Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Sve je dozvoljeno osim nezavisnosti

01.02.2016. 21:49 13:33
Piše:

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je u izjavi za medije, tokom zasedanja Afričke unije u Adis Abebi, da su pregovori Beograda i EU u delikatnoj situaciji zbog pregovora s Kosovom.

– Mi smo obavezni da se dogovorimo s Kosovom pre nego što uđemo u EU, a taj dogovor će biti veoma teško moguć jer Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova. Ali, može priznati posebnost – naglasio je Nikolić.

Da li njegove reči znače i neki novi pravac u politici Srbije prema Kosovu, tokom novih rundi briselskog dijaloga?

Direktor Centra za razvoj međunarodne saradnje dr Stevica Deđanski ukazuje u izjavi za „Dnevnik” na to da je očigledno da je „državni vrh Srbije pod stalnim pritiskom i da se iznalaze novi modeli da se država pritisne da prizna Kosovo i Metohiju”.



– S naše tačke gledišta, kao građana Srbije, dobro je to što državni vrh izražava jednodušnost da tako nešto nikada neće učiniti –objašnjava Deđanski. – To vidimo i iz te izjave predsednika Srbije, kao i iz dosadašnjih istupa premijera, i to je ono što je najvažnije. Sve ostale izjave, koje se daju u ovakvom pravcu kao što je naveo Nikolić, znače da smo spremni da pregovaramo o svemu, da bismo izbegli moguće pritiske i blokadu puta Srbije ka EU.



On je naglasio da je u celoj priči najvažniji „taj konačni stav da nema priznavanja Kosova i Metohije”.– Ako se to uradi tako da se iskoristi neki drugi termin, a da se nezavisnost ne prizna, smatram da je to dobro – podvukao je Deđanski.

Naš sagovornik izražava bojazan da takav stav Srbije, kojim bi se na neki način priznala posebnost Kosova, neće biti zadovoljavajući za one države koje nas pritiskaju da pristanemo na njegovu nezavisnost.



– Ali ipak treba da probamo da i na taj način ostvarimo naš cilj – ukazao je on.Povodom dileme o tome da li bi to mogao biti „probni balon” za nekakvu ideju Srbije vezanu za završni dogovor, u finalnom dokumentu Beograda i Prištine, uoči ulaska Srbije u EU, Deđanski ističe da bi Nikolićev gest mogao biti protumačen i tako.– Dobro je što pokušavamo da iznesemo našu inicijativu, do neke situacije koja će biti krajnja, do ulaska Srbije u EU, kada će nam verovatno biti postavljen taj uslov priznavanja nezavisnosti Kosova, koji svi očekujemo, iako to nikada niko nije rekao.



Put će biti dugačak i možemo očekivati takav pritisak. Sve što se do tada uradi da bi se to izbeglo, pa makar da ga nazovemo puštanjem probnih balona i nekih drugih rešenja, ide nama u korist. Kada kažem „u korist”, onda će se pojaviti jedna strana koja  ne prihvata ništa sem totalnog odbijanja i druga koja kaže da treba da pristanemo na sve. A to je neki put između.



I ako mi uspemo da na tom putu između ne budemo zaustavljeni na putu kojim smo krenuli, a Kosovo i Metohija nam ostane, to treba da tretiramo kao uspeh. Nažalost, ne može biti kako bismo mi hteli, da Kosovo bude kompletno pod našom upravom, kao što je nekada bilo, ali, uostalom, najbitnije je da država Srbije nikada nijednim svojim potezom ne prizna Kosovo i Metohiju. Sve ostalo je, što se mog stava tiče, dozvoljeno – podvlači Deđanski.



To nije prvi put da je Nikolić izašao s idejom vezanom za Kosovo, ali do sada nije uspeo da ostvari neki veći rezultat. Predsednik Srbije je krajem 2012. godine predložio platformu, u kojoj je stajala formulacija da „ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno”, ali nije dobio podršku Vlade. Polovinom prošle godine Nikolić je premijeru Vučiću prosledio platformu po kojoj bi sever Kosova nastavio da se tretira u skladu s Ustavom Srbije, a da teritorija izvan zajednice srpskih opština ima tretman „koji su Albanci imali u SFR Jugoslaviji”. Iako je Vučić ocenio da je ta platforma ozbiljan tekst, o njoj se nisu izjašnjavali ni Vlada ni parlament.



S. Stanković 

 

Rešavanje u hodu



Na pitanje da li je priznavanje te posebnosti Kosova ujedno i prihvatanje realnosti na Kosovu, Deđanski ističe da je „situacija takva kakva jeste, a da mi treba da se borimo da profunkcioniše Zajednica srpskih opština, da tamošnji Srbi budu bezbedni… što ide, kako vidimo, teško, počev od slučaja Olivera Ivanovića pa nadalje”.



– Moramo na tome da radimo i nikako ne smemo da dođemo u situaciju da moramo priznati stanje koje će možda biti u nekom trenutku realnost na terenu. Stanje se menja, pre 10-15 godina nije bilo ovako, a ko može garantovati šta će biti za deset godina. Znači, naš zadatak je da u međuvremenu zaštitimo srpske interese, da ne priznamo Kosovo, a sve ostalo da rešavamo u hodu, kako bude moglo u datom trenutku – zaključio je Deđanski.

Piše:
Pošaljite komentar