U Novom Sadu predstavljen izveštaj Evropske komisije o pristupanju Srbije EU
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u pregovaračkom procesu pridruživanja Evropskoj uniji je balansiran dokument s pregledom stanja i nedostacima koje država sistemski treba da otkloni i prilagođava da bi bila u porodici evropskih naroda jer je to strateško opredeljenje politike Srbije, jedna je od ocena iznetih prilikom jučerašnjeg, novosadskog, predstavljanja Izveštaja EK-a u organizaciji Kancelarije Evropskog pokreta u Novom Sadu.
Izveštaj, koji obuhvata period od marta 2018. do marta ove godine, juče je predstavljen u prisustvu šefice pregovaračkog tima Srbije za pregovore u pristupanju EU Tanje Miščević i izvršnog direktora Fondacije za otvoreno društvo Milana Antonijevića, koji su uz potpredsednika Evropskog pokreta u Srbiji Aleksandra Simurdića govorili o tom dokumentu. Njegovom predstavljanju, između ostalih, prisustvovali su i predsednik Odbora za evropske integracije Nenad Čanak, članovi Pokrajinske vlade Ivan Đoković i Smiljka Jovanović, pokrajinski poslanici, član Gradskog veća Novog Sada Milan Đurić, univerzitetski profesori...
– Cilj nam je da do kraja godine usvojimo i predamo i zvanično i poglavlja za koja nemamo merila za otvaranja i tu smo vrlo blizu, uključujući veoma važno poglavlje koje se ondosi na klimatske promene i zaštitu životne sredine jer je sprovođenje svih tih obaveza u rukama lokala, regiona, u ovom slučaju Novog Sada i Pokrajinske vlade – navela je Tanja Miščević.
Za Milana Antonijevića, izvršnog direktora Fondacije za otvoreno društvo, najnoviji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu evrointegracija, posebno u delu koji se ondosi na stanje u medijima i slobodu izražavanja, daje mnogo više detalja o problemima koje treba tokom ove godine ispraviti ili bar da se govori o tome.
Domaćin skupa, koji je održan na Petrovaradinskoj tvrđavi, Aleksandar Simurdić rekao je da je osnovni cilj predstavljanja bio da se otvori tema evrointegracija na pokrajinskom i lokalnom nivou vlasti.
– Ukoliko želimo da taj proces dobije svoj epilog, a to je suštinska transformacija društva, a ne puko trčanje s ciljem članstva u EU, ta transformacija mora da potekne s lokalnog i srednjeg nivoa vlasti, koji nije u dovoljnoj meri prepoznao prednosti koje proces evropskih integracija sa sobom nosi – kazao je Simurdić.
Takođe, rekao je da postoji 35 pregovaračkih poglavlja, iako se najčešće pominju tri koja se odnose na medijske slobode, vladavinu prava i dijalog Beograda i Prištine, te da je važna transformacija na pitanjima od kojih zavisi kvalitet svakodnevnog života
Tekst i foto: A. Savanović