.
"Da li je alabanska emigracija u SAD za nas ozbiljan problem u tom političkom smislu - nema nikakve sumnje, pošto su to veoma bogati i uticajni ljudi koji vode kampanju protiv naše zemlje i bilo kakve ideje koja bi išla ka kompromisu i ka nečemu što bi moglo da znači da i Srbi nešto dobiju, a ne da Albanci dobiju sve, a Srbi da izgube sve", naveo je Vučić.
Ko hoće nek izađe, ko neće ne mora, svakom na volju
„Ko hoće da izađe ne izbore neka izađe, a ko neće ne mora, poručio je danas predsednik Vučić i istakao da svaki građanin ima pravo na izbor.
"To je kod nas ostavljeno na volju svakom čoveku. I da budem iskren uopšte me ne zanima", kazao je Vučić.
Predsednik je tako odgovorio na konstataciju novinara da iz svih relevantnih evropskih izbora štižu poruke da nema opravdanja za neizlazak na izbore i pitanje da li misli da njegovi politički protivnici često imaju selektivan odnos prema porukama koji stižu iz Evrope.
„Kada pogledate Medveđu možete samo da se nasmejete. Tamo živi oko 6,5 odsto Albanaca. Ne razumem. Pod kakvim sporom su Bujanovac i Preševo? Nisam primetio da jesu. U Bujanovcu živi 42 odsto Srba. Ne razumem o čemu se radi. Kakvih 17 sela? Mi imamo četiri opštine na severu - Leposavić, Zubin Potok, Zvečan i Kosovsku Mitrovicu. Imamo još šest priznatih većinskih opština, u koje nisu uračunati Prilužje, Plemetine i Babin Most”, objasnio je on.
Vučić je rekao da ne misli da je to rešenje.
Kazao je da onima sa Zapada koji su vodili kampanju protiv kompromisnog rešenja, a čije se navodno kompromisno rešenje zasniva na tome da Srbija prizna Kosovo, a potom nekada nešto dobije, poručio je da to da će Srbija nekada nešto dobiti okače „mačku o rep“.
„Jel suština da svakim danom govorite da Srbija ne može teritorijalno ništa da dobije? Da analiziramo ko šta dobija i gubi. Vi ste protivpravno prostupili priznajući Kosovo. Nema problema, nema promene granica, mi imamo svoje ustanovljene granice, i Rezoluciju UN 1244. Pa da vidim šta ćete da radite“, poručo je Vučić.
Kaže da je slušao različite priče kroz medije, a ovako nešto o razmeni sela nije čuo i zato se nije time bavio, ali je dodao da ga zanima koja su to sela.
"Ne, nisam imao ponude takve vrste. Ja sam predsednik Srbije, poštujem posao i proizvođača i prodavaca na pijaci, ali ja sam pedsednik Srbije... Nisam video takvu ponudu. Spreman sam sve da čujem. Nisam to ni pročitao“, dodao je on.
Kazao je da je racionalan i pragmatičan čovek, i da ne voli da bilo kome pretimo, čak ni da odgovaramo na pretnje.
“Nije Srbija ni blizu ista država, kakva je bila pred 10 ili 20 godina. Srbija je danas za naše želje i dalje ne onoliko snažna koliko bismo želeli, ali mnogostruko snažnija nego 1999, 2000, 2006, 2008, 2010... Naše je samo da na pametan način vodimo politiku, čuvamo mir, guramo ekonomiju da bude što uspešnija. Da se u tome takmičimo sa ostalimo i da budemo u tome ispred ostalih”, zaključio je on.