Višak dobiti javnih preduzeća da se vrati u gradsku kasu
predsednik novosadskog Gradskog odbora SDPS-a Dejan Kovač. – Deo tih reformi se očekuje u naredna tri do četiri meseca, prelaskom nadležnosti ZIG-a, „Urbanizma” i „Poslovnog prostora” u javnu gradsku upravu. Time će se povećati efikasnost rada, kako gradske uprave, tako i javnih komunalnih preduzeća jer se veliki broj nadležnosti sada preklapa. Taj posao radi Srpska napredna stranka, stub naše koalicije, i SDPS je spreman da pomogne u svakom segmentu.
SDPS u prethodnom mandatu nije bio deo gradske vlasti, ali u ovom je manjinski koalicioni partner SNS-a i spreman je da pomogne u sprovođenju započete reforme i racionalizacije javnih komunalnih preduzeća. Jer, kako podseća, njegova stranka se i pre izbora zalagala za to da Grad funkcioniše na drugi način i da se javna preduzeća racionalizuju, odnosno da određeni broj uđe u holding. Tako bi se izbeglo dvostruko naplaćivanje usluga između pojedinih gradskih komunalnih preduzeća i preraspodelila bi se radna snaga u javnim preduzećima i gradskoj upravi.
Kovač smatra da je gradska vlast u proteklom mandatu dosta uradila na popravljanju stanja u tim preduzećima, međutim, i dalje je problem višak zaposlenih. Kaže da su javna komunalna preduzeća i gradske ustanove više od 15 godina bili „glavne sigurne kuće za zbrinjavanje partijskog kadra” i u njima je našao uhlebljenje veliki broj ljudi koji „ne rade ništa, samo primaju platu”.
Dodatni problem je to što su mnogi nekvalifikovani za posao koji treba da obavljaju, a kod mnogih prekvalifikacija zbog dužine radnog staža više i ne dolazi u obzir. U svim javnim gradskim preduzećima postoji višak zaposlenih između 10 do 20 odsto i treba doneti strategiju da se to reši.
– Javni sektor zahteva promene jer Novi Sad više ne može takvo stanje da podnese – ističe Kovač. – Gradonačelnik Vučević uradio je u prethodnom periodu veliki posao. Gradska preduzeća su nasleđena u potpunom haosu, s velikim gubicima. Dugovi su vraćeni, a u skladu s politikom Vlade Srbije i premijera Aleksandra Vučića zabranjeno je novo zapošljavanje pa su smanjeni gubici i troškovi. Sad veći broj tih preduzeća posluje pozitivno, štaviše – ostvaruje dobit. Ona mora biti vraćena u grasku kasu jer je stvorena novcem Novosađana.
Kako objašnjava, kroz te uplate bi se Grad mogao dalje razvijati, imati održiv socijalni program, pomagati socijalno ugroženoj kategoriji stanovništva. Na pitanje odakle javnim gradskim komunalnim preduzećima dobit kada se tvrdi da je novac koji ubiraju od građana na ime svojih usluga dovoljan samo da se računi svedu na „nulu”, Kovač kaže da se dobit ostvaruje naplatom usluga pravnim licima, koji plaćaju četvorostruko veću cenu nego građani.
– Ova vlast je u dužem nizu godina jedina koja ima plan kako da Novi Sad pretvori u moderan i razvijen grad. U prethodnih 35 godina ovde nije podignut nijedan park, nije otvorena nijedna fabrika. Umesto toga, gašene su i zatvarane. Najviše ih je propalo u periodu demokratije – navodi naš sagovornik.
E. Marjanov
Slede veliki projekti u Novom Sadu
Kovač smatra da će ovu vlast razlikovati od ostalih veliki projekti. Podseća na to da će u naredne četiri godine biti podignut park između Novog naselja i Nove Detelinare, prvi posle 35 godina, takođe će nakon toliko godina biti otvorene i dve nove fabrike, američki „Lir” i engleski „Delfi”, koji će zaposliti više od 5.000 radnika, a pored SPC „Vojvodina” se planira izgradnja nejvećeg tržnog centra u Vojvodini.