Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vlada formirala Privremeno telo za praćenje medija

14.10.2021. 16:45 17:08
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

BEOGRAD: Vlada Srbije donela je danas odluku o formiranju Privremenog tela za praćenje medija, saznaje Tanjug u Vladi.

Reč je o jednoj od mera za unapređenje izbornih uslova u Srbiji, koja je dogovorena u međustranačkom dijalogu sa evroparlmentarcima.



Prema tom dogovoru nadležnost tela bi bila praćenje medija, konsultacije, izveštaj o primeni pravilnika za RTS i RTV, davanje mišljenja o radu nezavisnih institucija i njihovim odlukama.



Odlukom Vlade, kako je rečeno Tanjugu, utvrđuju se zadaci, sastav, način obrazovanja, kao i način rada i finansiranja Privremenog nadzornog tela za praćenje medija tokom izborne kampanje.



Predviđeno je da privremeno telo ima 12 članova, od kojih šest predlaže REM, a preostalih šest u formatu 3 3 u skladu sa Završnim dokumentom međustranačkog dijaloga o izbornim uslovima uz posredovanje EP od 18. septembra predlaže predsednik Narodne skupštine nakon konsultacija sa kofasilitatorima dijaloga.

Usvojena i Strategija za rodnu ravnopravnost do 2023.

Vlada Srbije usvojila je i Strategiju za rodnu ravnopravnost za period od 2021. do 2030. godine čiji je cilj prevazilaženje rodnog jaza i ostvarivanje rodne ravnopravnosti kao preduslova za razvoj društva i poboljšanje svakodnevnog života žena i muškaraca, devojčica i dečaka.



Vizija koja se ostvaruje ovom Strategijom je rodno ravnopravna Srbija u kojoj su žene i muškarci, devojčice i dečaci, kao i osobe drugačijih rodnih identiteta ravnopravni, imaju jednaka prava i mogućnosti za lični razvoj, pružaju ravnopravan doprinos održivom razvoju društva i preuzimaju jednaku odgovornost za budućnost.



Strateški okvir od ključne je važnosti za jačanje kapaciteta institucija i organizacija, poboljšanje koordinacije ključnih aktera i podizanje nivoa svesti građana o rodnoj ravnopravnosti.



Na današnjoj sednici usvojena je i Nacionalna strategija za procesuiranje ratnih zločina u Srbiji za period od 2021. do 2026. godine kao rezultat posvećenosti jačanju vladavine prava, jednog od ključnih prioriteta Srbije.



Efikasna suđenja za ratne zločine, omogućavanje pristupa pravdi za žrtve, rasvetljavanje sudbine nestalih lica i negovanje kulture sećanja i dijaloga, neodvojivi su deo vladavine prava i odlika demokratskih društava.



Usvajanjem ove strategije, Srbija je potvrdila spremnost da nastavi da gradi partnerske odnose i blisko sarađuje, kako sa državama u regionu, tako i sa međunarodnim institucijama, čiji je mandat blisko vezan za prevenciju i kažnjavanje ratnih zločina.



Vlada je usvojila i Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o privrednim društvima, posebno značajnog za stvaranje povoljnog poslovnog okruženja za razvoj privrede Srbije i poslovanje privrednih subjekata na celoj teritoriji države.



U cilju unapređenja zaštite prava manjinskih članova društva, preciznije su definisane odredbe koje se odnose na zaključivanje poslova i radnji u kojima postoji lični interes, uvođenje obaveze za društvo da akcionaru učini dostupnim podatke o iznosu i strukturi naknade i stimulacije direktora, odnosno izvršnog direktora i člana nadzornog odbora, ako je upravljanje društvom dvodomno, kao i u pogledu organa nadležnog za donošenje odluke o izdavanju akcija do iznosa odobrenog kapitala.



Zakonskim rešenjima uređuje se pravni položaj privrednih društava, a naročito njihovo osnivanje, upravljanje, statusne promene, promene pravne forme, prestanak i druga pitanja od značaja za njihov položaj, kao i pravni položaj preduzetnika.



Usvojen je i Predlog zakona o regulisanju obaveza Republike Srbije prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu korišćenja sredstava opšte alokacije specijalnih prava vučenja odobrenih odlukom Odbora guvernera MMF od 2. avgusta 2021.



Srbiji je ovom odlukom dodeljeno 627.596.351 specijalnih prava vučenja, što je u ovom trenutku ekvivalentno iznosu od oko 759,71 miliona evra. Ta sredstva Srbija može koristiti za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje duga od 1. januara 2022. godine.



Na predlog Ministarstva kulture Ivana Vujić smenjena je sa mesta direktora Narodnog pozorišta, a na njeno mesto za v.d. direktora izabran je Svetislav Goncić.

Piše:
Pošaljite komentar