Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: U klupama pravnici, ekonomisti, sportisti, glumci...  

12.07.2022. 10:56 10:59
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

Do kraja ovog meseca biće održana konstitutivna sednica Skupštine Srbije, nakon što je Republička izborna komisija juče raspodelila mandate narodnim poslanicima, po redosledu sa izborne liste. Kako je saopšteno, od juče je počeo da teče rok za podnošenje žalbi od 72 časa, pa bi kompletan spisak zvanično trebalo u četvrtak da bude prosleđen Skupštini Srbije.

Podršku građana da ih predstavlja u Domu Narodne skupštine dobilo je 12 lista, od 19, koliko ih se takmičilo za parlamentarni status. Prvo prebrojavanje govori da će u poslaničke klupe sesti najviše pravnika i diplomiranih ekonomista, slede zatim profesori i politikolozi, kao i lekari i penzioneri. Među poslanicima biće i nekoliko aktivnih i bivših sportista, glumaca, a tu su i operske dive i bivši visoki oficiri.

Najviše poslaničkih mandata i ovoga puta osvojila je lista koju predvodi Srpska napredna stranka, osvojivši 120 mandata. Predvodnici ove liste neurohirurg Danica Grujičić, molekularni biolog Jelena Begović, profesori Žika Bujuklić i Stojan Radenović, glumac Lazar Ristovski i dr Marija Zdravković imaće pravo na mesto u parlamentu, a tek ostaje da se vidi da li će se zbog drugih obaveza odreći poslaničke funkcije. Tu je i violinista  Jovan Kolunyija, operske dive Jadranka Jovanović i Nataša Tasić Knežević, košarakaš Marko Kešelj, rukometašica Tatjana Medved, glumac Lepomir Ivković. Mesto u klupama pripašće i premijerki Ani Brnabić, gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću i Goranu Vesiću, ministrima Milanu Krkobabiću i Nenadu Popoviću, ali teško je poverovati da oni neće ostati deo izvršne vlasti. Među starim znancima SNS-a u skupštinskoj sali su Aleksandar Martinović, Vladimir Đukanović, Sandra Božić, Biljana Pantić Pilja, Vladimir Orlić, Milovan Drecun, Milenko Jovanov, Aleksandar Marković, Veroljub Arsić, Igor Bečić. Ponovo će mandat pripasti i Stefanu Krkobabiću, Lavu Pajkiću. Dosadašnji gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić sa 30. pozicije mogao bi u skupštinsku salu. Nova lica u parlamentu su novinar i publicista Milorad Bojović, lekarka Nada Macura, paraolimpijka Branislava Perić Ranković, master inženjerka Staša Stojanović. Posle duže pauze u skupštinskim klupama ponovo će se naći Nataša Jovanović i Marina Raguš. Među veteranima parlamenta su i Marijan Rističević i Dragomir Karić.


Konsultacije o vladi od 14. jula

Nakon što bude konačna odluka o  raspoređevanju mandata, od četvrtka bi trebalo da krenu i konsultacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima izbornih lista o formiranju nove Vlade Srbije. To je njegova ustavna obaveza, koju je Vučić ispunjavao prilikom svakog izbora nove vlade. Prošle konsultacije, nakon izbora 2020. godine, startovale su kao i ovoga puta, 14. jula.

Na parlamentarnim izborima održanim 3. aprila skupštinsku ulaznicu dobilo je 12 izbornih  lista i njihove delegacije će se do 19. jula, prema rasporedu koji utvrdi predsednik, smenjivati na Andrićevom vencu.


Lista koju predvodi SPS imaće 31 poslanika, među kojima su lideri socijalista i JS Ivica Dačić i Dragan Marković Palma, kao i Dušan Bajatović i Novica Tončev. Mandate će dobiti i Dubravka Kralj i Đorđe Milićević, bivši načelnik resora Državne bezbednosti Andreja Savić, rukometaš Ratko Nikolić, Zoltan Dani koji je bio među onima koji su srušili NATO nevidljivi avion, direktor bolnice “Dragiša Mišović” dr Vladimir Đukić.

Sa liste “Ujedinjenih za pobedu Srbije” koja će imati 38 poslanika  stižu ispred SSP-a. Marinika Tepić, Borko Stefanović, Pavle Grbović, Marija Lukić iz Brusa. Budući da je 64. na listi svoje koalicije Dragan Đilas, neće biti poslanik. Predstavnici Narodne stranke biće Vladimir Gajić, Miroslav Aleksić, Sandra Rašković Ivić, reditelj Siniša Kovačević, glumac Branislav Tomašević, kao i  Borislav Novaković. Tu su i lider demokrata Zoran Lutovac, nekadašnja ministarka Gordana Matković, Janko Veselinović, kandidat za gradonačelnika Beograda ove koalicije Vladeta Janković.

Koalicija “Moramo” osvojila je 13 mandata, a u klupe će se sesti producent, predvodnik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta, i profesori FPN Biljana Đorđević i Đorđe Pavićević, Nebojša Zelenović, kao i Radomir Lazović iz Pokreta “Ne davimo Beograd”.


