Veliki čas istorije na Petrovaradinskoj tvrđavi
NOVI SAD: Treba svi da smo ponosni na našu istoriju, herojsko delo i podvig i žrtvu koju su dali srpski vojnici, rečeno je na otvaranju izložbe „Srbija 1914–1918: Nemojte nas zaboraviti“, koja je večeras otvorena u Muzeju grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Izložbu je svečano otvorio upravnik Vojne bolnice u Petrovaradinu pukovnik dr Dragoljub Brkljača, unuk i bratić solunskih dobrovoljaca, koji kaže da je izložbom stavljen zasluženi oreol srpskom vojniku.
Osećam ljubav prema našoj istoriji, ali i ljubav koju su naši dedovi nama prenosili, koji su nam ostavili tešku, ali časnu svetosavsku obavezu, da mi to isto prenesemo našim unucima i praunucima, rekao je Brkljača.
Jedna od autora izložbe, viša kustoskinja i istoričarka Gordana Bulović naglasila je da je izložba posvećena običnom vojniku, a prikazane fotografije snimio je Rista Marjanović, koji je ceo rat proveo s kamerom u rukama i zabeležio ratna stradanja. Njegovi potomci su ljubazno ceo njegov materijal ustupili za ovu izložbu, a fotografije, iako prikazane nakon rata u Parizu, te Londonu, prvi put su u Srbiji objavljene tek 2014. godine.
Branislav Stanković iz Narodnog muzeja u Šapcu kaže da je to završna izložba i skup petogodišnjeg rada tri autora.
Od svih izložbi koje smo radili napravili smo jednu, kazao je Stanković.
Kako je dodao, obišli su mnoge muzeje, malo toga ima sačuvanog u zbirkama, ali uz pomoć potomaka, ali i raznih kolekcionara, zaljubljenika u istoriju i period Prvog svetskog rata, uspeli su da sakupe materijal i naprave rekonstrukciju raznih predmeta, koje su predstavili javnosti.
Kod nas nema oružja, velikih vojskovođa, ni velikih bitaka, kazala je Gordana Bulović.
Prema njenim rečima, izložba je posvećena običnom čoveku, seljaku iz naroda, koji je na svojim plećima izneo taj Veliki rat.
Skupili smo oko hiljadu fotografija, od kojih većina nije nikada izlagana i koje je publika mogla da vidi na foto-frejmovima jer ih nije bilo moguće sve izložiti, rekla je Bulović.
Ona je dodala da ima mnogo fotografija na kojima se ne zna ko je na slici, ni ime ni prezime, niti odakle je, da li je preživeo ili poginuo. Upravo iz tog razloga, izložba je posvećena bezimenim vojnicima i ratnicima.
Izloženo je i mnogo slika koje su nastajale u međuratnom periodu jer je slikarima u to vreme jedina tema bila rat. Osim originalnih predmeta, uglavnom sanitarnih, medicinskih, uradili smo mnogo rekonstrukcija, poput sanitetske dvokolice ili volovskih kola koja vuku ratnike, jer u to vreme drugog načina za prenošenje ranjenika nije bilo, kazala je Gordana Bulović i dodala da je zanimljivo videti i bure za depedikulaciju, odnosno ubijanje gnjida i vaši jer je u tome vreme Srbijom harao tifus.
Najveći deo materijala pojavljuje se u javnosti prvi put te tako posetioci mogu videti medicinsku, hiruršku i zubarsku opremu, apotekarske posude, ordenje i povelje, stare čitav jedan vek, rekla je Gordana Bulović.
Izložbu prati dvojezični katalog na srpskom i engleskom jeziku, a autorima su od velike pomoći bili i Naučno društvo za istoriju zdravstvene kulture Vojvodine, kao i Pasterov zavod iz Novog Sada koji je ustupio predmete iz svoje kolekcije.
Patnju i stradanja, žrtve, humanost, podvige i patriotizam koje je prošla, dala i ispoljila srpska vojska u Velikom ratu, a s njom i njen narod, ne treba nikada zaboraviti i na tim kolektivnim i pojedinačnim primerima treba graditi etiku za budućnost, istakla je Gordana Bulović.
Maša Stakić