Tema "Dnevnika": Izbor nove Vlade najavljen za avgust
Prva stepenica u formiranju Vlade Srbije – konsultacije parlamentarnih stranaka sa šefom države, okončana je u ponedeljak, a sledeći korak neophodan za izgalasavanje novih članova tima u Nemanjinoj je konstitutivna sednica Skupštine Srbije.
Zasedanje novog saziva parlamenta očekuje se do kraja naredne sedmice, a nakon toga sledi ustavni rok od 90 dana za izbor vlade. Kako stvari sada stoje, o tom krajnjem roku niko i ne razmišlja, već se gotovo sa sigurnošću tvrdi da će ministri sesti u svoje kabinete već u avgustu. No, da li će tako i biti zavisiće od brzine kojom će Srpska napredna stranka okončati dogovore sa potencijalnim partnerima, sa kojim planira da sklopi vladajuću većinu.
Potpredsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da su naprednjaci šefa države i svog lidera obavestili da oni imaju dovoljno poslanika da formiraju vlast na republičkom nivou, a od širine koalicije zavisiće koliko će njih biti potpora vladi u Skupštini Srbije. On je objasnio da će skupštinska većina brojati najmanje 130 poslanika, kao i da ima prostora da je podrži i 140, pa čak i 160 narodnih poslanika. Ako bi se odlučili za prvu opciju, to bi bila većina koju čine osim liste SNS sa 120 mandata, i manjinske partije - pet poslanika SVM, tri Zukorićeve SPP i dva sa liste Vojvođani.
Treća opcija značila bi i koaliciju sa SPS, JS i Strankom zelenih i njihovim 31 poslanikom. Samim tim, nepoznanica je treća opcija i čijih bi 10 mandata uz manjinske partije, pristiglo iz redova stranaka koje su na izborima nastupile opoziciono. Za sada sve stranke opozicije tvrde da ostaju na istim pozicijama, s tim što su neke sa desnog pola, poput Dveri i Zavetnika, koje su osvojile po 10 mandata, navele mogućnost ulaska u vlast, ali pod uslovom da se radi o vladi nacionalnog spasa.
Za sada, po svemu sudeći, najtvrđi opozicioni stav zastupaju partije koje nisu želele čak ni razgovor u okviru konsultacija o izboru vlade, a one ukupno imaju 35, od 250 poslanika. Tu su Narodna stranka i Demokratska stranka, koje su nastupile na zajedničkoj izbornoj listi sa Đilasovom partijom i dobile po 10 mandata, kao i partije koalicije “Moramo” sa 13 mandata. Kao i nakon prošlih izbora, manjinska stranka - SDA Sulejmana Ugljanina, koja ima dva poslanika, nije otišla na sastanak na Andrićevom vencu.
Za Vučevića je nesporno da će, nakon razgovora unutar stranke i sa partijama koje su bile sa naprednjacima na izbornoj listi, pozvati na razgovor i koaliciju oko SPS. Kaže da o mandataru i predsedniku skupštine, nije bilo reči, jer to mora prethodno da bude dogovoreno na nivou stranke i sa koalicionim partnerima. On je naveo i da postoji spremnost SNS za saradnju sa koalicijom SPS-JS, ali da to ne znači da će biti postignut dogovor, i da neće biti pozivane i druge stranke na razgovor. “O svim personalnim rešenjima, razgovaraćemo u danima pred nama”, podvukao je Vučević.
Za sada se samo može nagađati ko će biti novi premijer, a jedino je izvesno, što je potvrdio i Aleksandar Vučić, da će to biti kandidat na predlog SNS. “Jasno je ko može da formira novu vladu, za desetak dana znaćemo nešto više. Biće mandatar ili sa liste SNS ili sa liste koalicionih partnera”, rekao je Vučić. Ta izjava otvorila je dodatne spekulacije da bi Vučić mogao i ovoga puta pred svoju partiju da izađe sa imenom neke više ekspertske, a manje političke ličnosti.