O poslaničkim grupama i samostalcima

Ako se svi oni koji na to imaju pravo odluče da osnuju svoje klubove, moglo bi da se desi  da u ovom mandatu pravo na reč ima 16 šefova poslaničkih grupa. Za formiranje poslaničkog kluba potrebno je najmanje pet poslanika, a on je za svaku stranku važan, jer joj daje razne pogodnosti. Onaj ko ima svoju poslaničku grupu, u skladu sa njenom snagom, ima pravo na mesta u skupštinskim odborima, a, pored toga, vreme za diskusiju se raspoređuje među klubovima, što svakoj stranci omogućava da promoviše svoje ideje. Osim toga, poslaničke grupe dobijaju priliku da postavljaju poslanička pitanja utorkom i četvrtkom na početku sednice, ali i u danu za postavljanje pitanja članovima vlade, svakog poslednjeg četvrtka u mesecu.

Za samostalne poslanike je ograničen prostor za učešće u diskusiji na plenarnim sednicama, svega pet minuta. Oni ne mogu da budu članovi odbora, ali, kao i svi drugi poslanici mogu da prisustvuju sednicama radnih tela, da učestvuju u raspravi, ali ne i u odlučivanju, ili kvorumu.

Samostalni poslanici ne mogu da postavljaju pitanja utorkom i četvrtkom, a u danu za postavljanje pitanja ministrima, mogu da se dogovore ko će dobiti priliku za to. Stoga nije ni čudo što je u proteklom skupštinskom sazivu bio samo jedan samostalni poslanik, dok su se svi ostali potrudili da se udruže kako bi imali poslaničku grupu.


Predsednički kandidat koalicije “Nada” Miloš Jovanović držaće desnu stranu Skupštine uz monarhistu Vojislava Mihailovića, unuka Draže Mihailovića, kao i penzionisanog generala Božidara Delića. Među 15 njihovih poslanika biće i nekadašnji prvi čovek Kragujevca Veroljub Stevanović.

Lider Dveri Boško Obradović predvodi 10 poslanika svoje liste, među kojima su i koalicione kolege iz POKS - a Žika Gojković, Ivan Kostić, Tamara Milenković Kerković, Biljana Dragić, Miloš Parandilović iz Priboja... Boje desnice uz Obradovića braniće sa istim brojem parlamentaraca i predvodnica Zavetnika - Milica Đurđević Stamenkovski, koja ulazi u parlament, kao i Aranđelovčanin, hirurg Zoran Zečević.


Šta će kome pripasti

U poslaničke klupe sešće čak 34 stranake, pokreta i udruženja. “Zavetnici” su jedini nastupili samostalno, pa će njima pripasti svih 10 osvojenih mandata, dok će ih ostali podeliti sa koaliconim partnerima.  Sa liste “Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve”, SNS će imati 95 mandata, SDPS sedam, PUPS šest, PSS tri, SNP, PS i SPO po dva i Narodna seljačka stranka, Bolja Srbija i Ujedinjena seljačka stranka po jedan.

“Ujedinjeni za pobedu Srbije” rasporediće mandate tako da 12 pripadne Narodnoj stranci, SSP – u i DS – u po 10, Pokretu slobodnih građana tri Pokretu za preokret, Sindikatu Sloga  i Pokretu Otaybina  po jedan.

Socijalistička partija Srbije imaće 22 mandata, JS osam, a Zeleni Srbije  jedan. Kada je reč o koaliciji “Moramo”, pet mandata imaće “Ne davimo Beograd”, a po četiri građanska platforma “Akcija” i “Ekološki ustanak”.

“Nada za Srbiju” raspodeliće  po sedam mandata DSS – u i Monarhistima, a jedan “Nema nazad - iza je Srbija”. Dveri će imati šest, a njihov partner POKS četiri.


Manjinske liste Savez vojvođanskih Mađara će imati pet predstavnika, Muftijin amanet tri, Zajedno za Vojvodinu i SDA Sanyaka po dva, dok će jednog poslanika imati i Koalicija Albanaca doline. SVM će predstavljati već poznata imena Balint Pastor, Elvira Kovač, Arpad Fremond, Žombor Ujvari i Rozalija Ekres. “Zajedno za Vojvodinu” uvodi u parlament lidera Demokratskog saveza Hrvata Tomislava Žigmanova i advokata Aleksandra Olenika. Nosilac liste Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić među novajlijama je u Skupštini, a iz Novog Pazara i Tutina ponovo stižu dvoje poslanika SDA Enis Imamović i Selma Kučević. Posle više puta ponovljenog glasanja, u skupštinu ponovo ulazi i jedan poslanik Kolacije Albanaca doline Šaip Kamberi.

Prvoj sednici, do izbora predsednika Narodne skupštine, predsedava najstariji poslanik, a to je u novom sazivu Vladeta Janković. On je to pravo imao, ali nije želeo da iskoristi, prilikom konstituisanja beogradske skupštine. Ako najstariji narodni poslanik ne može ili ne želi da predsedava, sednici Skupštine predsedavaće sledeći po starini, prisutni narodni poslanik, a prema verifikovanim mandatima to bio bio Veroljub Stevanović

Svetlana Stanković

Piše:
Pošaljite komentar
TEMA DNEVNIKA U tajnim štekovima 900.000 komada oružja

TEMA DNEVNIKA U tajnim štekovima 900.000 komada oružja

30.05.2022. 10:12 10:13