Pokrajina ujedinjena u borbi za zdraviju i čistiju Vojvodinu
NOVI SAD: Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su Deklaraciju o zaštiti životne sredine u AP Vojvodini. Od prisutnih 90 poslanika, 69 je glasalo za, 13 protiv, sedam nije glasalo i jedan je bio uzdržan.
Većina parlamentaraca podržala je i odluku da osnivač svih zdravstvenih ustanova u Vojvodini bude Pokrajinska vlada. Odluka proizlazi iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji je izmenjen i osnivačka prava nad zdravstvenim ustanovama u Vojvodini – izuzev apoteke – s opština i gradova prenose se na Pokrajinu.
Deklaracija o zaštiti životne sredine obuhvata aktivnosti na zašiti prirodnih vrednosti i biološke raznovrsnosti, unapređenju sistema zaštićenih područja, povećanju pošumljenosti, saradnji s opštinama u realizaciji programa za otklanjanje štete nanete eko-sistemima zbog bacanja proizvoda od plastike i drugo. Suština dokumenta je izražena u delu koja daje pravnu osnovu da Pokrajina pomaže opštinama i gradovima, sufinansirajući izradu projektno-tehničke dokumentacije iz oblasti zštite životne sredine, što do sada nije bilo moguće. Važnost dokumenta je naglasio predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
Kako je dodao, Pokrajinska vlada je kroz tekst Deklaracije želela da ukaže na probleme s kojima se suočavamo, na pravce veoma konkretnog delovanja i da pozovemo sve predstavnike poslaničkih grupa, članove grupa, javnost, nevladine organizacije i građane da nam se pridruže u velikoj borbi za zdraviju životnu sredinu koja nam predstoji u narednom periodu.
Naglasio je da je tekst Deklaracije krovni dokument, koji će se razrađivati konkretnim merama, odlukama, zaključcima i projektima.
Želimo da unapredimo sistem i kvalitet u oblasti životne sredine u svim segmentima života. Od obrazovanja najmlađih, učešća nevladinih organizacija, civilnog društva u promovisanju svih mera koje želimo da donesem u toj oblasti, u delu pripreme projekata za izgradnju odgovarajućih postrojenja... da bi građani imali sigurniji, bezbedniji i zdraviji život u Vojvodini, rekao je Mirović.
On je naveo da do sada nije bilo takvog sveobuhvatnog dokumenta, i naglasio da očekuje podršku svih poslaničkih grupa jer to nije politička ili marketniška akcija, „već nasušna borba čitave Vojvodine da budemo ujedinjeni oko mera i aktivnosti koje će u oblasti zaštite životne sredine biti sprovodive i održive u narednim decenijama”.
Ipak, Deklaracija nije dobila podršku većine opozicionih poslanika koji su učestvovali na sednici. Kao zamerke moglo se čuti da predlagač Deklaracije nije uputio dokument na javnu raspravu i da dokument ne govori o izgradnji kanalizacionog sistema.
Od opozicije podršku su jedino dali poslanici Stranke moderne Srbije, koji su se vratili u poslaničke klupe. Član te stranke i potpredsednik Skupštine Vojvodine Ivan Stijepović ocenio je da je dokument, iako u formi Deklaracije, dobar kao polazna osnova za rešavanje nagomilanih problema životne sredine.
Deo opozicionih poslanika u Skupštini Vojvodini bojkotovao je i današnju sednicu parlamenta. Oni su bili prisutni uoči sednice u skupštinskom holu i obratili se novinarima.
Poslanička grupa „Alternativa za Vojvodinu” nastavila je bojkot. Predstavnici Demokratske stranke odlučili su da se o svom učešću na sednicama opredeljuju uoči sednica.