Naime, svi se prisećaju i da je Ana Brnabić postala premijerka i pre nego što je imala člansku kartu SNS – a. Neki su ovakav stav predsednika protumačili i kao mogućnost da je lider socijalista Ivica Dačić u igri za premijera i da tu funkciju nije slučajno pridodao svom imenu uz naziv izborne liste.
- Ponosni smo na sve ono dobro što smo uradili u proteklih 10 godina naše saradnje. Govorili smo o tome da i dalje delimo zajedničke ciljeve i da smo spremni da nastavimo dalje saradnju – ispričao je Dačić povodom poslednjeg susreta sa Vučićem. - Ostajem pri onome što smo radili, imali smo pametnu kampanju. Ja sam govorio – Aleksandar Vučić predsednik, Ivica Dačić premijer. Spreman sam da se prihvatim te odgovorne dužnosti ako je to mišljenje Srpske napredne stranke – poručio je predsednik SPS. No, iako je Dačić bezrezervno spreman da se prihvati ponovo čelnog mesta u Vladi, tek će se videti da li su istog mišljenja njegovi stranački saborci. Ukoliko bi Dačiću bila ponuđena premijerska pozicija, pitanje je na koliko ministarskih mesta bi mogao da računa SPS, na jedno, ili možda nijedno. I u prošlom mandatu bilo je primetno nezadovoljstvo socijalista što su dobili samo dva resora – obrazovanje i nedovoljno razvijena područja, pa samim tim ni razgovori koji predstoje za samog Dačića neće biti laki kada bude obelodanjena ponuda naprednjaka.
Koalicija oko SSP – a je izvestila da su predsedniku Srbije na konsultacijama rekli da očekuju da ode sa čela SNS, što je, kažu, Vučić potvrdio da će učiniti. No sa tim scenarijom se i dalje ne slažu napređaci, koji su i na stranačkom kongresu produžili Vučiću mandat, doduše privremeno, u nadi da će se predomisliti. To je ovih dana ponovio i potpredsednik SNS Miloš Vučević, ističući da Vučić ne treba da odlazi sa mesta predsednika SNS, “posebno ne u ovim haotičnim svetskim okolnostima”. Istog mišljenja je i njegova stranačka koleginica, potpredsednica SNS Nevena Đurić.
- Mi naprednjaci smo ponosni na našeg predsednika, i na sve rezultate koje ostvaruje SNS, koju je on osnovao i koju vodi. Za nas postoji jedan i jedini lider - Aleksandar Vučić, i ne želimo po tom pitanju nikakvu promenu – poručila je ona. Vučić je u martu najavio da posle izbora više neće biti lider naprednjaka.
- Biću tu pri izboru vlade i svakako ću, koliko je to moguće, uticati na izgled vlade, a onda ću se pomeriti sa čela stranke - izjavio je on. Prema medijskim spekulacijama, u vrhu liste kandidata za novog šefa SNS su gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i premijerka Ana Brnabić.
Kakav će biti odnos vlasti i opozicije u novom mandatu? Desno orijentisana strana parlamenta, u kojoj su i oba krila POKS - a najavljuje, kako su ga nazvali, državotvoran pristup i da neće vlasti oponirati po svaku cenu. Za DSS, Zavetnike i Dveri su, podvlače, teme oko kojih imaju tvrd stav, pitanje Kosova i Metohije, ali i neuvođenju sankcija Ruskoj federaciji.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izjavio je da će poslanički klub SSP, PSG, Pokreta za preokret i Sloge, biti najveći opozicioni klub u parlamentu i da nisu ni razmišljali da budu deo vlasti sa SNS. Zanimljivo je da je i on naveo da će njihov poslanički klub biti spreman da podrži sve zakone koji će doneti boljitak građanima, ali i da očekuju da vlast pokaže da je spremna da razmotri i prihvati njihove predloge zakona.
S. Stanković