Treći dan o memorijalima, nova polemika o amandmanima
BEOGRAD: Skupština Srbija treći dan raspravlja o amandmanima na Predlog zakona o ratnim memorijalima, a nastavljena je i polemika o amandmanima koje su podneli poslanici Srpske napredne stranke (SNS) zbog kojih deo opozicije negoduje i smatra da njihova namera nije da poboljšaju zakon.
Poslanica DS Aleksandra Jerkov osvrnula se na amandman poslanice Stanije Kompirović iz SNS koji, kako je rekla, ima za cilj da "unapredi pravosuđe".
"Koleginica Kompirović smatra da Savet koji će voditi računa o ratnim memorijalima treba da obezbedi unapređenje pravosuđa. Naravno da je jasno da kolege iz SNS nije sramota što su podneli ove amandmane u nekoliko navrata, što njima vređaju žrtve i njihove porodice", rekla je Jerkov ocenivši da je građanima jasno šta se u skupštini dešava.
Kako je navela, postoje zakoni nad kojima može da se radi takav "igrokaz", da to nije legitimno, ali je legalno, ali i da je sramota to što rade poslanici vlasti s Predlogom zakona o ratnim memorijalima.
Odgovorio joj je poslanik SNS Srbislav Filipović,, koji je rekao da je DS ta koja ne poštuju dostojanstvo skupštine i dostojanstvo svog naroda, ali i da je to normalno, s obzirom "šta su ostavili iza sebe".
"Ostavili su memorijale pljačke, poniženja, uvreda za građane u vidu Heterlenda, Pazl grada, replika Terazija, zatvorene fabrike, 400.000 ugašenih radnih mesta. Sve su to memorijali tuge, žalosti i bede koju je DS ostavila građanima", rekao je Filipović.
Njegova stranačka koleginica Milanka Jevtović Vukojičić kaže da o smislenosti amandmana pričaju predstavnici "žutog preduzeća", njihovi ostaci koji su samo kroz reformu pravosuđa "izvršili direktnu odštetu od 15 miliona evra".
Kritike zbog amandmana uputio je i samostalni poslanik Zoran Živković, koji je rekao da je zakon u načelu dobar i da je bilo potrebe da se on donese, ali da je sada doveden do besmisla "intervencijom kolega iz vladajućih klupa".
"Potpuno besmislenim amandmana se ovaj zakon povezuje sa poboljšanjem stanja u pravosuđu, poljoprivredi, kulturnim razvojem. Ja razumem potrebu za opstrukcijom, razumem i potrebu da se ponekad pokaže snaga na takav način, ali neka se učini napor više. Neka napišu amandmane koji bar imaju smisla", rekao je Živković.
Kako je primetio, rasprava se koristi i za veličanje vremena od 2012. godine kao da pre toga neki koji danas učestvuju u vlasti nisu bili deo neke prethodne vlasti, recimo 90-tih kada su bili "neki ratovi u koje se ulazilo bez pameti".