U Novoj Crnji obnova puteva, izgradnja zone, a biće i posla
Predsednik opštine Nova Crnja Vladimir Brakus na čelu opštine je svega četiri meseca, ipak dovoljno da popričamo s njim o budućim planovima opštine, koja je specifična po tome što, uprkos budžetu od 400 miliona dinara, čak 35 miliona izdvaja na socijalna davanja.
– Budžet će ove godine biti malo viši od 400 miliona dinara i, iako najviše izdvajamo za socijalna davanja, pokušaćemo da od iduće godine povećamo podsticaje za poljoprivredu jer se naše stanovništvo pretežno bavi tom delatnošću – kaže Brakus. – Nemamo novi investicioni projekat već smo nasledili prethodne planove lokalne samouprave, te planiramo da radimo put Vojvoda Stepa – Itebej, za šta očekujemo pomoć Ministarstva građevinarstva. Takođe nam je u lošem stanju put Toba – Nova Crnja, čiju obnovu planiramo.
Ulaganja se očekuju i u industrijskoj zoni jer je stiglo pismo o namerama jednog bračnog para iz Australije koji želi da se vrati u rodno mesto, te će Opština omoćuti da pokrenu posao u njihovoj zoni. Firma želi da se bavi proizvodnjom sitnog kamena za dvorišta kuća ili lokala.
– Akcenat stavljamo na uređenje industrijske zone, koja nije velika, oko deset hektara, ali na sledećoj sednici Skupštine glasamo o prodaji parcele firmi koja će početi gradnju, međutim, na početku smo procedure. Industrijska zona tek treba da počne da se gradi, ali s izgradnjom jedne firme, sredićemo i okolne parcele da bismo privukli još investitora – ističe Brakus. – Nemamo još uvek projektnu dokumentaciju, ali planiramo ulaganje oko pet miliona dinara iz budžeta.
Takođe šećeranu je kupio privatnik, tako da se i tu očekuje zapošljavanje stanovnika te opštine.
Sva naselja imaju škole i ambulante u koje se ulaže svake godine pomalo, a plan za budućnost je izjednačavanje ulaganja u sva sela da bi se razvijala ravnomerno.
Nasleđeni projekti su završetak radova na vodovodu, odnosno šahtovima u Tobi, deo vodovoda u Novoj Crnji, na redu je i uređenje autobuskih stajališta.
Predsednik opštine Nova Crnja Vladimir Brakus ističe da je najveća ličnost opštine Đura Jakšić i da to uvek s ponosom ističu.
– Osim kaštela, koji je trenutno zatvoren, rodna kuća, kao i „Đurini dani“ su nam najveća turistička atrakcija, ali i mnogo ulažemo u kulturu. Trenutno tražimo nekog ko bi dvorac uzeo u zakup ili razmišljamo da ga ponovo stavimo u funkciju – kaže Brakus, i ističe da su sport i kultura na visokom nivou i da se dosta pažnje posvećuje tim oblastima, a kroz razne konkurse ulaže se i oko 10-15 odsto opštinskog budžeta.
– Planiramo i uređenje terena u školi u Vojvodi Stepi uz pomoć Pokrajinskog sekreterijata za sport i omladinu do Nove godine, ili kad ponovo krene građevinska sezona – kaže Brakus.
Po njegovim rečima, najveći problemi opštine je nezaposlenost.
– Situacija je malo bolja u poslednje vreme jer je organizovan prevoz radnicima do Kikinde i Zrenjanina gde su našli posao, te se statistika popravila – napominje Brakus. – Težimo da bude još bolje i nadamo se, ako otvorimo još dve ili tri firme u našoj opštini, koje bi uposlile 20, 30 ili 40 ljudi, to bi nam svakako promenilo sliku.
Ta opština je čuvena i po dvorcu Nojhauzen, kaštelu iz Drugog svetskog rata koji je danas zatvoren, ali Opština ima planove za dvorac oko kojeg su i termalni izvori.
– Reč je o poslednjem kaštelu koji je sagrađen u Srbiji oko kojih su termalni izvori, ali i tamo imamo nameru da pokrenemo radnu zonu, kao i da dvorac pretvorimo u restoran-hotel, a moguće i banju, da bi se iskoristila blizina termalnih izvora, ali i granice, jer je dvorac smešten tik do graničnog prelaza s Evropskom unijom, odnosno Rumunijom – ističe predsednik opštine Nova Crnja.
Upravo zbog blizine s Rumunijom, dosta Novocrnjana ide u šoping u tržne centre u Temišvar, ali i dosta Rumuna svakodnevno za vreme sezone posećuje novoizgrađeni otvoreni bazen u Srpskoj Crnji, koja je najveće naselje te opštine, iako nije njeno sedište, i ima oko 6.000 stanovnika, što je više od polovine.
Opština ima šest naselja – Aleksandrovo, Toba, Nova Crnja, Srpska Crnja, Vojvoda Stepa i Radojevo. Ta sela su poznata i po mnogobrojnim manifestacijama.
Kao i sve vojvođanske opštine, imaju odliv mladih, pogotovo u dva naselja, Toba i Nova Crnja, u kojima većinu čini mađarsko stanovništvo.
– Taj trend nije zaobišao ni našu opštnu pa se dosta ljudi seli i za Zrenjanin, Novi Sad i Beograd – kaže Brakus.
Još jedan od problema Vojvodine su vodovod i kanalizacija, a Opština Nova Crnja se ni po tome ne izdvaja, pa se rekonstruiše stari vodovod koji pokriva celu opštinu i voda.
Opština Nova Crnja završila je dva IPA projekta s Rumunijom, a reč je o izgradnji ciklomotela za bicikliste na samoj granici, u šta je uloženo više od pola miliona evra, kao i oftalmološki centar u okviru Doma zdravlja. Predsednik opštine Nova Crnja Vladimir Brakus kaže da i u budućnosti planiraju da konkurišu za međunarodne projekte, ali da sada najveću pomoć dobijaju od Pokrajinske i Republičke vlade.
On napominje da razgovara s građanima svakodnevno, a pošto su mala opština, svi se poznaju, te je upućen u probleme stanovnika.
– Pošto sam osam godina bio predsednik mesne zajednice Aleksandrovo, svi imaju i moj broj telefona, a na ulici stanem i popričam sa svakim i svi smo prijatelji – tvrdi Vladimir Brakus, i dodaje da 90 odsto stanovnika opštine poznaje lično.
Maša Stakić