Nastavićemo da ne prisustvujemo sednicama Skupštine Vojvodine, ali će naši poslanici, kada smatraju da je to potrebno zbog građana Vojvodine, prisustvovati određenim tačkama dnevnog reda, kazao je šef poslaničke grupe DS–DSHV-a Goran Paunović uoči Skupštinske sednice i dodao da će “imati takav stav i u buduće“.
Pojedini predstavnici te poslaničke grupe bili su u skupštinskoj sali i učestvovali u diskusiji.
S druge strane, opoziciona Liga socijaldemokrata Vojvodine nije podržala Deklaraciju jer smatra da je samo „spisak lepih želja i pozitivnih razmišljanja”. Ligaši, kako je to naveo poslanik Robert Kolar, smatraju da bi, umesto Deklaracije, pokrajinska vlast trebalo da uradi „bilo šta konkretno” u okviru postojećih zakona „ako ima veće ambicije.”
Dokument nije bio prihvatljiv ni za opozicionu Srpsku radikalnu stranku:
Apelujemo na pokrajinsku vlast da se dozove pameti i ne izjašnjava se deklarativno o potrebi zaštite životne sredine zašto što narod koji živi u Vojvodini očekuje konkretne korake u oblasti zaštite životne sredine, a ovo do sada je bilo ispod svakog nivoa, rekao je šef poslaničke grupe „SRS – Vojislav Šešelj” Đurađ Jakšić.
Odgovarajući na primedbe opozicionih poslanika, pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimir Galić je rekao da tekst Predloga deklaracije nije trebalo da se uputi na javnu raspravu – takva primedba ukazuje na nepoznavanja prava – jer je Deklaracija dokument koji ne sadrži sankcije. U vezi s kritikom da dokument ne govori o izgradnji kanalizacionog sistema, Galić je citirao deo Deklaracije koji se odnosi na prečistače otpadnih voda, u kojem je predviđena i izgradnja pratećih sistema, što podrazumeva i izgradnju kanalizacije..
Opozicioni poslanici su bili i protiv odluke da osnivačka prava nad svim zdravstvenim ustanovama u Vojvodini s lokalnih samouprava pređu na Pokrajinsku vladu. Takav stav su izrazili LSV i SRS, koji smatraju da osnivačka prava treba da pripadaju Skupštini Vojvodine.
Svedoci smo u poslednjih dvadesetak godina da je veliki broj nadležnosti prenet i dat u ruke izvršnom organu, Pokrajinskoj vladi. Mislimo da to nije dobro jer treba da se jača najviši i najznačajniji organ, a to je definitivno predstavničko telo koje biraju građani na izborima, istakao je šef poslaničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić.
Skupština je na sednici razmotrila Predlog pisma o namerama o uspostavljanju i razvijanju prijateljskih odnosa i saradnje između Autonomne Pokrajine Vojvodine (Republika Srbija) i Provincije Hebej (Narodna Republika Kina) i donela zaključke koje je predložila Pokrajinska vlada.
Potpisivanjem Pisma o namerama stvoriće se formalnopravni okvir za uspostavljanje i razvijanje prijateljskih odnosa i saradnje u obostranom interesu. U skladu sa spoljnopolitičkim prioritetima Republike Srbije i u cilju kreiranja daljeg razvoja tih prioriteta, dve strane postigle su dogovor o potpisivanju Pisma o namerama, što će omogućiti saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, a u skladu s međunarodnim sporazumima koje su zaključile NR Kina i Republika Srbija, navedeno je na sednici.
Na sednici je usvojen Izveštaj o poslovanju Fonda „Evropski poslovi” Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2018. godinu.
Donete su i odluke o razrešenju članova Saveta: Univerziteta u Novom Sadu, Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Pravnog fakulteta u Novom Sadu, Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, zatim Ekonomskog fakulteta u Subotici, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Akademije umetnosti u Novom Sadu, Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu, Građevinskog fakulteta u Subotici, Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu i Pedagoškog fakulteta u Somboru i odluke o imenovanju novih.
E. Marjanov – A. Savanović